Devyni mėnesiai be mero

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
Šiuo metu rajonui vadovaujantis vicemeras Egidijus Ūksas neatmeta galimybės kandidatuoti į mero postą.
Po to, kai Šiaulių apylinkės teismo Kelmės rūmuose buvo paskelbtas apkaltinamasis nuosprendis Kelmės rajono merui Vaclovui Andruliui, Kelmėje pradėta šnekėti apie naujo mero rinkimus ir galimus kandidatus.

Tačiau, atrodo, jog rinkimų dar teks palaukti. Sprendimą aukštesnės instancijos teismui apskundė ir prokuroras Andrej Mirnyj, ir meras Vaclovas Andrulis.

Meras siekia išteisinimo, prokuroras – didesnės baudos

Kaip jau rašyta „Šiaulių krašte“, vasario 11 -ąją Kelmės rajono mero Vaclovo Andrulio, kyšininkavimo bylą nagrinėjusi Šiaulių apylinkės teismo Kelmės rūmų teisėja Laima Borkovskienė paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį. V. Andruliui už 10 tūkstančių eurų kyšio reikalavimą ir dalies jo – 5000 eurų paėmimą iš bendrovės „Račkausko Agrotech“ savininko P. Račkausko paskirta 25 tūkstančių eurų bauda ir penkeriems metams atimta teisė dirbti valstybės tarnyboje.

Nuosprendį buvo galima apskųsti per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos.

Kaip informavo Šiaulių apylinkės teismo pirmininko padėjėja komunikacijai Nijolė Damulė, Kelmės rajono meras V. Andrulis šia galimybe pasinaudojo ir apskundė nuosprendį. Aukštesnės instancijos teismo V. Andrulis prašo jį išteisinti, o nusikalstamos veikos imitavimo modelį laiko provokacija.

Teismo sprendimą apskundė ir prokuroras Andrej Mirnyj. Jo nuomone, Kelmės rajono mero kaltė įrodyta, o skirta bauda – per maža.

Baigiamajame kyšininkavimo bylos posėdyje prokuroras siūlė V. Andruliui skirti 75 tūkstančių eurų baudą ir penkeriems metams atimti teisę dirbti valstybės tarnyboje. Šiaulių apylinkės teismo Kelmės rūmuose prokuroro siūlyta bauda sumažinta trigubai.

Beveik metai rajonui vadovauja vicemeras

Po to, kai Kelmės rajono merui V. Andruliui buvo paskelbtas apkaltinamasis nuosprendis, kai kurie rajone egzistuojantys partijų skyriai jau pradėjo agituoti už savo siūlomus kandidatus į mero postą. Tikėtasi, kad netrukus įvyks nauji mero rinkimai.

Tačiau rinkimų dar teks palaukti. Manoma, jog V. Andrulio byla gali pasiekti ir Aukščiausiąjį Teismą.

Jau devyni mėnesiai rajonui vadovauja mero pavaduotojas Egidijus Ūksas, priklausantis Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų partijai, per 2019 metų savivaldybių rinkimus laimėjusiai tris mandatus rajono taryboje. Daugiausia mandatų laimėję socialdemokratai, kurių lyderis buvo rajono meras V. Andrulis, konservatorius pakvietė į valdančiąją koaliciją ir skyrė mero pavaduotojo postą.

– Ar ne per sunku vicemerui vienam vadovauti rajonui?

– Dirbu ne vienas. Turiu komandą. Krūvį dalijamės su Savivaldybės administracijos vadovais ir specialistais, rajono tarybos nariais. Juk vienas lauke ne karys.

– Gal būt už didesnį darbo krūvį Jums mokamas priedas, sulyginantis vicemero atlyginimą su mero?

– Ne. Iš tos situacijos daugiau neuždirbsiu. Gaunu man kaip vicemerui rajono tarybos nustatytą atlyginimą. Niekas negalėjo tikėtis, kad susiklostys tokia situacija. Bet Kelmės rajone tai – ne pirmas atvejis. Merui yra tekę dirbti be vicemero. Administracijos direktoriaus pavaduotojai – ir už direktorių, kai jis išėjo iš darbo.

Yra kaip yra. Tenka prisitaikyti prie situacijos. Komanda tai supranta. Darbai vyksta sklandžiai. Ieškome bendrų sprendimų. Juk rajono gyventojai negali tapti šios situacijos įkaitais.

– Jeigu vyks nauji mero rinkimai, ar pretenduosite į šį postą?

– Paprastai, sprendi ne pats, o tave deleguojanti partija. Jeigu ji deleguos, logiška, kad kandidatuosiu. Būtų negarbinga kratytis atsakomybės ar trauktis.

Tik klausimas, jeigu ir bus nauji mero rinkimai, kada jie bus. Iš praktikos žinome, jog bylos teismuose taip greitai neišnagrinėjamos. Tad gali likti labai trumpas naujojo mero darbo periodas, per kurį sunku būtų įgyvendinti savo programą.

Susidaro juridinių kazusų

Rajono tarybos narys Valstiečių ir žaliųjų partijos Kelmės skyriaus pirmininkas Vytautas Barkauskas tvirtina, jog toks ilgas laikas, kai taryba dirba be tikrojo vadovo, nėra gerai. Taip, mero funkcijas atlieka mero pavaduotojas. Tačiau, priimant kai kuriuos sperndimus, susidaro juridinių kazusų.

Pavyzdžiui, spręsta dėl leidimo statyti vėjo jėgaines Vaiguvos seniūnijoje. Tarybos narių nuomonės išsiskyrė. 12 balsavo „už“, 12 – „prieš“. Tačiau tarp balsavusių „už“ buvo vicemero balsas. Valdančioji koalicija tai traktavo, kaip mero balsą, kuris tokiais atvejais turi lemiamos reikšmės. Deja, savivaldybės Reglamente nenumatyta, kad vicemero balsas, nors jis laikinai ir eina mero pareigas, būtų prilygintas mero balsui. Politikai aiškinosi su Vyriausybės atstovu. Šis atsakė, jog „galimai“ gali būti prilygintas mero balsui. O jei negali?

Manau, jog tokie neaiškumai nėra gerai ir rajono gyventojams. „Prieš“ balsavusieji politikai nėra prieš investicijas. Tačiau nori, kad iš vėjo jėgainių verslo daugiau naudos gautų bendruomenės. Pavyzdžiui, jėgainių statytojai galėtų išasfaltuoti kelią ar atlikti kokį kitą naudingą darbą, o ne apsiribotų tūkstančio eurų parama per metus.

O mero rinkimai, jeigu jie įvyks, bus sunkūs. Tarp partijų virs arši kova. Formuosis nauji vienas kito kandidatus palaikantys partijų blokai, kurie nebūtinai sutaps su rajono tarybos pozicija ir opozicija. Gali įvykti įvairiausių netikėtumų.

Mero pareigos per daug sureikšminamos

Rajono tarybos narė, socialdemokratų partijos atstovė Aldona Kvintufelienė sako, jog mero pareigos – per daug sureikšminamos. Taip, meras tarsi orkestro dirigentas. Kiekvienas dirigentas diriguoja savaip. Todėl nieko blogo, jeigu mero vietoje kartais atsiduria ir jo pavaduotojas. Ypač, jeigu jis gerai žino rajono padėtį.

Kelmės atveju taip ir yra. „Šiuo metu tarybai vadovaujantis vicemeras E. Ūksas ne vieną kadenciją dirbo rajono taryboje. Žino padėtį ir, mano nuomone, valdo situaciją. Antra vertus, nei meras, nei jo pavaduotojas negali visko nuspręsti ir visų darbų padaryti vienas. Tam yra rajono Taryba, Savivaldybės administracija“, – sako A. Kvintufelienė.

Neneigsiu, būtų geriau, jei dirbtų visa Taryba, o jai vadovautų meras. Tačiau panašu, kad taip atsitiks dar negreitai.