
Naujausios

Pirmadienį Šiauliuose tęsėsi renginiai, skirti Šiaulių geto likvidavimo 75-osioms metinėms. Atminimo lentos J. Borevičiui atidengimas – vienas iš renginių, į kuriuos kvietė pernai įsikūrusi Šiaulių krašto žydų bendruomenė.
Kunigo atminimo įamžinimą inicijavo šv. Ignaco Lojolos bažnyčios rektorius Stasys Kazėnas. Memorialinės lentos autorius – Darius Augulis.
Atidengime dalyvavęs Seimo narys Stasys Tumėnas teigė, kad Šiauliai eina istorinės atminties taku. Jame yra ir šiauliečiai, gelbėję žydus, – Domo Jasaičio, Jackaus Sondeckio, kitos šeimos.
"Deja, tik šiandien sužinos šiauliečiai naują, J. Borevičiaus, pavardę", – sakė S. Tumėnas.
Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky citavo savo tetos, Chaimo Frenkelio giminaitės, žodžius, kad kiekvienas, kuris nors šiek tiek padėjo žydams, turi būti įvertintas.
"Nežiūrint viso to blogo, kas atsitiko su mumis karo metais, nežiūrint tos propagandos, tos agitacijos žydų atžvilgiu, Lietuvoje atsirado žmonių, kurie išdrįso padėti žydams", – sakė F. Kukliansky.
Lietuvos ir Latvijos jėzuitų provinciolas Vidmantas Šimkūnas sakė, kad gyvai atminčiai reikalingi jausmai. "Nebijokime sentimentų. Jeigu praeinant pro šią lentą kam nors skaudės, kas nors didžiuosis, kad yra tokių žmonių, kaip tėvas Jonas, tada yra prasmė šitą lentą atidengti", – sakė tėvas jėzuitas.
Svečių padėkas priėmė J. Borevičiaus sūnėnas Mečislovas Borevičius. Jis atvyko iš Alytaus – iš ten kilęs ir žydus gelbėjęs dvasininkas.
J. Borevičius gimė 1906-ųjų gruodžio 6-ąją Alytuje. Jėzuitu tapo 1925-aisiais, kunigu įšventintas 1937-aisiais.
1941–1944 metais gyveno ir dirbo Šiauliuose, buvo šv. Ignaco bažnyčios rektorius, Prekybos instituto kapelionas. Jis kartu su broliais ir tėvais bažnyčios stoginėje slėpė iš geto išvestas žydų šeimas.
Jis yra pasaulio tautų teisuolis, apdovanotas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi.
Po karo pasitraukė į Šveicariją, nuo 1946-ųjų gyveno Jungtinėse Amerikos Valstijose. Mirė 1989-ųjų rugpjūčio 23-ąją Čikagoje.
Renginio metu grojo Kirjat Ono konservatorijos jaunimo pučiamųjų orkestro kamerinė grupė, atlikusi sakralią muziką. Lietuvoje šis kolektyvas lankosi pirmąkart su projektu "Šalom, Lietuva!"
Projekto vadovė Dusia Lanaitė-Krečmer gimė Kaune, bet 47-erius metus gyvena Izraelyje. Ji prisiminė ir tragišką savo šeimos istoriją. Dusios mama, 1942-aisiais pagimdžiusi sūnų gete, stengėsi ieškoti žmonių, kuriems sūnų galėtų perduoti, tačiau nesėkmingai.
"Prieš 75-erius metus jis buvo nušautas budelio, stovėdamas vienas Kauno gete be mamos, senelio. Dažnai galvoju: aš norėčiau jį apkabinti, kad nestovėtų vienišas", – pasakoja moteris.
75-osios Šiaulių geto likvidavimo metinės paminėtos ir Chaimo Frenkelio vilos parke vykusiame renginyje, kuriame dalyvavo ir svečių iš įvairių Lietuvos ir užsienio žydų bendruomenių, Izraelio, Japonijos ambasadoriai bei JAV ambasados atstovai.