
Naujausios

Keliais autobusais prie stoties atvykusius svečius iš Izraelio, kitų šalių pasitiko rajono vicemeras Mindaugas Pauliukas ir Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjas Vytautas Simelis.
Prie stoties pastato sienos, ant kurios kabo lentelė su miesto pavadinimu, uždegamos žvakutės, padedama puokštė gėlių žuvusioms Holokausto aukoms atminti.
Jų atminimui suskambo graudi žydų rabino malda.
Slogią nuotaiką dar labiau sustiprino pro šalį pradundėjęs prekinis traukinys, susirinkusiųjų prisiminimus papildęs kurtinančiu garsu ir tapęs nesuplanuotu to žiauraus laikmečio simboliu.
"Žmonės ta pačia kryptimi buvo vežami iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių, kitų miestų ir miestelių. Žydai žiemą buvo varomi per Vyslą – jiems nuo šalčio sproginėjo kojų oda. Štuthofas, Dachau daugeliui tapo paskutiniąja jų gyvenimo vieta", – užfiksuotais faktais dalijosi Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.
"Žydai negyveno namuose. Jie gyveno kartoninėse dėžutėse. Mama pasakojo, kad kartoninėje dėžėje ji ir kitos moterys buvo užrakintos ir pragulėjo dvi savaites. Kad karas jau pasibaigė, jos nežinojo. Kai rusai atrakino ir pasakė: "Babanki vychodite" ("Moterėlės, išeikite", – vert.), jos nebegalėjo paeiti, – kalbėjo F. Kukliansky. – Dachau koncentracijos stovyklos kalinius išgelbėjo amerikiečiai – vyrams davė rūbų, šokolado, juos gydė, bet žmonėms reikėjo kažkur gyventi, o jie nebeturėjo kur grįžti. Lietuvoje iš jų viskas buvo atimta, giminės nužudyti – todėl jie patraukė į Palestiną. Jie buvo vadinami repatriantais, negalėjo atgauti Lietuvos pilietybės ir savo nuosavybės. Tai – labai neteisinga".
"Bėga šiurpuliukai per kūną, kai klausaisi šių baisių istorijų. Koks buvo skausmas ir baisumas geležinkelio stotyje suprasti, kad tai yra tavo kelio pabaiga ir vis dar turėti vilties išgyventi.
Kai girdi pasakojimus apie tai, kaip iš Gdansko žmonės pėsčiomis buvo varomi į Štuthofą ir mažai kas iš jų liko gyvi, norisi žemai nusilenkti žmonėms, išgyvenusiems tokius baisumus", – sakė M. Pauliukas.
Visi vieni kitiems linkėjo, kad tokie baisūs išgyvenimai niekada nepasikartotų.