Karantino kasdienybę nuspalvina žvirblis

Asmeninė nuotr.
„Noriu, kad vaikai karantino periodą išnaudotų įgydami naujų žinių ar tiesiog smagiai leisdami laiką su naujai atrastu draugu“, – sako projekto „Žvirblis namuose“ sumanytoja ir įgyvendintoja Lina Bertulienė.
„Žvirblis namuose“ – taip karantino įkvėptą projektą vaikams pavadino šiaulietė Lina Bertulienė. Vaikus ji ragina piešti, spalvinti žvirblį, dalytis emocijomis ir mokytis dailės abėcėlės.
Asmeninė nuotr.
Žvirblis gali tapti vaikų draugu, dailės mokytoju bei kasdienybę praskaidrinančiu išdaigų partneriu.

Veiklus žvirblis

„Susipažinkime, esu ŽVIRBLIS, kaip ir jūs visi, dėl savo ir kitų saugumo, šiuo metu turiu likti NAMUOSE. Mano nuotaika puiki, tikiuosi, jog piešiant, spalvinant ir atliekant kitokias smagias veiklas su manimi, jums šis laikas neprailgs“, – taip su mažaisiais draugais virtualioje erdvėje pasisveikino L. Bertulienės nupieštas herojus.

Kurti „Žvirblį namuose“ šiaulietę įkvėpė karantinas.

„Pirmajai karantino savaitei užklupus Lietuvą, socialinėje erdvėje, žiniasklaidoje ir visoje mus supančioje aplinkoje buvo gausu pesimizmo ir neigiamos, gąsdinančios informacijos. Dviem pradinukams likus namie su tėvais, norėjosi daugiau optimizmo ir smagios veiklos. Daug juokaujant bei žaidžiant namuose su savo „žvirbliukais“, netikėtai ir kilo mintis optimizmu bei mūsų veiklomis pasidalyti su kitais vaikais bei jų tėveliais“, – sako L. Bertulienė

Pagrindiniu veikėju kūrėja pasirinko žvirbliuką. Tai – visiems puikiai pažįstamas naminis žvirblis, sėslus paukštis, atspindintis netikėtai užklupusį, bet kartu ir vienijantį buvimą savo lizduose.

Sumanymo pradžia – įvairia veikla namuose užsiimančio žvirblio piešiniai, skirti spalvinti, socialinių tinklų „Facebook“, „Instagram“ puslapiuose. Vėliau numatomos ir vaizdo pamokėlės vaikų piešimo įgūdžiams lavinti.

Ateityje L. Bertulienė tikisi kasdien į virtualią erdvę įkelti po naują piešinį, kad vaikams netrūktų įdomios veiklos.

„Mano tikslas – kad vaikai galėtų nusikopijuoti piešinį ranka arba tiesiog atsispausdinti ir nuspalvinti. Piešimas lavina smulkiąją vaikų motoriką ir vaizduotę. Draugaudami su žvirbliuku, išmoktų piešti, lieti akvarele ar tapyti guašu.“

L. Bertulienė atkreipė dėmesį, kad vaikai, nelankantys dailės mokyklų, dažnai nėra įvaldę piešimo, tapybos technikų, pavyzdžiui, kaip štrichuoti pieštuku, lieti akvarelę. Taip kilo mintis dėl pamokėlių – dailės abėcėlės vaikams.

Žvirblis bus ir mokytojas, ir pagrindinis veikėjas.

Dar vienas būdas spalvinti žvirblį – išmaniosios technologijos. Parsisiuntus piešinį bei įkėlus jį į nemokamas spalvinimo programėles iš apps store, galima žvirblį spalvinti naudojantis telefonu ar planšete. L. Bertulienė išbandė „Autodesk SketchBook“ programėlę, ji paprasta, ja lengva naudotis.

Žvirblis irgi jaučia

Nors tiesioginės L. Bertulienės, plėtros vadovės elektros tinklų projektavimo įmonėje, pareigos nėra susietos su menu, dailė visada šalia.

Kūrybinga moteris anksčiau vadovavo ir buvo atsakinga už naujų gaminių bei pakuočių kūrimą šokolado fabrike, yra per dešimties knygų viršelių autorė, gražina erdves piešiniais kreida.

Moteris yra baigusi dailės ir technologijų pedagogo bakalauro studijas, dirbo su vaikais mokyklose, darželiuose. Ši patirtis atsispindi ir vaikų emocinei būsenai gerinti skirtame projekte.

Projektas „Žvirblis namuose“, pasak L. Bertulienės, yra toks pats įvairiapusis, kaip ir vaikai. Žvirblis liūdės, lauke lyjant lietui, nuobodžiaus per pamokas ar pabus ryte siaubingai susivėlęs, bet kitą akimirką jau siaus balose, džiaugsis lašiukais, krės išdaigas ir šoks pagal žinomas dainas.

„Vaikai nėra vieniši su savo jausmais ir emocijomis. Žvirblis, būdamas namuose, gali tapti puikiu vaikų draugu ir dailės mokytoju bei kasdienybę praskaidrinančiu išdaigų partneriu.“

L. Bertulienė ragina vaikus siųsti pasiūlymus ir pasidalyti savo veiklomis namuose – jas išbandys ir žvirblis. Gal kitą kartą žvirblis norės šokti pagal „The Roop“ dainą?

Vertintojai – vaikai

Nors projektas tik prasidėjo, idėjos autorė džiaugiasi vaikų įsitraukimu, gaunamomis žinutėmis.

Pagrindiniai sumanymo „Žvirblis namuose“ patarėjai ir vertintojai – L. Bertulienės sūnūs, pirmokas ir trečiokas.

„Šeimoje mes pratę diskutuoti ir tartis visais klausimais, tad kilus šiai idėjai, pirmiausia išklausiau vaikų nuomones, tai bendras šeimos projektas. Apsvarstę ir kitus vaikų siūlomus bei pieštus veikėjus, vis dėlto apsistojome ties šia mintimi. Jie drąsiai ir kritiškai įvertina eskizus, jų žodžiuose dažnai būna labai daug tiesos. O tuo pačiu jie – ir didžiausi palaikytojai, visada pirmieji išbando naujus žvirblio nuotykius“, – sako L. Bertulienė.

Broliai karantino metu namuose nenuobodžiauja, bendri iššūkiai ir veiklos suartino dar labiau, jiems patinka leisti daugiau laiko su mama ir tėčiu. Kaip ir daugeliui vaikų, kol kas sudėtingiausia dienos dalis – nuotolinis mokymasis.

„Noriu, kad vaikai karantino periodą išnaudotų įgydami naujų žinių ar tiesiog smagiai leisdami laiką su naujai atrastu draugu. Kaip projektas vystysis karantinui praėjus, priklausys nuo pačių vaikų. Na, o žvirblis visada pasiruošęs linksmybėms!“ – sako L. Bertulienė.