Babelio bokšto statyba, siaučiant „kovidui" (9)

Asmeninė nuotr.
Suleimanui labiausiai patinka laisvė.

Po Turkijos saule jaukiai įsitaisiusios ir kas vakarą besimėgaujančios fantastiniais „National Geographic“ vertais saulėlydžiais prie Mare Nostrum jūros, į pajūrį vaikštinėdavome pro ištaigingo viešbučio kompleksą lyg pro muziejų ar šventyklą. Čia buvo įrengta net kino teatro, kelių pasaulio virtuvių restoranų patalpos. Ir viskas persmelkta Horo (egiptiečių mitologijoje Dangaus dievo sakalo galva) atributais, architektūriniai sprendimais.

Pro SPA patalpos taip pat primenančios architektą ar dizainerį, kuri palytėjo egiptiečių ar rytų filosofijų dvasios. SPA salone, pirtyse, treniruoklių salėje nuolat sukiodavosi turistų. Dažniausiai juos pasitinkantys masažuotojai – iš Azerbaidžiano kilusi, nerealaus grožio juodaakė Sevda ir Suleimanas, kurio visa giminė – Vakarų Kurdistane. Ant pastarojo žmogaus prakaulaus, raumeningų rankų, iki akinamo baltumo išskalbto chalatu kaklo švytavo pakabukas su Che Guevaros atvaizdu. Sudomino. Ką tai reiškia Turkijos Kurdistano gyventojui, profesionalaus masažuotojo titulą ir pagarbų lankytojų elgesį užsitarnavusiam Suleimanui? (Pajuokaudama kreipiausi į jį Saliamono vardu. Visą kelionės laiką taip į Suleimaną ir kreipdavomės).

39 – erių vyras iškart prisistatė kaip ne turkas, o kurdas. Iš Turkijos Kurdistano. (Vakarų Kurdistano – didžiausios Kurdistano dalies, užimančios apie 190 000 kvadratinių metrų, t. y. apie 1/3 Turkijos teritorijos. Ji apima mažiausiai 17 pietrytinių šalies provincijų (Pietryčių ir Rytų Anatolijos regionus). Manoma, kad Turkijoje kurdai sudaro apie 20 proc. visų gyventojų (apie 15 – 20 mln. kurdų).

Suleimano akys visad degdavo. Pasitikdavo ir išlydėdavo žmones su kažkokia nenusakoma meile akyse. „Myliu darbą“, paklaustas nukirto. Nuo pat ketverių mačiau savo senelį ir norėjau būti į jį panašus. Augau kaime. Senelis gydė žmones. Pas jį plaukte plaukdavo žmonės – nuo stuburo išvaržų tikrai visus išgydydavo. Aštuonerių pradėjau mokytis, senelis man rodė, ką daryti. Dabar esu toks laimingas, kad turiu šį darbą. Man nesvarbu, ką masažuoju – seną žmogų, vaiką moterį ar vyrą. Svarbi žmogaus energetika. Labai skirtingų energijų žmonės ateina. Triskart per savo 15 metų praktiką nebegalėjau dirbti po masažo. Tiesiogine prasme mane pykino. Turėjo praeiti kelios dienos, kol atsigavau. Geriu vieną kavos puodelį per dieną. Sakai, masažuotojui reikia daug skysčių? Ne. Geriu tik 2 puodelius arbatos iki 2 stiklinių vandens. Kasdien padarau po 6–13 masažų. Dirbu be išeiginių. Jei pervargstu, visad imu išeiginę ir stengiuos būti tyloje, namuose ilsėtis. Po kiekvienos darbo dienos mano vakaras – iki alkūnių panardinti rankas į ledinį vandenį, išgerti kavos ir ramiai pasėdėti. Tik štai rūkyti niekaip nemetu. Kol kas neatsisakiau. Valgau maistą, kuris lengvas, t. y. labai mažai arba nėra mėsos.

Klausi dėl kovid’o ? Milijardai problemų dėl jo. Mano jausena sako, kad tai sukūrė ne Dievas, virusą sukūrė žmogus. Jis trokšta, kad 25 ar 30 milijonų žmonių išmirtų. O miršta sergantys, seni žmonės. Į tai įsipainiojusios Prancūzija, Egiptas, Rusija. Labai daug skaitau, neužteks laiko tiek papasakoti.

Turkijoje apie 40 procentų žmonių netiki Alachu. Mano įsitikinimu, svarbu būti sąmoningu. Net jei tiki, turi sąmoningai tikėti. Pinigai žmogui – nereikalingi. Gerai būtų, jei pinigai ateity išnyktų. Dirbkime laisvai. Gerai bus tik tuomet, kai bus laisvė.

Kas man svarbiausia? Mama. Po Alacho.

Kodėl nešioju Če Gevarą?

Tai – tik simbolis. Man – laisvės. Kas pas jus Prezidentas? Gitanas Nausėda? Kai jis kalbės ir darys tai, ką sako, o ne priešingai, kai dirbs dėl žmonių, kai jūs juo didžiuositės, pasikabinsiu ir jo atvaizdą ant krūtinės.

Sevda. Įstabaus grožio, apie 45 – erių metų moteris. FB paskyros puikuojasi jos credo. Apie tai, kad visų pirma pasauliui svarbiausia – gerumas. Kol sėdėjau jos kosmetologijos kabinete, ji spėjo ir apie profesionaliausią italų kosmetiką išpasakoti, ir apie perspektyvas grožio industrijoje, ir apie mano odos amžių ir ypatybes įdomybių pateikti. Kaip sako Sevda, „tiesiog labai mėgaujuosi tuo, ką darau. Štai dabar jums darau veido masažą ir jau žinau, ką pasiūlysiu, kaip padėsiu jūsų odai atsigauti po saulės vonių. Jei klausia, pasakau lankytojams jų odos amžių. Jis dažnai nėra susijęs su jūsų kūno amžiumi (pavyzdžiui, 50 metė gali turėti 30 metų atmintį turinčią odą).

Neapsiėjome ir minutėlės „apie gyvenimą“. „Kartais jaučiuosi balta varna“- atvirauja moteris. Nes labai tikiu į ...žmonių gerumą. Labai pasitikiu. Iki paskutinio momento tikiu. Tai turi savo kainą. Žmonės išduoda. Bet ir toliau tikiu gerumu. Mano gyvenimo prasmė – šeima. Du mano vaikai. Duktė baigia turizmo vadybos studijas, sūnus – inžinerijos. Jau paleidau juos. Norisi tik padėti. Pačiai – tobulėti savo mylimame darbe. Gaila, kad į Europą patekti sunku. Tačiau pati mokausi nuotoliniu būdu, bendradarbiauju su geriausius reitingus rinkoje turinčiais Italijos kosmetikos gamintojais, tiekiančiais produktus tik specializuotoms klinikoms ar SPA salonams.

Kvalifikacijos kėlimo diplomų Sevdos kabinete – pilna siena, tačiau ji net nemosteli jų pusėn. Jei išsipildytų mano svajonė – turėti didžiulius namus, juose gyventų jos tėvai, abi seserys su šeimomis ir vaikais. Sevda labai rami: „Nesijaučiu dėl kovid’o situacijos kažkaip ypatingai. Tiesiog liūdna, kad kartais dėl bergždžių griežtų reikalavimų nebeturim galimybės susitikti su artimaisiais. Jei galėčiau, pasaulyje padaryčiau taip, kad visos šeimos gyventų vienuose namuose, o ne išsiblaškiusios po svečias šalis. Kartu. Kelios kartos.“