Naujausios
Nei "Audi", nei pinigų
Rugsėjo 3 dieną Šiaulių rajono, Kuršėnų, J. Basanavičiaus gatvės gyventojas, interneto portale autogidas.lt radęs skelbimą apie parduodamą automobilį "Audi A6", į pardavėjo nurodytą banko sąskaitą pervedė 200 eurų avansą.
Tačiau nuvykęs į sutartą vietą pirkti automobilio, pirkėjas pardavėjo nerado, jo telefonas taip pat buvo išjungtas.
Jokio avanso
Tai tik vienas atvejis iš daugelio, kuomet patikėjęs sukčiaus pasakomis, už prašomą avansą gyventojas nusipirko "nieką".
Policija kiekvienais metais sulaukia dešimčių pareiškimų, kuriose pranešama apie nesėkmingus sandorius ir tarsi prasmegusius avanso gavėjus. Didžiausias tokio tipo sukčiavimų bumas fiksuotas pavasarį, kai internetiniuose tinklapiuose prapliupo skelbimų apie parduodamą žemės ūkio techniką ir padargus.
Šiaulių apskrities policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 1-ojo skyriaus viršininkas Gintaras Mačiulis įvardija didžiausias prekėmis susigundžiusių pirkėjų klaidas. Pagrindinė – avanso sumokėjimas nepamačius prekės.
Absoliučia nesąmone pareigūnas vadina pardavėjų įspėjimus, esą prekę būtina rezervuoti sumokant avansą. Kaip galima mokėti avansą už brangią prekę, kurios net akyse nematėte?
"Jokio avanso! Patiko prekė – susitikite, apžiūrėkite, įvertinkite, kaip sakoma, pačiupinėkite, o tik paskui krapštykite pinigus, – sako komisaras. – Susitikus akis į akį ir dėl avanso sumokėjimo galima sutarti, tik tokiu atveju pasirašykite raštelį, būtinai patikrinę ir raštelyje įrašę avanso gavėjo asmens kodą ir t.t."
Sukčiavimų "pagal skelbimus" schema paprasta: kokiame nors skelbimų tinklapyje įdedamas skelbimas apie už patrauklią kainą parduodamą ar nuomojamą daiktą – automobilį, dviratį, žemės ūkio techniką, butą, namą, buitinę techniką. Prie skelbimo "prikabinama" nuotrauka – ji dažniausiai nukopijuojama iš interneto platybių. Ir nurodomas pardavėjo elektroninis paštas, telefonas.
Paskambinusiam pirkėjui pasekama pasaka, kokia ši prekė yra paklausi – net nespėja atsiliepinėti. Bet prekė į Lietuvą – tik pakeliui, todėl esą ir reikia rezervuotis, tai yra sumokėti avansą – kuris susidomėjusysis sumokės pirmas, to daiktas esą ir būsiantis.
Kad dar įtikinamiau būtų, sukčius paaiškina, kodėl parduodamo daikto kaina ženkliai skiriasi nuo rinkos kainos. Esą prekę siekiama parduoti kuo greičiau, mat "reikia išsiparduoti ir kuo greičiau išvykti parsivežti naujų prekių" ir pan.
"Natūralu, kad konkretaus daikto ieškantis pirkėjas puikiai žino jo kainą rinkoje. Taigi mažesnė kaina už rinkos smarkiai gundo. Nepaisant to, žinokite, kad rimti pardavėjai už rimtus daiktus avanso niekada neprašo", – akcentavo G. Mačiulis.
Policija pastebi, kad pirkėjais apsimetantys sukčiai, dauguma jų – iš šalies kalinimo įstaigų – puikiai žino galiojančių kodeksų nuostatas. Pastebėta, kad neretai avansų jie prašo ne didesnių negu pusantro šimto eurų – tai suma, nuo kurios negresia baudžiamoji atsakomybė, o tik administracinė.
"Bet yra kitas niuansas: patrauklios prekės per dieną gali užsinorėti taigi ir avansą už ją sumokėti ne vienas, ne du ir ne trys pirkėjai. Sukčių uždarbis gali būti solidus", – sakė komisaras.
Paskutinis jo patarimas: jei kalbėdamiesi su pirkėju apie norimą prekę, išgirdote pageidavimą gauti avansą, nutraukite pokalbį – tai neabejotinai sukčius. Arba paprašykite parodyti prekę – tokiu atveju į gyventojo pinigus kėsinęsis sukčius greičiausiai pats užbaigs pokalbį, mat jo parduodamas daiktas tėra tuščia vieta.