Žiema paleido sniego fabriką

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Gausus sniegas sunkina ne tik važiavimo, bet ir ėjimo sąlygas.
Žiema atėjo visu smarkumu. Meteorologai sako, kad šiandien Šiaulių apskrityje ir greičiausiai visose kitose apskrityse snigs ne mažiau negu snigo vakar. Aprimti turėtų rytoj – sniegą greičiausiai pakeis šaltis. Kol gamta rodo savo valdžią, keliuose ir gatvėse situacija sudėtinga. Ir kol vairuotojai keiksnoja kelininkus nepasiruošus žiemai, policija primygtinai ragina važiuoti atsakingai.

Sniegą keis šaltis

Vakar ir praėjęs savaitgalis buvo dienos, kuomet snygis buvo išskirtinai intensyvus. Nors meteorologai akcentavo vakarinę šalies dalį, sniego netruko ir Šiauliuose bei kaimyniniuose rajonuose.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Komunikacijos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Gytis Valaika atsipalaiduoti nerekomenduoja ir šiandien: snigti greičiausiai nesiliaus. Juolab kad debesys intensyviai slenka į vakarinę pusę, taigi snygis bent jau Šiaulių regiono dalyje beveik garantuotas.

O sniego patalas greičiausiai išliks ilgėliau – nuo šios savaitės vidurio, anot G. Valaikos, į Lietuvą atkeliaus šaltis. Šiauliuose dieną turėtų šalti iki 12–13 laipsnių, o naktį greičiausiai spaus dar labiau. Tiesa, rimtesnių šalčių Hidrometeorologijos tarnybos atstovas kol kas nežada.

Elektros sutrikimai

Bendrovės ESO ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas „Šiaulių kraštą“ vakar informavo, kad gausus pastarųjų dienų sniegas rimtų bėdų elektros tinklui nesukėlė, pirmadienio rytą šalyje buvo fiksuota tik šiek tiek daugiau gedimų nei įprasta – apie 100. Vakar rytą Lietuvoje elektros neturėjo apie du tūkstančius vartotojų – tarp jų didelė dalis Kelmės rajono gyventojų.

„Masinių atjungimų vakar nebuvo, sniegas lengvas, todėl daug bėdų nepadarė. Po praėjusio penktadienio viskas buvo atstatyta, dabar brigados taip pat dirba ir netrukus tiekimas turėtų būti atstatytas“, – sakė ESO atstovas.

Sužaloti žmonės, aplamdyti automobiliai

Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė informavo, kad nei savaitgalį, nei pirmadienį pėsčiųjų, kurie būtų patyrę rimtesnių traumų, piko nefiksuota, tik pavieniai atvejai, kai kritę žmonės patyrė sumušimų, nesudėtingų galvos traumų. Apsieita ir be kaulų lūžių.

Greitosios vadovė pasidžiaugė, kad pas ligonius važiuojantys medikai kol kas nuvyksta sėkmingai ir neužklimpdami. Tiesa, į atokesnes vietas tenka siųsti didesnį pravažumą turinčias transporto priemones.

O keliuose situacija ganėtinai sudėtinga. Nors Šiaulių apskrities policija daug pranešimų apie avarijas neturi, tikėtina, kad techninių eismo įvykių dėl sunkiai išvažiuojamų kelių savaitgalį ir vakar buvo užtektinai.

Naktį į pirmadienį, prieš penkias ryto, Šiaulių rajone, Aleksandrijos kaime, 20 metų vairuotojas, vairuodamas sau priklausantį BMW, išvažiavęs iš žiedinės sankryžos neįvertino slidžios kelio dangos, nuvažiavo nuo kelio ir apgadino kelio ženklą.

Pirmadienį, apie pusę aštuonių ryto, Rėkyvoje nuo kelio nuvažiavo autobusas.

Prieš dešimtą ryto Pakruojo rajone, Rimšonių kaime, automobilis „Ford“, išvažiuodamas iš šalutinio kelio, slidžiame kelyje nespėjo sustabdyti, slydo ir rėžėsi į pagrindiniu keliu važiavusį sunkvežimį.

Prieš 14 valandą Šiaulių rajone, Gegužių kaime, Vaivorykštės gatvėje, nuo kelio nuvažiavo vilkikas. Jis užblokavo kelią.

15 minučių po 14 valandos Šiauliuose, Palangos gatvėje, automobilis „Peugeot“ nuvažiavo nuo kelio ir vertėsi ant šono.

Panašiu metu Joniškio rajone, kelyje tarp Pročiūnų ir Plikiškių, slysdamas apsisuko bei trenkėsi į atitvarus automobilis „Opel“.

Liūdniau baigėsi sunkiasvorio automobilio vairuotojui. Šeštadienį Šiaulių rajone, Meškių kaime, 53 metų vyras, vairuodamas sunkiasvorę transporto priemonę „Scania“ su puspriekabe „Krone“, kuria vežė manufaktūrą, neįvertino kelio būklės, meteorologinių sąlygų, nepasirinko saugaus važiavimo greičio, nesuvaldė krovininio automobilio, apgadindamas skiriamąją juostą ir joje esančius atitvarus, išvažiavo į priešpriešinę eismo juostą ir atsitrenkė į kairėje kelio pusėje esančius viaduko atitvarus bei pavojingai ant jų pakibo.

Tuo momentu priešpriešiais atvažiuojančio automobilio „Renault Trafic“ 25 metų vairuotojas, siekdamas išvengti susidūrimo su sunkvežimiu, keitė važiavimo kryptį kairėn ir atsitrenkė į skiriamojoje juostoje esančius atitvarus.

Į nelaimės vietą iškviesti Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos gelbėtojai. Ugniagesiai padėjo vilkiko vairuotojui išlipti iš kabinos, jį dėl galvos traumos išsivežė greitosios pagalbos medikai. Gelbėtojai po viaduku esantį pėsčiųjų taką aptvėrė „Stop“ juosta. Į įvykio vietą atvykę kelių priežiūros specialistai atstatė ir sutvirtino kelio atitvarus bei sustatė kelio ženklus, nukreipiančius eismą viena kelio juosta ir ribojančius greitį.

Vilkiko iškėlimo darbai atlikti kitą dieną. Iš avarijos vietos surinkta apie 150 litrų ištekėjusių naftos produktų.

Valstybinės reikšmės kelių būklė sudėtinga

Už valstybinės reikšmės kelių priežiūrą atsakinga AB „Kelių priežiūra“ informavo, kad pirmadienį dėl buvusio ir besitęsiančio snygio didžiojoje dalyje šalies valstybinės reikšmės kelių įsigaliojo ypač sudėtingos meteorologinės sąlygos.

Praėjusią parą valstybinės reikšmės keliams šalyje prižiūrėti prireikė beveik 150 AB „Kelių priežiūra“ technikos vienetų, o vien naktį į pirmadienį dvigubai – beveik 300. Išbarstyta 1 236 tonos druskos, 274 tonos mišinių, išpurkšta 332 kubiniai metrai tirpalo kelių slidumui mažinti.

Mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai visoje šalyje vakar buvo provėžoti, slidūs, vietomis padengti prispausto, pažliugusio ar puraus sniego sluoksniu iki 20 centimetrų.

Kelininkai tikina slidžius kelių ruožus valantys ir barstantys kiaurą parą, tačiau dėl snygio kelių dangos greitai vėl padengiamos nauju sniego sluoksniu, todėl vairuotojų prašoma atsižvelgti į kelių būklę ir meteorologines sąlygas bei rinktis saugų, o ne maksimaliai leistiną greitį.

Bendrovė „Kelių priežiūra“ atsako tik už valstybinės reikšmės kelių būklę užmiesčiuose, rajonų centruose bei mažesniuose miestuose ir miesteliuose. Už kitų gatvių priežiūrą minėtose gyvenamosiose vietovėse atsakingos savivaldybės.