Gausus sniegas, daug ir problemų

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Gyventojai pluša sniego kastuvais.
Jau kelinta diena sniegas kelia rūpesčių eismo dalyvius. Iššūkis ir operatyviosioms tarnyboms, kurioms neretai reikia pasiekti atokiausias vietas. Nelengvas laikas ir kelininkams.
Snigs, sako meteorologai, ir šią parą: prasidėjęs po pietų, nesiliaus visą penktadienį. Taigi savaitgalio turėtume sulaukti ne tik su ateinančiu šalčiu, bet ir su sniego pusnimis.

Sniego yra ir bus

Sausio 26-ąją, valanda po vidurnakčio, visoje Lietuvoje prasidėjus snigti, nesiliaujama jau kelinta diena. Didelėje šalies dalyje kritulių debesys tokie gausūs, kad komplikavosi eismas, išaugo avaringumas.

Šiaulių miestui ir apylinkėms sniego šiomis dienomis kliuvo mažiau. Šiaulių meteorologijos stoties vyriausioji stebėtoja Viktorija Kazlauskienė sako, kad nuo sausio 26-osios nakties krentančio sniego sluoksnis mieste siekia apie 19 centimetrų. Kai kuriose miesto vietose dėl nedidelio pustymo susidarę sniego kalneliai – nuo 12–14 iki 24 centimetrų.

Jokių stichinio požymių, anot stebėtojos, Šiauliuose ir miesto apylinkėse nėra. Neteko girdėti, kad jų būtų ir Šiaulių apskrities rajonuose.

„Sniego yra, tačiau tikrai ne tiek, kad paralyžiuotų gyvenimą. Kelininkams darbo, tikiu, užtenka – kai nuolatos sninga ir pūsto, užtikrinti, kad važiavimo sąlygos būtų puikios, sudėtinga“, – sakė specialistė.

Kitokia situacija negu Šiauliuose, anot V. Kazlauskienės, yra aplink Kauną, Uteną ir sostinę – čia sniego storis vietomis jau siekia nuo 24 iki 40-ies centimetrų.

Pernai snaigių pašykštėjusi žiema šiemet prisiminė 2019-uosius, kai sniegas žemę Šiauliuose nuklojo panašaus storio patalu: sausio 29–30 dienomis buvo vidutiniškai apie 19 centimetrų, o vasario 2 dieną – apie 24 centimetrus.

Šiandien vakarop sniegas Šiauliuose greičiausiai suintensyvės, gali būti, kad nesiliaus ir penktadienį.

Savaitgalį numatomas šaltis: apie minus penkis laipsnius dieną ir apie minus dvylika laipsnių naktį. Žiemos mylėtojus greičiausiai džiugins ne tik šaltukas ir sniegas, bet ir saulė bei silpnas vėjas.

Gatvių kokybė stebima

Eismo dalyviams labiausiai rūpi situacija keliuose. Šiaulių miesto savivaldybės Miesto koordinavimo skyriaus vedėja Rigita Tijūnaitienė informavo, kad dėl sniego gatvėse situacija „nors ir nėra blizganti, bet ne katastrofiška“.

„Atrodo vidutiniškai“, – sakė vadovė.

Pasak jos, per pirmą gausesnio sniego parą buvo gauti 25 miestiečių skundai dėl neišvažiuojamų gatvių. Į visus pranešimus stengiamasi sureaguoti, ypač jei pranešama apie problemą miesto pagrindinėse – pirmo lygio – gatvėse.

R. Tijūnaitienė akcentavo, kad miesto gatvės yra valomos pagal jų svarbumo lygius. Didžiausias dėmesys skiriamas pirmo ir antro lygio gatvėms. Vien pirmą gausesnio snygio parą žiemos keliais mieste besirūpinanti UAB „Ecoservice Projektai“ technika pirmo lygio gatvėmis (tokių mieste 19) nuvažiavo apie 700 kilometrų, antro lygio gatvėmis (mieste jų 30) – apie 1 200 kilometrų.

R. Tijūnaitienė informavo, kad ne vien žmonių pranešimai ir skundai telefonu 1863 arba elektroniniu paštu 1863@siauliai.lt yra šaltinis reaguoti. Miesto koordinavimo skyriaus specialistai kelių priežiūros kokybę stebi online rėžimu per įrengtus gps, 24 valandos per parą keliai ir šaligatviai stebimi ir miesto kameromis, be to, kiekvieną darbo dieną, po 6–8 valandas, atliekama fizinė kontrolė – tikrinama miesto gatvių ir šaligatvių valymo kokybė.

Druskos užteks, netruks ir smėlio

AB „Kelių priežiūra“ Šiaulių kelių tarnybos viršininkas Remigijus Karpavičius informavo, kad į bendrovės prižiūrimus Šiaulių ir Joniškio rajono kelius vakar buvo išvažiavusi didžioji dalis turimos technikos, per 30 valytuvų, barstytuvų ir greiderių.

„Situacija keliuose nėra paprasta – važiavimo sąlygos sudėtingos. Darome viską, kad kelių kokybė būtų kiek įmanoma geresnė, tačiau sniegas, atlydys ir prognozuojamas atšalimas lengvo darbo nežada“, – teigė R. Karpavičius.

Anot jo, Šiaulių kelių tarnybos priežiūrai patikėti keliai valomi pagal priežiūros lygius, kitaip tariant, pagal konkretaus kelio svarbą. Didžiausią dėmesį tarnyba skiria turimo antrojo lygio keliams: Šiauliai–Palanga ir Ryga–Kaliningradas bei Šiaulių aplinkkeliui. Dirbama nuo ketvirtos valandos ryto – numatyta, kad iki septintos ryto prižiūrimi keliai jau būtų pabarstyti.

Magistralinio kelio atkarpą Šiaulių ir Radviliškio rajonuose prižiūri Kėdainių kelių tarnybos Radviliškio meistrija.

Trečio ir žemesnių lygių keliams, esant ekstremalioms sąlygoms, skiriamas mažesnis dėmesys.

R. Karpavičius užtikrino, kad „žiema kelininkams neatėjo netikėtai: ne tik technikos, bet ir druskos, smėlio keliams barstyti tikrai užteks“.

Greitųjų automobiliuose – gelbėjimosi priemonės

Šiaulių greitosios medicinos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė „Šiaulių kraštą“ informavo, kad su didesniais sunkumais dėl gausesnio sniego pas ligonius skubantys medikai kol kas nesusidūrė nei apskrities rajonuose, nei Šiaulių mieste. Ugniagesių gelbėtojų pagalbos ištraukti automobilius taip pat kol kas neprireikė.

Žiemą visi greitosios pagalbos automobiliai, anot E. Kukaitienės, yra aprūpinti ekstra priemonėmis – trosais, kibirais, kastuvais, ilgaauliais batais.

Jei ir toliau gausiai snigs, vadovei neramu ne tik dėl to, kaip reikėtų nuvažiuoti į atokesnes sodybas, bet ir į sodų bendrijas, kurių keliai žiemą nėra valomi.

Ilgametė medikė prisimena ankstesnes žiemas, kuomet tekdavę palikti automobilius vidury laukų ir pas ligonius bristi pėsčiomis bei neštis visą medicininę įrangą, kartais ir su neštuvus. Buvę, kad ant neštuvų per užpustytus laukus medikai nešė ne tik sunkius ligonius, bet ir gimdyves.

Skaudžių avarijų skaičius neišaugo

Šiaulių apskrities Kelių policijos tarnybos Veiklos organizavimo ir prevencijos poskyrio viršininkas Teisutis Beržinskas „Šiaulių kraštą“ informavo, kad rimtesnių įvykių keliuose pastarosiomis dienomis neužfiksuota: 25–26 dienos Šiaulių rajone įvyko dvi įskaitinės avarijos, tačiau tik viena – dėl slidžios kelio dangos, kuomet automobilis nuvažiavo nuo kelio ir įsirėžė į kelio ženklą.

Šiauliuose pastarosiomis dienomis įvyko keturios nelaimės, trys iš jų nesusijusios su sniegu.

Tikėtina, kad eismo įvykių, kuriuose nenukentėjo žmonės, įvyko daugiau nei įprasta, tačiau tokia statistika nėra vedama.

„Policija pastebėjusi, kad gausiau prisnigus, dauguma vairuotojų važiuoja atsakingai. Norėčiau paraginti vairuotojus atsakingai vertinti važiavimo sąlygas“, – akcentavo T. Beržinskas.

Reikėtų žinoti

Ar susimąstote, kur paliekate automobilį?

Policija ragina žiemą, ypač atlydžio metu, dažniau kilstelėti galvą į pastatų stogus ir nepalikti automobilių ten, kur yra tikimybė nučiuožti sunkiam sniegui ar kristi ledams.

Pareigūnai taip pat atkreipia dėmesį, kad neseniai kai kuriose Šiaulių gatvėse buvo įrengti ženklai, žymintys švaros laiką ir draudžiantys automobilių stovėjimą tam tikrose gatvių atkarpose. Ženkluose nurodytu laiku gyventojams draudžiama palikti automobilius, siekiant kokybiškai atlikti gatvės valymo darbus, tarp kurių ir dabar aktualus sniego nuvalymas. Pastebima, kad prie naujos tvarkos dar ne visi spėjo priprasti, todėl raginama atidžiau stebėti kelio ženklus ir jų paisyti.

Šiaulių regione elektros tiekimas nesutrikęs

Bendrovės „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) Ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas „Šiaulių kraštą“ patikino, kad Šiaulių regione elektros gedimų kol kas nėra.

Naujausiais, sausio 27 dienos, 12 valandos, ESO duomenimis, dėl iškritusio gausaus šlapio sniego visoje Lietuvoje be elektros yra apie 50 tūkstančių namų ūkių: Vilniaus regione – apie 17,5 tūkstančio, Utenos regione – apie 14,8 tūkstančio, Kauno regione – apie 7,5 tūkstančio, Alytaus regione – apie 7,1 tūkstančio, Panevėžio regione – apie 3,3 tūkstančio.

Vakar elektros energijos tiekimas atnaujintas apie 35 tūkstančiams klientų.