Apie nevalytas gatves ir šaligatvius

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Sustumto sniego krūvos autobusų stotelėse neleidžia keleiviams normaliai įlipti ar išlipti iš autobuso.
Kasdien drimbantis sniegas miestui ir vėl kelia iššūkius, su kuriais pernai susidurti neteko. Į redakciją kreipėsi miesto gyventojai, kurie skundžiasi, kad pietiniame miesto rajone sniege skęsta pėstieji. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Miesto koordinavimo centras prašo juos informuoti apie nenuvalytas gatves ar šaligatvius, nes vaizdo kameros neapima viso miesto.

Pietinis – kita respublika?

Šiaulietė Vaida piktinosi, kad pietinis miesto rajonas – lyg atskira respublika. Moteris lankėsi miesto centre ir pastebėjo, kad ten viskas nuvalyta „lyg liepos mėnesį“, o pietiniame gyventojams tenka patiems šaligatviuose išminti brydę sniege.

„Į autobusą įlipu su didžiule baime. Vakar išlipant paslydau, tai gerai, kad vyriškis padėjo. Autobusų stotelė nevalyta, nepabarstyta, slidu kaip čiuožyklose“, – sakė Gegužių gatvėje šalia bažnyčios gyvenanti moteris.

Grįžus iš darbo jai tenka klampoti nevalytais šaligatviais, įvažiavimai į daugiabučių kiemus taip pat nevalyti. Moteris mano, kad valančios gatves įmonės yra pasišovusios valyti per didelius plotus, todėl nespėja, o jų niekas nekontroliuoja.

„Rytą pabarsto ir viskas, o sniego krūvos didžiausios. Skambinau į „Mūsų būstą“ dėl kiemo valymo, sakė nespėja. Tai nereikia tiek apsižergti, kad nespėja“, – pyko šiaulietė.

Kitose vietose traktorius, nuvalęs šaligatvį, sniegą nustumia į kelkraštį. Prie stotelės šaligatvio negali privažiuoti autobusas, nes ten stūkso sniego krūvos. Keleiviams tenka lipti ant slidžios važiuojamosios dalies.

Laukia informacijos iš gyventojų

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Miesto koordinavimo skyriaus vedėja Rigita Tijūnaitienė informavo, kad Savivaldybės užsakymu miesto gatves valo įmonė „Ecoservice projektai“. Gatvės yra suskirstytos į kelias kategorijas. Pirmos kategorijos gatvių, kurios valomos pirmiausiai, yra 19. Kai tik jas apsninga, važiuoja valyti iš naujo. Antros kategorijos gavės gali būti valomos po 5 valandų pertraukos pabaigus snigti. Kitų lygių gatvės – dar didesniais tarpais. Kuo aukštesniam lygiui priklauso gatvė, tuo aukštesni reikalavimai jos valymui keliami.

Skyriuje įsteigtas Miesto koordinavimo centras (MKC) stebi situaciją mieste vaizdo kamerų pagalba. Jeigu mato, kad pirmo lygio gatves dengia sniegas, skambina paslaugų teikėjams, kad jie sugrįžtų iš kitų gatvių ir valytų pagrindines.

„Vienu metu mieste maksimaliai gatves valo 6 automobiliai, todėl visas gatves nuvalyti vienu metu yra neįmanoma, tai daroma pagal prioritetus. Sausio 8 dieną snigo labiausiai, tą naktį automobiliai nuvalė per 1000 kilometrų, tačiau kadangi ištisai snigo, situacija neatrodė labai gera. Tie patys automobiliai ir valo gatves, ir jas barsto. Grįžę į bazę nusiima valymo įrangą ir išvažiuoja barstyti“, – sakė vedėja.

Ji informavo, kad penktadienį buvo stumdomas sniegas nuo miesto žvyruotų gatvių, ir pripažino, kad šios gavės nebuvo dar valytos ir yra užverstos sniegu. Tačiau jos nėra prioritetinės, jose nėra visuomeninių pastatų, poliklinikų, kur didžiausi žmonių srautai, kur reikia greitai pravažiuoti. Tokių gatvių valymo tenka palaukti.

„Žmonės nežino ir, kai mums skambina, mes atsiprašome, tačiau paaiškiname, kad reikės sukaupti kantrybę, nes jų gatvė bus nuvalyta tik po paros arba išvis kartą per savaitę“, – aiškino Savivaldybės atstovė.

R. Tijūnaitienė stebisi, kad gyventojai, užuot informavę MKC, rašo ir kelia nevalytų vietų nuotraukas į socialinius tinklus. Ji prašo ne skųstis interneto platybėse, o skambinti ar rašyti MKC.

„Feisbuko kolegos nepadės, o mes galime padėti. Mes reaguojame, galime pasižiūrėti, kur einamu metu yra valymo automobiliai. Mus informavus, įvyks veiksmas. Ieškoti informacijos ir nuotraukų socialiniuose tinkluose mums yra pakankamai sudėtinga“, – kvietė R. Tijūnaitienė.

Ji pasakojo, kad valdymo centre matydami kamerų vaizdus ir stebėdami nevalytus šaligatvius, skambina įmonės vadybininkams ir teikia trumpalaikius užsakymus juos nuvalyti. Vedėja pastebėjo, kad kameros stebi ne visą miestą, todėl visos gatvės nėra matomos ir centre. MKC yra gavęs kelių miestiečių pranešimų dėl nenuvalytų gatvių ar šaligatvių ir į juos reaguoja.

Vedėja atkreipė dėmesį, kad įvažiavimus į daugiabučių namų kiemus valyti turi pačios bendrijos arba namus administruojanti įmonė.

Šaligatviai taip pat nevalomi visi vienu metu: vienur sniegas yra nustumdomas visiškai, kitur – tik takelis praėjimui. Šaligatvius valo nedidelis traktorius arba įmonės darbuotojai kastuvais.

„Kur matome netinkamai ant gatvės sustumtas sniego krūvas, skambiname, kad išvežtų. Bet mes ne visur galime matyti. Kviečiame gyventojus kreiptis telefonu 1863 arba elektroniniu paštu 1863@siauliai.lt. Dar būtų geriau, kad kartu atsiųstų nuotraukų. Mūsų pajėgos yra didelės ir mes galime reaguoti nedelsiant“, – kvietė R. Tijūnaitienė.