Vėlinės – atmintina diena, bet ne laisvadienis

Redakcijos nuotr.
Seimas ketvirtadienį atsisakė išbraukti Vėlines iš atmintinų dienų sąrašo. Vadinasi, šansai šią dieną perkelti į šventines dienas kol kas tolsta.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkės Rimantės Šalaševičiūtės ketvirtadienį pateikta Atmintinų dienų įstatymo pataisa nesulaukė Seimo pritarimo po pateikimo. Už ją balsavo 45 Seimo nariai, 14 buvo prieš, susilaikė 43 parlamentarai. Seimo sprendimu, projektas grąžintas iniciatoriams tobulinti.
Seimo narys Jurgis Razma priekaištavo, kad Seimas įsismagino didinti nedarbo dienų skaičių, skelbiant valstybines šventes. Kitas konservatorius Mykolas Majauskas ironizuodamas siūlė visi metus paskelbti Vėlinių metais.
Ketvirtadienį iš ryto Seimas, ketinęs apsispręsti, ar įteisinti dar vieną šventę – Mirusiųjų atminimo (Vėlines), šį klausimą atidėjo, primena ELTA.
Seimo opozicinei Socialdemokratų partijos frakcijai paprašius, tai numatanti Darbo kodekso pataisa išbraukta iš ketvirtadienio Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkės.
Seimo narys socialdemokratas Algirdas Sysas aiškina pasiūlęs tai, nes "viskas per daug skubotai daroma".
"Matyt, tai buvo vienas iš valdančiosios koalicijos sudarymo derybinių klausimų, nes projektą inicijavo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškųjų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcijos nariai. Kol kas nėra r pateiktas lydintis projektas – Atmintinų dienų įstatymo pataisa, kurioje siūloma išbraukti šią dieną iš atmintinų dienų sąrašo. Galėjome atsidurti kuriozinėje situacijoje, kai Vėlinės tuo pačiu metu būtų įrašytos ir į šventinių, ir į atmintinų dienų sąrašą", – Eltai sakė A. Sysas.
Priėmus Darbo kodekso pataisą, įmonėse, įstaigose ir organizacijose būtų nedirbama ne tik kiekvienų metų lapkričio 1-ąją (Visų Šventųjų dieną), bet ir lapkričio 2-ąją – Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dieną.
"Jeigu lapkričio 2 diena būtų nedarbo diena, būtų išlaikyta tradicija pagerbti mirusius", – sako Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė.
Siūloma, kad Darbo kodekso pataisa įsigaliotų nuo 2020 metų sausio 1 dienos. Beje, 2019 metais lapkričio 2 diena yra šeštadienis.
ELTA primena, kad dar 2016 metais lapkričio 2 diena Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškųjų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcijos nariai, įregistravę Darbo kodekso papildymo projektą, pasiūlė šventinių dienų sąrašą papildyti Vėlinėmis.