Ukrainai – elektros generatoriai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Generatorius į Ukrainą išveš jau šeštą kartą paramą šios karo nualintos šalies žmonėms iš Šiaulių vežantis Pavelas Melneičenko (kairėje). Už pagalbą dėkojo organizacijos „Malva“ vadovas Sergejus Achmetovas.
Artimiausiu metu kartu su humanitarinės pagalbos siunta į Ukrainą išvažiuos ir penki elektros generatoriai. Jų įsigijimą finansavo Šiaulių miesto ir rajono LIONS klubai, o labai reikalingas krovinys nupirktas ir perduotas per ukrainiečių integracijos centrą „Malva“.

Generatoriai – ir civiliams, ir kariams

Ketvirtadienį LIONS klubų atstovai organizacijos „Malva“ patalpose susitiko su Ukrainos piliečiu Pavelu Melneičenko. Jis jau šeštą kartą išgabena šiauliečių surinktą humanitarinę pagalbą į Ukrainą.

„Malvos“ vadovas Sergejus Achmetovas pasakojo, kad penki generatoriai – buvo labai netikėtas Pavelui krovinys, kurį jis gabens į Ukrainą. Jis patvirtino, kad tai dabar yra svarbiausia, nes ir kariams, ir civiliams gyventojams reikalinga elektra. Pavelas sakė, kad kelis generatorius perduos į fronto liniją, o stipresnius atiduos Bučos rajono Andrejevkos gyventojams, kurie gyvena vos 60 kilometrų nuo Kijevo.

Dėkodamas už generatorius jis sakė, kad reikės rasti jiems kuro. Kariams tai ne problema. Civiliams tenka spęsti tai vietiniu lygmeniu.

Buča tapo gerai žinoma po žiaurių civilių žudynių, rastų masinių kapaviečių. Andrejevkos miestelyje vyko mūšiai, jis visiškai sugriautas. Likę gyventojai glaudžiasi pastatų rūsiuose. Dabar jau juos įkurdina nedideliuose nameliuose.

„Kai mes atvažiuojame, žmonės išlenda iš rūsių ir ateina pasiimti produktų ir reikalingų daiktų. Jie labai džiaugiasi, „Malvai“ nuolat perduoda padėkas. Vežiau viską. Jiems reikia ir puodų, ir lėkščių, šaukštų... Viskas sudegė. Čia pat matuojasi drabužius, pasiima maisto produktus. Vietiniai žino, kokios ten šeimos ir atsižvelgdami į tai padalija maisto produktus. Pavyzdžiui, kilogramas cukraus dviem žmonėms“, – pasakojo ukrainietis.

Kariams labiausiai reikia miegmaišių, šiltų kojinių, pošalmių. Sergejus pasakojo, kad metaliniai karių šalmai yra šalti, traukia šaltį, todėl pošalmiai ypač gelbsti galvą nuo šalčio. „Malva“ yra įkūrusi visą siuvyklą, kurioje siuvami tokie galvos ir veido apdangalai, termorūbai ir išvežami Ukrainos kariams.

Sergejus dėkojo Šiaulių moterų LIONS klubui už didelį kiekį šokolado plytelių, kurias taip pat perduos Ukrainos kariams, nes šokoladas yra didelis energijos šaltinis.

Kai Pavelas parvyksta iš Šiaulių, jis susisiekia su vietiniu šventiku ir kartu išvežioja gautą humanitarinę pagalbą. Pas jį atvyksta žmonės, jie reikalingus daiktus išsiveža į fronto liniją. Ten nuvykti bet kas negali, reikia turėti specialius leidimus, žinoti slaptažodžius ir panašiai.

Paramą savo šaliai vežantis atsargos karininkas Pavelas kelyje iš Šiaulių iki savo miestelio užtrunka maždaug parą, tačiau kartais užgaišta muitinėje.

Kalbėdamas apie lietuvių pagalbą savo miestelio žmonėms Pavelas graudinasi ir dėkoja. Jis sako, kad ir kariai, ir civiliai yra labai pavargę nuo karo, tačiau laikosi. Ukrainietis sakė, kad yra žinių, jog savaitgalį planuojama į Ukrainą paleisti didžiulį kiekį raketų. Kas kur gali, išvažiuoja. Pavelo šeima taip pat išvyko į užmiestį.

LIONS organizacijos iniciatyva

Lietuvos LIONS asociacijos Šiaulių zonos vadovas Valdimaras Guzaitis pasakojo apie organizacijos teikiamą paramą Ukrainos kariams, civiliams ir karo pabėgėliams. Viena iš iniciatyvų – padovanoti Ukrainos žmonėms, gyvenantiems be elektros ir šilumos, elektros generatorių. Šį kartą trys Šiaulių miesto LIONS klubai ir vienas Šiaulių rajono klubas susivienijo ir sukaupę apie 5 tūkstančius eurų per organizaciją „Malva“ nupirko penkis skirtingo galingumo elektros generatorius.

Šarūnas Sabaliauskas, „liūtas“, priminė, kad LIONS klubai pinigus paramai ir humanitarinei pagalbai surenka labdaros renginių ir akcijų metu, todėl generatoriams pirkti skirtos lėšos yra viso miesto gyventojų paaukoti pinigai.

Pavelas pasakojo, kad visi gauti daiktai yra kruopščiai suregistruojami, kroviniui išduodami dokumentai, kurių prireikia ir kertant muitinę. Išdalijimo faktas taip pat yra dokumentuojamas, fotografuojamas ir vietinės organizacijos ar administracijos atstovai pateikia parvežti atgal į Šiaulius padėkos lapus.

Sergejus pasakojo, kad Ukrainos muitinėje yra ne tik užregistruojamas krovinys, bet ir turi būti nurodyta konkreti vieta, kus jis vežamas. Vėliau muitininkai susisiekia su vietine valdžia ir išsiaiškina, ar krovinys buvo gautas. Taip stengiamasi užkirsti kelią įvairiems piktnaudžiavimams.