Testavimas privalomas, tačiau vietų jam atlikti nėra

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Vakar mobiliajame punkte didelių eilių nesimatė, tačiau laisvų laikų profilaktiniam testavimui nėra jau ir kitai savaitei.
Vyriausybei priėmus nutarimą, kad eilės profesijų atstovai, kurie yra nepasiskiepiję, privalės kas 7–10 dienų atlikti profilaktinius testus, gyventojai plūstelėjo į mobiliuosius punktus testuotis. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė vakar informavo, kad testavimo apimtys išaugo trigubai. Laisvų vietų nėra pusantros savaitės į priekį, todėl įvykdyti Vyriausybės įpareigojimą gyventojai neturi galimybių.

Profilaktiniam testavimui vietų nėra net kitai savaitei

Vyriausybės nutarimu nepasiskiepiję gyventojai, dirbantys krovinių ir keleivių pervežimo, prekybos, švietimo, renginių organizavimo ir kitose aptarnavimo srityse, įpareigoti periodiškai testuotis, negali šių reikalavimų įgyvendinti dėl nepakankamų sveikatos sistemos galimybių.

Profilaktiškai besitikrinantiems gyventojams atliekami greitieji antigenų testai. Jiems atlikti reikia registruotis Karštąja linija. Nors vakar prie Šiaulių mobiliojo punkto nei automobilių, nei žmonių eilių nesimatė, Savivaldybės gydytoja sakė, kad laisvų laikų antigenų testui atlikti nebėra ne tik šiai, bet ir visai kitai savaitei. Nors, pavyzdžiui, iš užsienio grįžęs vežėjas privalo tokį testą atlikti per 48 valandas.

„Situacija yra sudėtinga, kiek laisvų vietų gauname, tiek iškart nelieka. O dar gerokai išaugo vakcinavimo apimtys. Trūkstame žmogiškųjų išteklių, todėl visur žmonėms tenka laukti“, – sakė V. Palčiauskienė.

Kitokia situacija yra su „kovido“ simptomus jaučiančiais žmonėmis. Jiems yra teikiamas prioritetas, ypač augant sergamumui. Jiems atliekamas PGR testas. Šiai procedūrai šiauliečiai gali užsiregistruoti kad ir kitai dienai.

Skyriaus vedėja informavo, kad mobiliajame punkte pirmadienį buvo atlikti 105 PGR testai, 224 – antigenų, antradienį – 138 PGR ir 151 antigenų testas. Greitųjų testų atsakymai visi buvo neigiami, o PGR pirmadienį 7 teigiami, antradienį – 20.

Mobiliajame punkte iki šiol po dvi medikų komandas dirba nuo 8 iki 15.30 valandos, tačiau jau nuo penktadienio jo darbas bus pratęstas iki 18 valandos. Tik sekmadienį dirbs trumpiau. V. Palčiauskienė aiškino, kad esant atostogų metui, sudaryti papildomas medikų komandas yra sudėtinga. Dirbti mobiliajame punkte savo darbuotojus siunčia visos Savivaldybės gydymo įstaigos. V. Palčiauskienė sakė, jog jau rengiamas raštiškas prašymas pagelbėti ir Respublikinei Šiaulių ligoninei.

Padaugėjo norinčių skiepytis

Šalyje sergamumas COVID-19 sparčiai auga. Šiaulių apskrityje labiausiai neraminantys skaičiai fiksuojami Šiauliuose. Statistikos departamentas vakar pranešė apie 25 miesto gyventojus, per parą užsikrėtusius koronavirusu. Iš viso šiuo metu mieste užregistruoti 133 gyventojai, sergantys COVID-19. Per visą pandemijos laikotarpį „kovidu“ užsikrėtė beveik 11,5 tūkstančio šiauliečių.

Šiauliuose sergamumas šia infekcine liga pasiekė 128,6 atvejo per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų, o bendras šalies vidurkis siekia 80,4 atvejo. Kitose apskrities savivaldybėse šis rodiklis svyruoja nuo 5,4 iki 48 atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų.

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje „kovidinių“ pacientų antplūdžio kol kas nėra, Infekcinių ligų skyriuje gydosi 4 tokie ligoniai. Du iš jų nepasiskiepiję, vienas pasiskiepijęs nepilnai, tik viena doze, o dar vienas ligonis yra vakcinuotas pilnai. Iki 5 padaugėjo COVID-19 ligonių intensyvios terapijos skyriuje, ligoninės duomenimis, visi jie – nepasiskiepiję.

Šiaulių apskrityje daugiausiai pasiskiepijo Akmenės rajono gyventojų – beveik 65 procentai. Šioje savivaldybėje mažiausias yra ir sergamumo rodiklis. Šiauliuose vakcinuota 47,4 procento miestiečių.

Apie išaugusias vakcinacijos apimtis liudija ir Nacionalinio kraujo centro akcijos, kurių metu miestų aikštėse gyva eile žmonės skiepijami populiariausia „Janssen“ vakcina (jos pakanka vienos dozės“. Jei birželio viduryje Šiauliuose tokios akcijos metu pasiskiepijo 355 gyventojai, tai šį pirmadienį Radviliškyje – 605. Čia žmonės eilėje skiepo laukė po kelias valandas.