Su­si­verž­ki­te dir­žus!

ELTA nuotr.
Seimo posėdis.
Kitose šalyse politikai, vyriausybių nariai pandemijos ir gresiančios ekonomikos krizės akivaizdoje mažina savo atlyginimus, yra ir iš viso atsisakančių mėnesio uždarbio. Ar Seimo, savivaldybių tarybų nariai turėtų pasekti tokiu pavyzdžiu? Ar turėtų atsisakyti bent reprezentacinių išlaidų ir vadinamųjų kanceliarinių išmokų, juolab kad dabar dirba nuotoliniu būdu?

1

Nijolė SAIMININKIENĖ, KĮ Šiaulių valstybinio kamerinio choro „Polifonija“ vadovė:

– Mano galva, jeigu nėra veiklos, tai ir lėšos tam neturėtų būti skiriamos. Valstybės biudžetas sudėtas taip, kad lėšos skiriamos veiklai.

Tik iš nuogirdų žinau, kas įeina į kanceliarines išlaidas, kad tai ne vien popierius ir pieštukai, dar – degalai ir visa kita.

Nežinau, kiek yra pristabdyta parlamentarų veikla, kiek jie važinėja, kiek karantinuojasi? Turėtų karantinuotis, kaip visi Lietuvos žmonės. Tik matau, kad kartais sėdi Seime ir su pirštinėmis, ir su respiratoriais. Nuo ko jie ten saugosi, kai viskas tuose rūmuose išdezinfekuota? Man tai paslaptis. Bet tai jų reikalas.

Jeigu jie pas rinkėjus dėl karantino nebevažinėja, tai tos išmokos už degalus turėtų būti peržiūrėtos. Visai kitas dalykas, kai tu važiuoji iš savo namų iki posėdžio vietos.

Šita krizė perkraus visą mūsų ekonomiką. Nebebus taip, kaip buvo Ypač daug mažų verslų bus priversti užsidaryti arba jau visiškai užsidarė. Tad Seimo nariams derėtų su visais solidarizuotis.

Kanceliarinių išmokų susimažinimas, reprezentacinių išlaidų braukimas, valstybės ekonomikos neišgelbės. Bet aš į tai žiūriu, kaip į moralinį, etinį dalyką. Tai yra solidarumas: jeigu blogai, tai blogai visiems – nuo viršaus iki apačios. Reikia solidarizuotis su tauta.

1

Alfredas LANKAUSKAS, fizikos mokslų daktaras, mokslinis konsultantas, Standartizavimo departamento prie LR Vyriausybės ekspertas, buvęs Šiaulių meras ir buvęs ilgametis miesto Tarybos narys:

– Solidarumo vardan reikia tų išmokų atsisakyti. Būdamas Tarybos nariu visada laikiau, jog tos kanceliarinės išlaidos didžia dalimi yra fikcija ir jų neimdavau. Kokios išlaidos gali būti popieriui, juk dirbi kompiuteriu? Vienintelės realios išlaidos gali būti važinėjimui pas rinkėjus. Bet aš su jais telefonu, internetu palaikydavau ryšį arba susitikdavom kabinete.

Jeigu dabar politikai dirba iš namų nuotoliniu ryšiu naudodamiesi, tai jokių reprezentacinių renginių ir susitikimų su rinkėjais nebėra, važinėjimų nėra. Tai už ką reikia imti išmokas ar naudotis reprezentacinėmis lėšomis?

Šiauliuose mane nustebino kitas dalykas – miesto Savivaldybės atsisakymas dezinfekuoti daugiabučių namų laiptines, nemokėti už tai iš miesto biudžeto.

Manau, jog miesto valdžia neatskiria laiptinių valymo, šlavimo nuo dezinfekavimo, kuris būtinas stabdyti viruso plitimui. Jeigu Savivaldybė prisidėtų prie laiptinių dezinfekavimo, būtų nuostabu. Daug žmonių nebeturi pajamų, neteko uždarbio, papildomos išlaidos tampa našta. Toks valdžios požiūris negerina nuotaikos karantino laikotarpiu. Gerai būtų, kad persigalvotų, bet iš paskutinių miesto vadovų pasisakymų atrodo, kad užsispyrė, kaip ožiai.

1

Laimontas DINIUS, kultūros projektų iniciatorius, vadovas:

– Į šią aktualiją yra du požiūriai: finansinis ir etinis.

Kad Seimo nariai atsisakytų kanceliarinių išlaidų – tai tik „popsas“ ir smulkmenos. Aišku, būtų sveikintas kaip simbolinis gestas. Bet kas suvokiantis skaičius supras, kad Dalios Grybauskaitės vadovaujamas fondas, nors jį ir vadinu „mistiniu“, ar Andriaus Tapino fondas yra „n“ kartų didesni.

Manau, daug svarbesnius žingsnius turi padaryti Vyriausybės nariai. O žiūrėkime, ką daro sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga? Jis savo patarėjams, savo aplinkai ministerijoje padidino atlyginimus kone iki prezidentinio dydžio! Tai žemiau plintuso.

Žemiau pilntuso yra ir stendams klojamos išlaidos, kurios neva skiriamos mažinti pasekmėms su virusu ir krize. Pavyzdys – stendas su užrašu „Geri vaikai tėvų nelanko“. Girdėjau, kad tam išleista 100 tūkstančių eurų. Tai didesnė suma, nei Seimo nariai galėtų skirti nusibraukdami kanceliarines išlaidas. Arba ką reiškia įsigytas naujas aplinkos ministro automobilis?

Štai dėl tokių dalykų visi politikai turėtų išeiti be kelnių ir gauti rykščių uodegon. Čia yra didžioji nelaimė.

Naujosios Zelandijos vyriausybė, pavyzdžiui, atsisakė imti mėnesio atlyginimą. Visi supranta, jog tai solidarumo ženklas.

1

Rasa JASMONTIENĖ , Šiaulių švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimo vadovė:

– Mano požiūriu, tai yra padorumo dalykai. Jeigu esate valdžia, jeigu ėmėtės valdyti ir viskam diriguoti, tai rodykit pavyzdį. Padorumo normos pirmiausia galioja valdžiai.

Pamenu, per 2008 metų krizę Estijos valdžia ir didieji estų verslo vadovai pirmiausia patys sau atlyginimus susimažino. Pas mus viskas atvirkščiai. Tada buvome vienintelė valstybė, kuri pirmiausia sumažino atlyginimus švietimui, kultūrai ir nubraukė pensijas pensininkams. Beje, mokytojams tada per krizę sumažintų atlyginimų taip ir nekompensavo, bet kompensavo valdininkams.

Jeigu norite, kad žmonės dabar būtų užjaučiantys vienas kitą, tai, valdžia, rodykite pavyzdį, nuo savęs pradėkite.

Skandalinga, kai sveikatos apsaugos ministras savo ministerijoje priedus prie algų padidina. Nesuprantu, kodėl mes į tai taip ramiai reaguojame? Ar iš tos nykios lietuviškos kantrybės, išlikusio baudžiavinio relikto, ar dėl to, kad jau tiek esame pripratę prie valdžios veikėjų chamiškumo, įžūlumo, melavimo, kad jau nė nereaguojame?

Blogai, kad tokių dalykų nepastebime. Prieš tokius dalykus reikia imtis pilietinių akcijų, o ne tik vėliavomis balkonuose mojuoti. Mūsų pilietinės akcijos dabar yra labai gražios, spalvotos, pramoginės. O sureaguoti reikėtų piktai ir pakankamai kovingai.