Sportas – tiesiai iš namų kambario

Asmeninė nuotr.
Vyksta tiesioginė transliacija iš Remigijaus Janeliūno namų. Kai kuriose treniruotėse dalyvauja ir po 400 internautų.
Šiaulių sporto klubo „Sportuokimkartu.lt – Eurogym“ treneris Remigijus Janeliūnas, šalyje prasidėjus karantinui, sportuoti norintiems žmonėms pasiūlė tai daryti internetu. Į Remigijaus tiesiai iš jo namų darbo kambario vedamas jogos ir funkcinės aerobikos tiesiogines treniruotes „susirenka“ kartais ir po 400 dalyvių. Šiose nuotolinėse treniruotėse, skirtingai nei sporto salėje, kur sportuojama moderniu inventoriumi, treneris ragina į rankas paimti šluotos kotą, vandens pilnus butelius ar moteriškas pėdkelnes.

Šluotkočius – į rankas

„Didžiausias komplimentas man yra tai, kai po tokių „naminių“ treniruočių kitądien prie savo kompiuterių susirinkę dalyviai skundžiasi raumenų skausmais. Tai reiškia, kad vakarykštė treniruotė, nepaisant to, jog vyko per atstumą, buvo rezultatyvi“, – juokiasi 35 metų treneris.

Idėja sportuoti norinčius žmones sukviesti į nuotolines treniruotes R. Janeliūnui gimė tuojau po to, kai Lietuvoje buvo paskelbtas karantinas.

Tiesa, anot trenerio, uždaryti sporto klubus, mokyklas, kaip masinio susibūrimo vietas, buvo įsakyta dar iki karantino paskelbimo. Šiauliečiui keistai atrodo, kad, atėmus galimybę sportuoti, uždarius mokslo įstaigas, vis dar buvo leidžiama dirbti barams ir naktiniams klubams, tarsi sportuojantys ir besimokantys gali palaukti, o linksmybių mėgėjai – ne.

„Tada ir pagalvojau: palaukite, žmonės nori sportuoti, reikia juos kažkaip išjudinti, reikia kažką daryti“, – sako R. Janeliūnas.

Paieškojęs, ką įdomesnio tokiu atveju gali pasiūlyti internetas, treneris aptiko ne vieną užsiėmimą, tačiau ne tokį, kuriame būtų galima ne tik „pratampyti raumenis“ naudojantis buityje naudojamais daiktais, o dar ir pabendrauti realiuoju laiku, pasidalyti gera emocija.

Taip ir gimė mintis padaryti tiesiogines (online) treniruotes neišeinant iš namų nei klientams, nei treneriui.

„Viską uždarius aš, žinoma, galėčiau treniruotis ir be publikos, tik dėl savęs, bet kodėl to nepadarius visiems kartu tiesioginės transliacijos metu?, – šypsosi idėjos autorius. – Kas ieško problemų šiuo įtemptu laiku, ieško problemų, netgi kelia paniką. O aš ieškau galimybių, kaip išsijudinti ir kitus išjudinti. Juk sportas atitolina mintis nuo kasdienybės. Sakyčiau, tai paslėpti spąstai žmonėms išjudinti“.

Taigi nuo kovo 16-osios, kai šalyje įvestas visuotinis karantinas, tos pačios dienos vakarą, įvairias treniruotes vaikams ir suaugusiesiems vedantis treneris pasportuoti žmones savo feisbuko puslapyje pakvietė į pirmą online treniruotę.

Būsimiems dalyviams iš anksto buvo pasakyta pasiruošti porą plastikinių, pavyzdžiui, pusantro litro butelių, žinoma, su vandeniu (jie skirti pakeisti namuose neturimus svarelius). Dar treniruotei reikėjo pasiieškoti moteriškas pėdkelnes, kurias galima būtų patampyti, taip pat šluotkotį ar kokį kitą pagalį.

„Labas, ar jūs šiandieną geros nuotaikos?“, – taip lygiai 18 valandą R. Janeliūnas iš savo namų kambario tiesiogiai pasveikino visus į vakarinę nemokamą vienos valandos funkcinės aerobikos treniruotę susirinkusius dalyvius.

Ir rezultatas, prisipažįsta Remigijus, tikrai nustebino: per mobiliųjų telefonų, kompiuterių ekranus į žmones kreipęsis ir sportuoti juos pakvietęs šiaulietis pirmoje tiesioginėje treniruotėje, kuri tikrai nebuvusi lengva, sulaukė apie 420 sporto mylėtojų ne tik iš Šiaulių, bet ir visos Lietuvos bei užsienio.

Treniruotės metu žmonės treneriui pradėjo rašyti žinutes, dėkojo už suteiktą progą pajudėti, pasikelti nuotaiką, guodėsi, kad kai kurie pratimai per sunkūs arba kad „išlaikė“ pusę treniruotės.

Į dalyvių replikas, klausimus, pastebėjimus R. Janeliūnas atsako tik po veiklos. Užsiėmimo metu treneris ne tik rodo pratimus, bet ir žodžiu pristato jų naudą, žinoma, nestokodamas puikios nuotaikos. Taip pat, nors ir nematydamas sportuojančiųjų, vis paragina juos vieną ar kitą tempimo pratimą atlikti „nuoširdžiau“.

„Juokinga, kai žmones iš ekrano pakviečiu čiupti šluotkočius, pėdkelnes ar rankšluosčius, kurių pagalba atliekame raumenų tempimo pratimus. Deja, šiandien aplinkybės tokios, kad tai vienintelis kiekvienam pajudėti, neišeinant iš namų, prieinamas sporto inventorius“, – juokiasi treneris, savo energija įkvėpęs dabar jau ir šimtus nuotolinių klientų.

Sportuoti gali visi

Po pirmos treniruotės pirmadienį, kitądien R. Janeliūnas žmones pakvietė net į dvi nemokamas valandos trukmės jogos treniruotes – anksti ryte, 6:30, ir vakare – 18 valandą.

Trečiadienį vėl – vakarinė funkcinės aerobikos treniruotė.

Penktadienį internautus treneris paragino sekti jo rodomu pavyzdžiu atliekant pratimus, skirtus pilvo presui.

Įsitikinęs, kad nuotolinės treniruotės – tai tik alternatyva judėti pasikliaunant paties kliento sąmoningumu, kiek ir kaip kokybiškai jis nori atlikti pratimus. Juk sporto salėje treneris galėtų prie kiekvieno prieiti, patarti, pakoreguoti, paraginti.

„Internetu aš to padaryti negaliu, todėl žmonės turi patys daryti tai dėl savęs, kaip jiems išeina ir kiek jie gali. Amžiaus cenzo taip pat nėra: sportuoti gali ir vaikai, ir senjorai“, – sako pašnekovas.

Anot jo, svarbiausia, kad žmonės suprastų, jog karantinas – nereiškia nejudėti, nereiškia tingėti ir tik žiūrėti televizorių arba sėdėti prie kompiuterio.

„Žmonės sako, kad tapau atradimu karantino metu „, – šypsosi R. Janeliūnas. Kai kuriose jo vedamose tiesioginėse treniruotėse dalyvauja kartais ir per 400 dalyvių.

Sportuojant, įsitikinęs, svarbu emocija: joga skirta ramesniems žmonėms, o funkcinė aerobika – pratimai visam kūnui pratempti, judesiui koordinuoti. Kad būtų smagiau, viskas atliekama su muzika.

Reikia užsiregistruoti grupėje

Abejonių treneriui sukėlė tik tai, kad kai kurie tiesioginėse treniruotėse dalyvaujantys asmenys įsislaptinę savo profilius – vardus, pavardes, nuotraukas, neretai susikūrę melagingas anketas – gal gėdydamiesi pasirodyti ar norėdami replikuoti, komentuoti, kritikuoti ir nebūti atpažinti.

„Kai kurie žmonės, kai yra pažįstami, bijo pasakyti, ką galvoja, o čia gali komentuoti, deja, nerinkdami žodžių“, – sako pašnekovas.

Tai todėl jis sugalvojo būdą, kaip apsidrausti nuo abejotinų jo tiesioginių treniruočių dalyvių – sukūrė uždarą feisbuko grupę, į kurią norėdamas patekti kiekvienas privalo užsiregistruoti ir atsakyti į keletą klausimų. Ar taps online grupės dalyviu, nuo šiol priklauso nuo trenerio, kuris, įvertinęs kiekvieno atsakymus, pats padaro išvadą, ar žmogus tikrai nori rimtai sportuoti, ar tik stebėti ir vertinti.

Ano Remigijaus, moralinė sporto nauda didelė, o grupė „Erdvė tavo pokyčiams su Remigijumi Janeliūnu“ prieinama kiekvienam išties norinčiam sportuoti. Be to, žmonės šiauliečio užsiėmimus mato ir feisbuko puslapyje: Remigijus Janeliūnas – Erdvė tavo pokyčiams.

Anot trenerio, norinčių kartu su juo sportuoti dalyvių užsidegimas tiesiog stebina – būrys kiekvieną dieną auga akyse.

Ir toks žmonių entuziazmas įkvepia Remigijų imtis naujų idėjų. Išsitaria jau galvojantis, kaip treniruotes paleisti per „Youtube“, per „Instagram“.

Žada tęsti ir po karantino

Šiuo metu į valandines treniruotes „iš namų“ R. Janeliūnas kviečia kartą per dieną – paprastai 18 valandą. Bet visos praėjusios treniruotės nėra sunaikinamos ir žmonės jas gali įsijungti be kuriuo jiems palankiu metu.

Iš daugybės įvairaus pobūdžio užsiėmimų, kuriuos veda sporto salėje, juokiasi, internetu greičiausiai nepasitvirtins tik vienas: Kangoo Jumps. Mat šuoliukai šiose treniruotėse atliekami specialiais šokinėti skirtais batais, bet jei klientai norės, treneris pasiryžęs ir spyruokliuojančius batus išnuomoti. R. Janeliūnas – Kangoo Jumps instruktorius.

„Sportas suteikia laimės hormono, kūnas pajuda, nuotaika pagerėja. Visi norime greta savęs matyti sveikus, besišypsančius, veiklius žmones“, – sako treneris.

Svarbiausias jo nuotolinių užsiėmimų tikslas – kad šiuo visam pasauliui įtemptu laiku klientams pakiltų nuotaika, išnyktų nepasitikėjimas, atsirastų įkvėpimas.

„Jei kažkas nesiseka, reikia daryti ir daryti, kad pasisekų. Po treniruotės atsakau į klientų klausimus, su kai kuriais pasikalbam asmeniškai, motyvuojamės, kad turime siekti stiprumo, o ne silpnumo“, – sako treneris Remigijus. Jis pripažįsta, kad kai kurie pratimai išties nėra lengvi.

„Tai spyris stengtis, kad išeitų, tik tada jau galima sakyti, kad vyksta treniruotė, o ne šiaip sau laiko praleidimas. Nauji klientai tikrai neprivalo padaryti viską taip, kaip padaro ilgiau sportuojantys – reikia vytis“, – sako energingas vyras.

Supratęs, kaip žmonės nori judėti, tačiau dėl įtemptos darbinės veiklos ne visada tam turi laiko ir galimybių, R. Janeliūnas nuotolinio sportavimo idėją tęs pasibaigus karantinui. Tik gali būti, kad šiuo metu nemokamus jo užsiėmimus žmonės gautų už simbolinį mokestį, o lankantys treniruotes salėje turės nemokamą prieigą prie grupės.

„Man svarbu, kad aktyvūs būtų, net ir kaime gyvenantys žmonės, kurie turi internetą. Puikus pavyzdys mano 58 metų mama, kuriai padovanojau galimybę dalyvauti, mano rengiamame 12 savaičių iššūkyje Tau. Ji gyvendama kaime, per 10 savaičių, jau palengvėjo beveik 11 kilogramų, atlieka visas iššūkio užduotis, sveikai maitinasi pagal sudarytą mitybos planą, įgavo daug energijos. Kasdien dirbdama fizinį darbą, dar turi energijos, vakarais, sportuoti online treniruotėse. Todėl vien dėl jos nepaleisiu šio projekto“.

Pradžių pradžia

Ketverius metus R. Janeliūnas veda grupines ir individualias įvairaus pobūdžio treniruotes Šiaulių sporto klube „Sportuokimkartu.lt – Eurogym“. Sportas vyrui tapęs ne tik veikla „dėl savęs“, bet ir galimybe užsidirbti.

Šiandien, anot pašnekovo, jis jau puikiai žino, kuo žmonėms gali padėti.

„Galiu pripažinti, kad kai pradėjau tai daryti, kai buvau žinomas tik kaip vienos statybų bendrovės vadovas ir savininkas, replikų sulaukdavau visokių. Tada tai gal pusė Šiaulių mane kritikavo, atseit, ko gali išmokyti statybininkas“, – šypsosi pašnekovas.

Pasukęs sporto keliu, jis atkakliai ėmė siekti, kad sportas taptų ne tik naudinga veikla jo kūnui, bet ir galėtų padėti kitiems, taigi įgijo trenerio kvalifikaciją. Nedvejodamas sunkmečiu uždarė turėtą statybų bendrovę, kurioje, sako, buvo daugybė streso, ir pasuko link naujos veiklos.

„Radau kelią, kaip padėti žmonėms, kaip jiems būti sveikesniems, labiau pasitikintiems“, – sako sveikos sąmoningos gyvensenos atstovas.