Šiaulių regione „koronos“ vis mažiau, bet saugotis – būtina

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Savivaldybė kontroliuos, kaip keleiviai laikosi saugumo reikalavimų viešajame transporte, nes mato ten užsikrėtimo COVID-19 galimybes.
Šiaulių apskrityje keturias savaites sergamumo COVID-19 skaičiai mažėja. Nenorintys „AstraZenecos“ vakcinos „statomi“ į eilę skiepui kito gamintojo vakcina. 45 šalies savivaldybėse pradedamos pamokos pradinukams, tarp jų – ir Šiauliuose.

 

Skaičiai mažėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento patarėja, laikinai einanti vadovo pareigas, Simona Abromavičienė spaudos konferencijoje santūriai pasidžiaugė, kad jau ketvirtą savaitę iš eilės Šiaulių apskrityje sergamumas COVID-19 mažėja.

Per pastarąją savaitę apskrityje nustatyta 100 naujų ligos atvejų, kai prieš savaitę jų buvo 116. Šiaulių mieste COVID-19 diagnozė nustatyta 51 asmeniui, Šiaulių rajone – 3, Akmenės rajone – 6, Joniškio rajone – 4, Pakruojo rajone – 3. Šiek tiek užsikrėtusiųjų koronavirusu padaugėjo Kelmės rajone – 11 ir Radviliškio rajone – 22.

Anot S. Abromavičienės, šiuose dviejuose rajonuose didelių ligos židinių nestebima, dauguma susirgimų – šeimose arba užsikrėtimo aplinkybės neaiškios.

Praėjusią savaitę COVID-19 atvejai įvežti iš kitų šalių: į Radviliškį iš Rusijos bei į Šiaulius iš Norvegijos.

Laikinoji vadovė įvardijo kelis naujus ligos židinius, tačiau pabrėžė, kad jie nėra gausūs. Respublikinėje Šiaulių ligoninės Traumatologijos skyriuje koronavirusu užsikrėtė du pacientai. Akmenės rajono gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriuje yra susirgę du darbuotojai ir vienas atvejas registruotas šeimoje. Radviliškyje židiniai registruoti pirminės sveikatos priežiūros centre (2 darbuotojai) ir pagalbos šeimai centre (3 gyventojai).

Šiaulių rajone geležinkelio tiesimo centre susirgo trys vienos pamainos darbuotojai.

Tęsiasi židiniai baldų gamybos įmonėje (4 darbuotojai ir vienas šeimoje) bei Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje, kur virusas nustatytas 4 valymo paslaugas teikiantiems darbuotojams, dviems pacientams ir vienas asntrinis atvejas – šeimoje.

Šeimose užsikrėtė trečdalis naujai susirgusiųjų COVID-19. 47 asmenų užsikrėtimo aplinkybės nebuvo nustatytos.

Šiaulių mobiliajame punkte per savaitę atlikta 2270 tyrimų, teigiami atsakymai gauti kiek daugiau nei 3 procentams išsityrusiųjų.

Atsisakantys vakcinos – į rezervinius sąrašus

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė akcentavo, kad gyventojai gali rinktis, kokia vakcina nori būti paskiepyti. Tačiau ne viskas taip paprasta.

Anot Savivaldybės gydytojos, vakcinavimo procesas bus vykdomas paraleliai dvejomis kryptimis: bus perskambinama visiems senjorams, kurie atsisakė skiepytis „AstraZenecos“ vakcina, ir siūloma pasirinkti vakciną. Tuo pačiu toliau bus skambinama pagal tikslines grupes ir bus siūloma skiepytis „AstraZenecos“ vakcina. Šiuo metu tai 65–69 metų gyventojai.

Visi norintys kito gamintojo vakcinos bus registruojami į rezervinius sąrašus ir lauks savo eilės, kada bus gauta pakankamai kito gamintojo preparato. Anot skyriaus vedėjos, laukti gali tekti ir apie mėnesį.

„Norime, kad kuo daugiau senjorų būtų pasiskiepijusių. Niekur nereikia kreiptis, su jais bus susisiekta“, – aiškino V. Palčiauskienė.

Ji informavo, kad šią savaitę Šiauliuose planuojama gauti apie 1500 „Pfizer“ gamintojo vakcinos. Dar apie 1000 „Modernos“ vakcinos dozių buvo gauta praėjusios savaitės pabaigoje, tad ja bus skiepijama šią savaitę. Dalis šių vakcinų bus skirta antrajam skiepui.

Vedėja pranešė, kad nuo praėjusios savaitės yra likusių apie 1000 dozių „AstraZenecos“ vakcinos, tad ja irgi bus skiepijama, nes ši vakcina pasaulio ekspertų buvo pripažinta saugia.

Pabaigus skambinti senjorams, bus pereita prie kitos tikslinės grupės – 65 metų ir jaunesnių žmonių, turinčių lėtinių ligų. Jiems taip pat pirmiausiai bus siūloma skiepytis britiška vakcina, o jos atsisakius, laukti rezerviniuose sąrašuose.

Planuojama, kad vakcinavimo centras Šiaulių arenoje dirbs trečiadienį. Jei atsiras pakankamas kiekis žmonių, sutikusių skiepytis AstraZeneca“, centras bus atvertas ir penktadienį. Skyriaus vedėja pastebėjo, kad atsisakančiųjų – vis dar nemaža dalis.

Į 16 mokyklų grįžo pradinukai

Savaitės pradžia daugiausiai džiaugsmo sukėlė miesto pradinukams. Šiauliai – tarp 45 savivaldybių, kuriose pradedamas kontaktinis pradinio ugdymo organizavimas.

Švietimo skyriaus vedėja Edita Minkuvienė informavo, kad pirmadienį-antradienį į 16-os bendrojo lavinimo mokyklų suolus sugrįžo per 4 tūkstančius pradinukų. 4 specialiosios ugdymo įstaigos savo darbo nebuvo sustabdžiusios ir karantino metu. Dviejose pradinėse mokyklose ir 14 progimnazijų pamokas pradėjo 181 klasė.

Nežiūrint šios geros žinios, vedėja pranešė, kad mokykloms keliami aukšti saugumo reikalavimai. Ugdymo įstaigos turėjo įsivertinti savo saugumą. Didžiausias iššūkis – sureguliuoti vaikų srautus, kad nesusitiktų atskiros klasės. Skirtingu laiku prasideda pamokos, skirtingu – vyksta pertraukos. Progimnazijose pradinukų mokymui panaudojami dalykinių pamokų korpusai, kuriuose pamokos dar nevyksta. Siekiant, kad skirtingų klasių vaikai nesusitiktų, naudojami visi pastatuose esantys įėjimai.

E. Minkuvienė pakomentavo ir kitus reikalavimus. Mokytojas dirba tik su savo klasės vaikais. Atskirų dalykų mokytojai ateina į pradinukų klases.

Vedėja pastebėjo, kad bus vaikų, kurie liks mokytis namuose. Mokytojas su jais galės dirbti hibridiniu būdu – kai vaikas prisijungs per kompiuterį vykstančių pamokų metu. Kitu atveju pedagogas paskirs tokiems vaikams atskirtą užsiėmimų laiką.

Šiek tiek Šiauliuose atlaisvintas ir neformalusis ugdymas. Nuo šios savaitės galima organizuoti iki 5 vaikų grupių užsiėmimus viduje. Keliami reikalavimai – vienam asmeniui skirti ne mažiau 30 kvadratų.

Skiepijasi beveik visi pradinukų mokytojai

E. Minkuvienė informavo, kad iš 275 pradinių klasių mokytojų 241 yra pasiskiepiję: 119 gavo vieną skiepą, o 122 – abu. 25 mokytojai laukia savo eilės.

Vedėja nekomentavo, ar mokytojai skiepijasi sąmoningai, ar yra verčiami aplinkybių, nes tai organizuoja įstaigų vadovai. Ji sakė kalbėjusi su švietimo įstaigų direktoriais, kad negali būti prievartos skiepytis.

Kalbama, kad mokytojai dėl nuotolinio mokymo masiškai palieka mokyklas, tačiau vedėja sakė, kad to Šiauliuose nėra. Tik po pirmojo karantino dalis pensinio amžiaus mokytojų iš darbo išėjo.

Iš Šiaulių 2400 pedagogų 400 praėjusią savaitę dar nebuvo paskiepyti net ir pirmąja doze. Daugiausiai – tai gimnazijų mokytojai. Jie laukia savo eilės.

Kvietė nepamiršti grėsmių

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis informavo, kad įpareigojo Miesto koordinavimo skyrių sustiprinti viešojo transporto kontrolę. Autobusuose jau leidžiama vežti ne tik sėdinčius keleivius, todėl čia dažnai nesilaikoma saugių atstumų. Direktorius prašo gyventojų pagal galimybes kuo mažiau naudotis visuomeniniu transportu.

A. Bartulis kvietė gyventojus vertinti tai, kad mieste karantino sąlygos šiek tiek laisvėja, kad į pamokas sugrįžta vaikai. Jis perspėjo, kad jei vėl visi masiškai patrauks į pajūrį ar važinės į savivaldybes, kuriose sergamumas žymiai labiau išplitęs, galime ir vėl sulaukti COVID-19 atvejų augimo ir griežtesnių apribojimų.