Šiaulių pradinukams – „pereinamoji“ savaitė

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių meras Artūras Visockas skambiais pareiškimais dėl pradinukų mokymo sukėlė sumaištį, o Savivaldybės administracijos direktorius turi srėbti prisvilusį viralą. A. Bartulis: „Mano rūpestis – sprendimų įgyvendinimas.“
Nuo vakar Šiauliuose pradinėse klasėse turėjo mokytis tik greitąjį antigenų testą dėl COVID-19 pasidarę pradinukai. Nesutiko, kad jų vaikai būtų testuojami, per 700 tėvų. Jau praėjusios savaitės pabaigoje kilo sumaištis, kai meras Artūras Visockas pareiškė, kad ir netestuoti vaikai pirmadienį galės eiti į klases. Administracijos direktorius Antanas Bartulis vakar pranešė apie „pereinamąją“ savaitę.

Nuo gegužės 10 dienos įsigaliojo šalies operacijų vadovo reikalavimai padinių klasių moksleiviams mokytis kontaktiniu būdu tik atlikus greituosius antigenų testus. Kadangi Šiaulių mieste sergamumas COVID-19 išaugo iki 400 atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų, Šiauliai buvo išbraukti iš žemo sergamumo savivaldybių sąrašo su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis vakar spaudos konferencijoje atkreipė dėmesį, kad dėl šios priežasties Šiauliuose į klases nebegrįžo 5–11 klasės, tačiau siekiama išsaugoti kontaktinį pradinių klasių ugdymą.

Direktorius aiškino, kad nuo gegužės 10 dienos visos pradinės klasės turėtų pereiti į nuotolinį ugdymą, ir tai joms jau būtų ketvirtas pokytis per šiuos mokslo metus. Tačiau pagal operacijų vadovo sprendimą, jeigu pradinukų tėveliai duoda sutikimą greitajam antigenų testui, vaikas gali tęsti mokymąsi kontaktiniu būdu.

Praėjusią savaitę mokyklos apklausė tėvelius ir penktadienį jau buvo surinkta informacija apie 4222 pradinukus iš 197 klasių. A. Bartulis informavo, kad iš visų miesto mokyklų 14 klasių mažiau nei 60 procentų vaikų tėvelių sutiko savo atžalas testuoti. Tos klasės turi pereiti į nuotolinį mokymą. Likusiose klasėse, kuriose tėvų sutikimai viršijo 60 procentų, yra 414 atskirų tėvų, kurie nesutiko, kad jų vaikai būtų testuoti.

Nors sprendimas apie testavimą galioja nuo šio pirmadienio, po Šiaulių miesto mero Artūro Visocko garsių pareiškimų apie pradinukų ugdymą, Savivaldybė sugalvojo „pereinamąją“ savaitę.

Anot A. Bartulio, norint pradėti testuoti vaikus, reikalingas pereinamasis laikotarpis, todėl šią savaitę visi pradinukai dar mokysis kontaktiniu būdu. Savivaldybė dar tik užsako testus ir juos gavus planuojama pradėti testavimą trečiadienį-ketvirtadienį.

Šią savaitę, skirtingai nei reikalaujama operacijų vadovo sprendime, vienoje klasėje sėdės ir testuoti vaikai, ir netestuoti. Viliamasi, gal taip dalis testų savo vaikams atsisakiusių tėvų pakeis savo nuomonę.

Jei situacija nepasikeis, nuo gegužės 17 dienos apie 3,5 tūkstančių testuotų vaikų mokysis klasėse, o per 728 – nuotoliniu būdu. Mokyklos turės užtikrinti kokybišką ugdymo organizavimą tiek vienos, tiek kitos grupės vaikams.

Vaikai bus testuojami kas 3–4 dienos savikontrolės metodu – patys sau iš priekinės nosies landos paims mėginius. Juos prižiūrės apmokytas mokyklos darbuotojas.

A. Bartulis kvietė atsisakiusius vaikų testavimo tėvelius dar pasvarstyti ir iki penktadienio nuomonę pakeisti.

Administracijos vadovas aiškino, kad pereinamojo laikotarpio reikėjo, kad galėtų užsakyti testus, atlikti kitus organizacinius darbus, tačiau panašu, kad Savivaldybė neskuba, bandydama išlaikyti klasėse ir testuotus, ir netestuotus vaikus. Tačiau šis sprendimas kiek pavėluotas, nes dar praėjusios savaitės pabaigoje daugelis mokyklų netestuojamų vaikų jau prašė nuo 10 dienos į mokyklas nebevesti. Tai liudijo ir tėvų komentarai socialiniuose tinkluose.

„Jei tėvai davė sutikimą testuoti ir testo metu vaikui nustatoma liga, tai suveikia 76 punktas, jam rekomenduojama daryti PGR testą, ir jisai išeina į izoliaciją. Tie, kurie nedavė sutikimo, jie ir mokysis“, – aiškino A. Bartulis apie testuotų ir netestuotų vaikų ugdymą kartu.

Paklaustas, kodėl praėjusios savaitės viduryje jo pavaduotojas pateikė kiek kitokią informaciją, o apie „pereinamąją“ savaitę nebuvo kalbama, direktorius sakė, kad jo pavaduotojas buvo kiek per didelis optimistas.

Ar šią savaitę buvo nuspręsta į mokyklas leisti rinktis ir testuotiems, ir netestuotiems vaikams dėl mero skambių pareiškimų?

„Meras stebi mūsų darbą. Meras kėlė klausimą, ar proporcinga priemonė neteikti kontaktinio mokymo, jei nėra sutikimo testuoti. Meras, kaip politikas, gali kelti tuos klausimus, siūlyti operacijų vadovui sprendimus. Mano rūpestis – sprendimų įgyvendinimas“, – komentavo A. Bartulis.