Šiaulių pradinukai jau atliko pirmą testą

SAM nuotr.
Daug diskusijų Šiauliuose kelia ne tik vakcinavimas, bet ir pradinukų testavimas.
Šiaulių apskrityje sergamumo COVID-19 mažėjimo prošvaisčių dar nesimato. Žemo sergamumo statusą jau prarado visos apskrities savivaldybės. Antroje šios savaitės pusėje Šiauliuose pradėti testuoti pradinukai. Pasirodo, ne toks tas baubas baisus, kokį piešė Šiaulių valdžia.

200 atvejų sergamumo COVID-19 ribą jau peržengė visos apskrities savivaldybės

Šalyje stabilizavusis COVID-19 ligos plitimui, stabilūs skaičiai išlieka ir Šiaulių apskrityje. Ketvirtadienį, kaip ir antradienį, Statistikos departamentas paskelbė apie 85 naujus ligos atvejus per parą užregistruotus apskrityje: net 41 žmogui koronaviruso infekcija nustatyta Šiauliuose, Radviliškio rajone – 21, Akmenės rajone – 8, Joniškio rajone – 6, Šiaulių rajone – 5, Pakruojo rajone – 3, Kelmės rajone – 1.

Nors ilgą laiką Šiaulių apskrityje sergamumo COVID-19 rodikliai buvo vieni mažiausių šalyje, nuo vakar čia jau nebėra žemo sergamumo savivaldybių. Ir paskutinė Joniškio savivaldybė peržengė 200 naujų atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų ribą.

Didžiausi sergamumo rodikliai išlieka Akmenės rajone – 605 atvejų 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų, Radviliškio rajone – 584 ir Šiaulių mieste – 418.

Šiauliuose šiuo metu COVID-19 serga beveik 500 gyventojų. Džiugina tai, kad nekinta mirčių nuo koronaviruso statistika. Paskutinį kartą miesto gyventojo gyvybę ši liga nusinešė balandžio 28 dieną. Iš viso mieste koronavirusas nustatytas beveik 10,6 tūkstančio gyventojų, jis nusinešė 209 gyvybes.

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje gydomi 47 COVID-19 sergantys pacientai, 9 gydomi intensyvios terapijos skyriuje. Užsikrėtusios koronavirusu nedirba 4 ligoninės slaugytojos.

Vakcinacija pamažu juda

Mieste tęsiamas vakcinacijos nuo COVID-19 procesas. Rekordinė diena miestui buvo gegužės 12 diena, kai buvo paskiepyta 1716 žmonių. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė aiškino, kad tą dieną buvo daug žmonių revakcinuojama. Ketvirtadienį skiepą gavo 582 asmenys, iš jų net 225 priklauso 55–64 metų amžiaus grupei, kuri padėta skiepyti šią savaitę.

Vakcinacija vykdoma Centro poliklinikoje, Dainų pirminės sveikatos priežiūros cente ir vakcinavimo centre prie Šiaulių arenos. Centras šią savaitę dirbo tris dienas, o kitą planuojamos jau keturios darbo dienos per savaitę.

Šiauliuose paskiepyta 26,1 procento gyventojų, o abi vakcinos dozes jau yra gavę 14,5 procento. Šalies vidurkis skelbia, kad šalyje jau vakcinuota beveik trečdalis gyventojų.

A. Visocko desperacija

Šiauliuose išaugus sergamumo rodikliams, nuo šios savaitės pirmadienio pagal operacijų vadovo sprendimą, kaip ir daugelio kitų šalies savivaldybių pradinukams, į klases galima rinktis tik atlikus greitąjį antigeno testą supaprastintu savikontrolės būdu. Juolab, kad Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis miesto pradinėse mokyklose ėmė plisti COVID-19 židiniai – savaitės pradžioje fiksuoti 5 tokie protrūkiai, kai serga du ir daugiau asmenų.

Praėjusios savaitės pabaigoje mokykloms apklausus tėvus paaiškėjo, kad testuoti savo vaikus sutinka apie 4,5 tūkstančio vaikų tėvelių, o nesutinka – apie 700.

Miesto savivaldybė tik savaitės pradžioje užsisakė testus, o juos atlikinėti mokyklos pradėjo trečiadienį-ketvirtadienį. Miesto valdžios sprendimu, kartu su testuotais vaikais šią savaitę mokyklas dar lankė ir tie mažieji moksleiviai, kurių tėvai nesutiko, kad jų vaikams būtų atliekami testai. Nors toks sprendimas prieštaravo teisės aktams, tačiau miesto valdžia teigė, kad jiems reikia „pereinamosios“ savaitės.

Meras Artūras Visockas aiškino, kad nėra gavę visų reikalingų testų. Vakar Šiaulių miesto savivaldybės administracijos skyriaus vedėja V. Palčiauskienė patvirtino, kad visi testai gauti ne tik pirmajam, bet ir antrajam testavimu, kuris vyks po 3-4 dienų.

A. Visockas visą savaitę „dirbo“ socialiniuose tinkluose, desperatiškai bandydamas visus įtikinti, kad klasėse mokytis testuoti ir netestuoti vaikai turėtų ir toliau, taip kurstydamas aistras ir skaldydamas pradinukų bendruomenę. Jau net komentaruose meras sulaukė prašymų nustoti bauginti tėvus ir skaldyti visuomenę. Mero veiksmus sukritikavo ir siūlė prisiimti atsakomybę šalies Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, nusistebėjusi, kad Šiaulių merui nėra įmanoma tai, kas įmanoma kitų savivaldybių merams.

„Girdėjau mero pasisakymą apie vaikų gąsdinimą ir kažkokius panašius dalykus. Vaikai yra testuojami testais iš nosies landos, niekas nosiaryklės vaikų nepažeidžia. Tikrai nežinau, ar čia merą kažkas suklaidino, ar jam taip norisi pateisinti savo sprendimus“, – viešai kalbėjo premjerė.

Pirmą testą praėjo

Ketvirtadienį pakalbinta testuota antrokė sakė: „Visai nieko tokio. Aš tikėjausi, kad kutens nosytę, tačiau net nekuteno“, – sakė mergaitė ir pridūrė, kad jokios baimės nejautusi.

„Rasos“ progimnazijos direktorė Rasa Tamutienė vakar sakė, kad visiems sutikusiems testuotis vaikams pirmasis testas jau atliktas. Vadovė sakė pati stebėjusi procesą ir mačiusi, jog vaikai jokios baimės nejautę, gal labiau smalsumą. Atlikus tyrimą vaikai klausdavo: „čia viskas?“

Direktorė pastebėjo, kad gal kiek labiau pirmųjų testų metu jaudinosi mokytojos, tačiau ir jos greit apsiprato.

Vienos klasės pirmasis testavimas užtruko 45 minutes. Tikimasi, kad vėliau tam prireiks mažiau laiko. Ugdymo procesas sudėliotas taip, kad būtų laiko vaikų testavimui.

Jau turima testų kitos savaitės testavimui. Testuoti savo vaikus sutiko per 80 procentų vaikų tėvų. Viliamasi, kad gal ir kiti tėvai pakeis nuomonę.

Mokykloje jau penktadienį netestuoti vaikai mokėsi nuotoliniu būdu. Čia ugdymas vykdomas hibridiniu būdu. Mokytojams mokykla nupirko geresnes kameras, namuose besimokantys vaikai prie klasės prisijungia per monitoriaus ekraną.

Ne taip jau čia viskas baisu, kaip buvo bandoma piešti?

„Tikrai taip. Gal ta naujiena sukelia visiems visokių minčių“, – svarstė D. Tamutienė.

Sveikatos skyriaus vedėja V. Palčiauskienė vakar sakė, kad neturi žinių, jog po pirmojo testo vaikams būtų kilę kokių sveikatos problemų.