Šiaulių ligoninė pildosi „kovidinių“ pacientų

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Vis dau­giau grei­to­sios pa­gal­bos au­to­mo­bi­lių su „ko­vi­di­niais“ li­go­niais su­ka į Šiau­lių li­go­ni­nės Priė­mi­mo sky­rių.
Šiaulių apskrityje COVID-19 skaičiai grėsmingai didėja. Pildosi Respublikinė Šiaulių ligoninė, gali tekti stabdyti planinę pagalbą. Skiepijimosi tempai lėtėja ir ligoninės medikams tai kelia ypač didelį nerimą.

Prašo neiti į kolektyvus su peršalimo požymiais

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė spaudos konferencijoje informavo, kad praėjusią savaitę sergamumas COVID-19 augo visoje Šiaulių apskrityje. Šiauliuose sergamumo rodiklis išaugo iki 293,5 14 dienų naujų atvejų 100 tūkstančių gyventojų. Ypač ženkliai koronavirusas išplito Joniškio rajone, čia sergamumas COVID-19 aplenkė net Šiaulių miestą ir siekia 314,6 naujų atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų.

Mažiausi rodikliai fiksuojami Pakruojo (49) ir Radviliškio (66,5) rajonuose.

S. Abromavičienė komentavo, kad 44 procentai užsikrėtusiųjų nežino, kokiomis aplinkybėmis užsikrėtė koronavirusu, 33 procentai infekciją „pasigavo“ šeimose, dar 12 procentų – darbo kolektyvuose.

Šiaulių apskrityje užregistruota 11 COVID-19 židinių. Vien praėjusią savaitę užfiksuoti 6 – po 1 Kelmės ir Šiaulių rajonuose ir 4 – Šiauliuose.

Dauguma koronaviruso infekcijos židinių įsiliepsnojo gamybos įmonėse. Departamento direktorė sakė, kad didžiausią nerimą kelia protrūkis Joniškio rajone esančioje mėsos perdirbimo įmonėje, kur COVID-19 nustatyta 44 žmonėms: 38 – pirminiai atvejai ir 6 – antriniai.

Šią savaitę čia mobilioji brigada trečią kartą atliks darbuotojų testavimą.

Akmenės rajone toliau rusena „kovido“ židinys Balsių stovykloje. Liga nustatyta jau 55 vaikams ir darbuotojams.

S. Abromavičienė priminė, kad šalyje plinta „Delta“ koronaviruso mutacija, todėl prašo gyventojų laikytis prevencinių ir higienos sąlygų. O ypač pajutus bent menkiausius peršalimo požymius neiti į kolektyvus. Dažnai tai būna protrūkio priežastimi.

Ligoninėje – daugiau lovų „kovidiniams“ pacientams

Nemenką įtampą dėl padidėjusio „kovidinių“ ligonių kiekio jaučia Respublikinės Šiaulių ligoninės kolektyvas. Ligoninės direktorė Česlova Špūrienė pranešė, kad pirmadienį ligoninėje nuo COVID-19 buvo gydomas 51 pacientas, 7 iš jų – sunkios būklės gydomi reanimacijoje, Direktorė pastebėjo, kad nei vienas iš reanimuojamų pacientų nepasiskiepijęs. Skyriuose taip pat dauguma neskiepytų pacientų, tačiau pavieniai pacientai yra gavę vieną ar dvi vakcinos dozes.

Praėjusią savaitę ligoninės „kovidinių“ pacientų vidurkis buvo apie 35, o iki šios savaitė pradžios gerokai ūgtelėjo. Savaitės viduryje, matydama, kad pacientų daugėja, ligoninė perorganizavo savo padalinius ir nuo 50 iki 70 padidino lovų sergantiems COVID-19 pacientams. Anot direktorės, teko sustumti kai kuriuos padalinius ir atlaisvintų skyrių, paruošti patalpas, sudėti pertvaras. Tai nėra taip paprasta, nes turi atitikti infekcijų valdymo reikalavimus. Naujos lovos įsteigtos Ausų, nosies, gerklės ligų skyriaus sąskaita, nes čia labiausiai tinkama infrastruktūra.

Jeigu užsipildys ir šios lovos, prašys pagalbos atraminių rajonų ligoninių. Nors vadovė yra bendravusi su jų atstovais ir sakė, kad jie „didelio entuziazmo nejaučia“.

Č. Špūrienė perspėjo, kad daugėjant tokių pacientų, gali tekti stabdyti kai kurių gydymo paslaugų teikimą, pavyzdžiui, planinės chirurginės operacijos.

„Kol kas mes išlaikome tą patį tempą, bet jei daugėtų reanimuojamų „kovidinių“ ligonių skaičius, didėtų reabilitologų-anesteziologų darbo apimtys, gali tekti apriboti planines operacijas. Ta proga norėčiau paprašyti gyventojų aktyviau skiepytis, kad nenukentėtų planinės operacijos“, – kvietė direktorė.

Ji akcentavo dar vieną problemą. Ligoninėje gydomi pacientai iš viso regiono. Priėmimo skyriuje jau susidaro greitosios pagalbos automobilių eilė. Pacientus, kuriuos po ištyrimo ir konsultacijų išleidžia gydytis į namus, ypač nakties metu, nėra kam pasiimti. Vadovaujantis operacijų vadovo įsakymu, tokių pacientų sugrįžimą į savo savivaldybes turi užtikrinti regiono savivaldybių administracijų vadovai. Porą kartų rašė raštus administracijoms, bet situacija nesikeičia. Direktorė kviečia savivaldybes bendradarbiauti.

„Mes fiziškai neturime, kur dėti pacientų, kuriuos išleidžiame. Vienu metu net 9 pacientai buvo per naktį. Į ligoninę guldomi tik tie „kovidiniai“ pacientai, kuriems yra tam indikacijos „, – sakė direktorė.

Ji pastebėjo, kad sergantys COVID-19 pacientai jaunėja, didžioji jų dalis – 40–60 metų.

Penktadienį miesto aikštėje skiepys populiariausia vakcina

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius pastebėjo, kad vakcinavimo tempai mieste lėtėja. Šiauliuose paskiepyta 56,3 procento gyventojų. Praėjusią savaitę skiepų autobusas stovėjo prie „Lidl“ prekybos centro, čia buvo paskiepytas 141 gyventojas. Šią savaitę autobusas taip pat dirbs tik vieną dieną.

V. Urbonavičius spėjo, kad vakcinavimo tempą galėjo pristabdyti ir tai, kad mieste ėmė trūkti populiariausios „Janssen“ vakcinos, kurios skiepams užtenka vienos dozės. Šiai savaitei turimas tik 20 dozių likutis, naujos siuntos nebus gauta.

Tačiau penktadienį nuo 11 iki 16 valandos Prisikėlimo aikštėje „Janssen“ vakcina be išankstinės registracijos skiepys Nacionalinis kraujo centras. Reikia tik turėti asmens dokumentą.

Šią savaitę Šiauliai planuoja gauti beveik 4,4 tūkstančius vakcinos dozių, dauguma jų – „Pfizer“ gamintojo.