Naujausios
Stojančiųjų mažėja
Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) paskelbti šių metų pirmojo etapo stojimo rezultatai rodo, jog 20 152 stojantieji gavo kvietimus studijuoti, pernai buvo daugiau – 22 271. Tačiau daugiau, nei pernai, yra kviečiamųjų abiturientų pasirašyti sutartis į valstybės finansavimas vietas – šiemet yra 8 410, o praėjusiais metais buvo 7 674.
Bendrai studijuoti valstybės finansuojamose ir su studijų stipendijomis vietose pakviesta 12 550 asmenų (2020 m. – 13 654): universitetuose – 8 411 (2020 m. – 9 226), kolegijose – 4 139 (2020 m. – 4 428). Į valstybės nefinansuojamas vietas pakviesti 7 602 stojantieji (2020 m. – 8 617): universitetuose – 2 535 (2020 m. – 2 896), kolegijose – 5 067 (2020 m. – 5 721).
Papildomo priėmimo prašymų teikimas vyks rugpjūčio 13–16 dienomis.
Šiauliams ir geros, ir blogos žinios
VU Šiaulių akademijos direktorė Renata Bilbokaitė „Šiaulių kraštą“ informavo, jog pakviesti studijuoti 124 stojantieji (palyginti pernai į Šiaulių universitetą buvo pakviesti 119).
„Gera žinia, kad gauname dar papildomų apie 40 vietų pedagogikos studijoms į valstybės finansuojamas vietas papildomam priėmimui, – sakė R. Bilbokaitė. – Jos skiriamos pradinio ugdymo ir ikimokyklinio ugdymo bei specialiosios pedagogikos programoms.“
Jos žodžiais, stojimo rezultatai parodė, jog paklausios yra Šiaulių akademijos pedagogikos programos ir specialioji pedagogika ir logopedija. O iš tiksliųjų mokslų – programų sistemos.
„Bet liūdna, kad nesurinkome stojančiųjų į inžinerines studijų programas, neįveikiame konkurencijos su didžiaisiais miestais – Vilniumi, Kaunu. Stipresni abiturientai ten renkasi studijuoti inžinerinius mokslus, – sakė akademijos direktorė. – Nesurinkome ir norinčių studijuoti finansų ir matematikos. Pavyzdžiui, iš 36 stojančiųjų į šią programą Vilniaus universitete, tik vienas norėjo studijuoti Šiauliuose, kiti – VU Matematikos fakultete. Programa ta pati, dėstytojai, bazė ta pati, bet visi važiuoja į Vilnių.“
Šiaulių valstybinė kolegija kviečia studijuoti į valstybės finansuojamas vietas 177 stojančiuosius (pernai buvo 240). Dar 92 stojantieji pakviesti į valstybės nefinansuojamas vietas (pernai buvo 137). Palyginti su praėjusiais metais Šiaulių valstybinėje kolegijoje stojančiųjų sumažėjo 29 procentais.
Šiaulių valstybinės kolegijos direktorė Lina Tamutienė „Šiaulių kraštui“ komentavo, jog stojimo rezultatai atitinka tas tendencijas, su kuriomis susiduria kone visos Lietuvos aukštosios mokyklos dėl mažėjančio stojančiųjų skaičiaus.
Bet ji pasidžiaugė, kad kolegija išlaiko stiprų technologijos mokslų profilį. Stojantieji gana aktyviai rinkosi automobilių techninį eksploatavimą, autotransporto elektroniką, gamybos inžineriją, multimedijos technologijas, statybą. Bendrajame priėmime pasiteisino ir šiemet naujai siūloma studijų programa – programų sistemos.
Kolegijoje daugiausia kvietimų studijuoti sulaukusios studijų programos yra šios: socialinis darbas, bendrosios praktikos slauga, informacijos valdymas, kineziterapija, kosmetologija.
Ministrė rezultatu patenkinta
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija komentuoja, jog šiemet abiturientai stojimui pasirengė geriau, padidėjo inžinerijos ir technologijų programų populiarumas. Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė teigia, jog stojimo rezultatas džiugina, bet akcentuoja, jog išlieka aktualus pedagogo profesijos patrauklumo klausimas.
„Žinoma, džiugina faktas, kad daugiau šių metų abiturientų tenkino valstybės finansuojamų vietų reikalavimus (šiemet 75 proc., pernai – 63 proc.), nors patys reikalavimai išliko nepakitę. Itin gerai nuteikia tai, kad šiais metais yra daugiau norinčių studijuoti valstybei labai svarbiose srityse – ugdymo moksluose, o taip pat inžinerijos ir technologijų programose, kuriose pakviestų studijuoti bus beveik dviem šimtais daugiau, – sakė Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. – Raginame abiturientus rinktis šias studijas, antrame etape šiose srityse numatysime papildomų vietų“.
Šiemet pagausėjo norinčiųjų studijuoti ugdymo mokslų studijų programas. Į valstybės finansuojamas vietas pakviesta 569 asmenų (2020 m. – 541), į nefinansuojamas – 343 (2020 m. – 304). Nors bendras kviečiamųjų studijuoti ugdymo mokslus skaičius džiugina, tačiau pasiskirstymas tarp specializacijų teigiamų tendencijų nerodo.
„Tikėjomės, kad daugiau jaunuolių rinksis pedagogikos studijas, tačiau konkursai susidarė tik į ikimokyklinio ugdymo pedagogiką, pradinį ugdymą, vaikystės pedagogiką, daugiau nei 2/3 visų kviečiamųjų yra šiose specializacijose. Tuo tarpu kviečiamų studijuoti ir tapti STEM dalykų mokytojais yra vos 3 procentai. Taigi turime dar daug nuveikti, kad padidintume pedagogo profesijos patrauklumą. Tam yra numatytos įvairios Vyriausybės programų priemonės, kuriose kalbama ne tik apie atlyginimų didinimą“, – sakė J. Šiugždinienė.
Įstojusiems į valstybės finansuojamas pedagoginių studijų vietas bus mokamos skatinamosios 300 eurų stipendijos. Ekonomikos ir inovacijų ministerija skyrė 200 eurų stipendijas 260 studentų. Jas galės gauti pirmakursiai, pasirinkę informatikos, inžinerijos ir matematikos studijas Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio regionuose veikiančiuose universitetuose ir kolegijose.
Žemės ūkio ministerija skyrė 89 stipendijas su žemės ūkio, miškininkystės, maisto, gyvūnų mokslu susijusias studijas pasirinkusiems pirmakursiams Vytauto Didžiojo ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetuose.