Šiauliams – pinigų lietus

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Rekonstruojama Vilniaus gatvė.
Į Šiaulių miesto savivaldybės iždą šiais metais įvairiems darbams atlikti nubyrėjo beveik 15,5 milijono papildomų valstybės pinigų, neskaičiuojant suplanuotų investicinių projektų. Didžiulė injekcija tiek miesto ekonomikai, tiek jos objektams. Vienas rūpestis – visi darbai už šiuos milijonus turi būti atlikti iki gruodžio 1 dienos. „Po šios dienos arba veidu į purvą arba...“, – šypsojosi Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis tikisi, jog iki metų galo pavyks atlikti statybos ir kelio remonto darbų už papildomai gautus 15 milijonų eurų.

Darbus reikės atlikti iki gruodžio 1 dienos

Per 7 milijonai eurų Šiauliams teko iš taip vadinamos COVID-19 programos, skirtos šalies ekonomikai gaivinti. Kita pusė lėšų skirta iš Kelių priežiūros ir plėtros, Valstybės investicijų bei kitų valstybinių programų.

A. Bartulis spaudos konferencijoje aiškino, kad teikdami paraišką finansavimui, atsakingai vertino, ar spės padaryti darbus iki gruodžio 1 dienos, „nes prisiimti pinigus, o vėliau juos grąžinti būtų nesolidu iš Savivaldybės pusės“.

Administracijos vadovas komentavo, kad daliai objektų tiesiog buvo padidintos jau skirtos lėšos. Pavyzdžiui, jei nebūtų papildomai skirta beveik 2,5 milijono eurų pinigų Bačiūnų gatvei, būtų pabaigti tik III ir IV šios gatvės etapai, tačiau dabar šįmet gatvės remontas iki metų bus pabaigtas visiškai.

A. Bartulis patvirtino, kad postūmį duos papildomos valstybės lėšos, skirtos ekonomikos aktyvinimui dėl COVID-19 sukeltos krizės. Darbo turės ir kelininkai, ir statybininkai, o kartą apsisukę apyvartoje tie pinigai įkrentą į biudžetą kaip mokesčiai.

Dabar Savivaldybei didžiausias rūpestis visiems projektams parinkti rangovus. Tikimasi juos turėti jau liepos antroje pusėje.

Administracijos vadovas pastebėjo, kad informacija apie papildomas lėšas atėjo vėlai – gegužės, birželio mėnesiais.

„Jei kartą nepavyks ir neateis rangovas, dar vieną kartą galim spėti susisukti ir paskelbto konkursą, tačiau jam ir vėl neatėjus, bus problematiška. Laikotarpis įtemptas“, – sakė Administracijos direktorius.

Pavyzdžiui, Medelyno progimnazijos remontui už 372 tūkstančius eurų pirmasis rangovo konkursas nesudomino nei vienos statybos bendrovės. Pergrupavus darbus, antrame konkurse pasiūlymus pateikė 4 dalyviai. Tikimasi sutartį su rangovu pasirašyti liepos 14 dieną.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija siūlė gerai pagalvoti, ar spės įgyvendinti pasirinktus projektus. Pavyzdžiui, Rėkyvos progimnazijos remontui ir priestato statybai iš miesto biudžeto buvo suplanuota 160 tūkstančių eurų. Anot A. Bartulio, labai norėjosi dar kokio milijono, kad kitais metais Savivaldybės finansinė našta šios mokyklos projektui būtų mažesnė, tačiau nebūtų spėję atlikti tiek darbų. Papildomai gavo 319 tūkstančių eurų.

Vėliausiai – apie rugsėjo vidurį – rangovo sulauks Sanatorinė mokykla, tačiau Administracijos vadovas dėl to nesijaudina. Ten darbų numatyta viso labo už pusantro šimto tūkstančių eurų, dar už 100 tūkstančių bus perkama baldų ir medicininės įrangos.

15 milijonų reikės suvaldyti

Apsunkintas eismas dėl daugelio remontuojamų gatvių tuo neapsiribos – greitai tik viena eismo puse bus galima pravažiuoti ir naujuoju viaduku (Žemaitės gatvės). Rangos darbų konkursą laimėjęs „Šiaulių plentas“ šįmet atliks darbų už 700 tūkstančių eurų.

„Bus numatytas statybos darbų eiliškumas, turės būti demontuotos viaduko nebesaugios konstrukcijos, sustiprintos visos, tvarkoma važiuojamoji dalis. Dar prieš metus ar du buvo atlikta ekspertizė, kuri nustatė, kad viaduko būklė yra nepatenkinama. Mes labai norėjome jį atidėti, kadangi toks autonomiškas ir daug pinigų reikalaujantis objektas, bet pabijojome ekspertizės“, – sakė A. Bartulis.

Viaduko kapitalinio remonto darbai bus tęsiama ir kitais metais, bendra projekto vertė per 3 milijonus eurų.

Porą Savivaldybės projektų įtraukta į Finansų ministerijos parengtą Ateities ekonomikos DNR planą. Jiems dalis pinigų skirta šiems metams, dalis – 2021.

Šiaulių oro uosto infrastruktūros įrengimo darbams šįmet atseikėta 2,3 milijono eurų, beveik tiek pat bus skirta ir kitąmet. Šįmet dar 3,2 milijono Savivaldybei leista šiems darbams skolintis. Bendrai Šiaulių oro uosto inžineriniams darbams, riedėjimo takų, ir perono įrengimui reikia apie 10 milijonų eurų. Miesto valdžia dėjo pastangas, kad pusę sumos finansuotų valstybė. Administracijos direktorius, paklaustas, ar dabar jau pinigų oro uostui gavo užtektinai, atsakė: „Būtų užtektinai, jei Savivaldybei nebereikėtų dar per 1,5 milijono prisidėti“.

Savivaldybės administracijos direktorius aiškino, kad intensyviai besidarbuojantis rangovas „Panevėžio keliai“ šįmet planuoja oro uoste atlikti darbų už 7 milijonus eurų. Nors pagal vasario mėnesį pasirašytą sutartį, rangovas visus darbus turi atlikti per 11 mėnesių, A. Bartulis akcentavo, kad žiemą daroma technologinė pertrauka.

„Mes sąmoningai tą padarėme, kad jie („Panevėžio keliai“-aut.) įeitų į 2021 metus, nes nebuvome sugeneravę visų pinigų“, – pripažino vadovas.

O ir statybų aikštelę visą iki galo perdavė rangovui vos prieš kelias savaites, nes ilgai nesisprendė nuomos klausimas su kariuomene. A. Bartulis aiškino, kad dar liko neperduotos rangovams teritorijos apie 150 metrų, kurie jungiasi su riedėjimo taku. „Panevėžio keliai“ su Aviacijos baze turės sudaryti rangos darbų suderinimo planą, kadangi ten statybos darbai betarpiškai priartėja prie pakilimo tako.

„Dabar „Panevėžio keliai“ mums pretenzijų neturi“, – reziumavo Administracijos direktorius.

Jis priminė, kad šie darbai turės būti padaromi greitai, nes yra šalia pakilimo tako, o NATO lėktuvai tuo metu galės kilti iš rezervinio pakilimo tako.

Laisvos ekonominės zonos infrastruktūros plėtrai iš viso skirta 1,8 milijono eurų. Už šiuos pinigus bus išlyginti sklypai potencialiems investuotojams, iki sklypų atvesti vandentiekio ir nuotekų tinklai, LEZ teritorijoje įrengtas III etapas dviračių ir pėsčiųjų tako. Šiais metais privalu atlikti darbų tik už 200 tūkstančių eurų, kitos lėšos skiriamos kitiems metams.

„Negaliu pasakyti, kad mes tikrai pilnai viską įgyvendinsime. Gal bus ir koks nesėkmės procentas. 15 milijonų turime suvaldyti, „, – kalbėjo A. Bartulis.

Šiaulių rajonui – kukliau

Šiaulių rajonos savivaldybė iš papildomai skirtų valstybinių lėšų gavo 3,9 milijonus erų. Iš jų 2,2 milijonai skirti iš Kelių priežiūros ir plėtros programos, o likusieji – pradėtiems projektams finansuoti.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šįmet gavus papildomus 2,5 milijono eurų Bačiūnų gatvės remontą planuojama užbaigti iki miesto ribos.