Šiaulių regiono TS-LKD vadovai ragina merus imtis veiksmų dėl išpuolio Kryžių kalne

Vladimiro Gulevičiaus (ELTA) nuotr.
Kryžių kalnas.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Šiaulių miesto skyriaus pirmininkas Martynas Šiurkus ir TS-LKD Šiaulių rajono skyriaus pirmininkas Jonas Novogreckis kreipėsi į Šiaulių miesto merą Artūrą Visocką ir rajono merą Antaną Bezarą dėl Kinijos piliečių veiksmų Kryžių kalne.

Savaitgalį socialiniuose tinkluose ėmus plisti informacijai, kad Kinijos Liaudies Respublikos piliečiai išniekino protestus Honkonge remiančius krikščioniškus kryžius juos išmesdami arba užrašydami ant jų kinų kalba nepagarbius užrašus, Šiaulių miesto ir rajono TS-LKD lyderiai kreipiasi į miesto ir rajono vadovus reikšdami didelį susirūpinimą dėl tokio itin nepagarbaus elgesio Kalėdų metu ir ragina merus A. Visocką ir A. Bezarą koordinuotai, kuo skubiau sušaukti neeilinius Tarybos posėdžius, priimti Tarybos sprendimą „Dėl Kinijos piliečių veiksmų Kryžių kalne”, kuris smerkia Kinijos piliečių išpuolį, ragina reikalauti viešo Kinijos Liaudies Respublikos atsiprašymo bei veiksmų ir priemonių plano iš Kinijos ambasados Lietuvoje, kad tokie Kinijos piliečių veiksmai nepasikartotų.

Gruodžio 30 dieną Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, kartu su prokurorais įvertinę surinktą medžiagą dėl Kryžių kalne galimai išniekintų kryžių, priėmė sprendimą pradėti ikiteisminį tyrimą.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl kapo ar kitos viešosios pagarbos vietos išniekinimo dėl rasinių, nacionalinių ar religinių motyvų. Už tokius veiksmus baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Šiaulių apygardos prokuratūros Šiaulių apylinkės prokuratūros prokurorai.

Policija sekmadienį ėmėsi tikslinti informaciją dėl socialiniame tviterio tinkle paskelbtų įrašų apie kinų elgesį ant Kryžių kalno Šiauliuose. Socialiniuose tinkluose paskelbtuose vaizdo įrašuose buvo matyti, kaip kiniškai kalbanti moteris tolyn numeta kryžius su užrašu „Parama Honkongui“ ir sako padariusi gerą darbą. Kitoje nuotraukoje matyti ant vieno lietuvių šeimai pastatyto kryžiaus užrašytas prakeiksmas protestuotojams Honkonge. Matomi ir kryžiai, kuriuose užtušuoti užrašai „Už paramą Honkongui“.

Honkonge protestai prasidėjo prieš daugiau nei šešis mėnesius, tai buvo atsakas į dabar jau atšauktą ekstradicijos į žemyninę Kiniją įstatymo projektą. Tačiau demonstracijos peraugo į platesnį prodemokratinį judėjimą.

 

Šiaulių miesto savivaldybė savo puslapyje paskelbė, kad meras A. Visockas nemano, jog "miesto savivaldybės taryba turėtų ir (ar) galėtų viršyti įstatymo nustatytas kompetencijos ribas, priimdama tokio pobūdžio deklaratyvius politinius pareiškimus".

Meras pažymi, kad tokio pobūdžio turistų veiksmus turėtų vertinti ir įvertins teisėsaugos institucijos. Mero nuomone, "chuliganiškas turistų elgesys Kryžių kalne yra netoleruotinas, nepaisant to, iš kokios šalies yra atvykę turistai, tačiau šis įvykis taip pat neturi tarnauti nei vietos politikų pasiviešinimui, nei smulkų chuliganizmą padariusių asmenų reklamai".

Šiaulių rajono meras A. Bezaras savivaldybės puslapyje paskelbė viešą kreipimąsi dėl pagarbaus elgesio Kryžių kalne. Jis primena, kad yra pradėtas ikiteisminis tyrimas ir neabejoja, "kad teisėsaugos pareigūnai, Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerija atsakingai tiria ir įvertins įvykius Kryžių kalne bei pateiks visus atsakymus šalies ir pasaulio visuomenei".

Šiaulių rajono savivaldybė "kviečia visus, apsilankančius Kryžių kalne, šioje unikalioje vietoje laikytis rimties ir pagarbos visoms pasaulio religijoms ir tikėjimams", taip pat "gerbti visų tautų ir žmonių religinius įsitikinimus bei pasaulėžiūrą, visų tautų, religijų ir kiekvieno asmens teises ir laisves bei demonstruoti deramą pagarbą šiam sakraliam objektui".