Naujausios
Sulaikytas už vartų
Apie devintą valandą vakaro Šiaulių tardymo izoliatoriaus režiminio korpuso koridoriumi vedamas 34 metų D. Kriaučiūnas, grasindamas savadarbiu duriamuoju įrankiu Saugumo valdymo skyriaus jaunesniajai specialistei, pasikėsino pasišalinti iš tardymo izoliatoriaus.
Keturi pamainoje tuo metu dirbę pareigūnai įvertino situacijos pavojingumą ir, siekdami apsaugoti pareigūnę nuo sužalojimų bei kontroliuodami nuteistojo judėjimą ir jį lydėdami, leido kaliniui išeiti iš režiminės teritorijos.
Už įstaigos vartų nuteistasis paleido pareigūnę ir bandė pabėgti. Tačiau nubėgti spėjo tik į kitą kelio pusę: čia jo jau laukė pareigūnai. Panaudojus elektros impulsinį prietaisą "Taser", bėglys buvo pargriautas ant grindinio ir sulaikytas Tardymo izoliatoriaus bei į pagalbą atskubėjusių policijos pareigūnų.
Beveik metus Šiaulių tardymo izoliatoriuje dirbanti pareigūnė, tapusi už dviejų žmonių nužudymą nuteisto asmens įkaite, dėl paviršinių kaklo sužalojimų buvo pristatyta į gydymo įstaigą. Suteikus reikalingą pagalbą, nukentėjusioji išleista gydytis ambulatoriškai. Jai teikiama psichologinė pagalba.
Bus ieškoma atsakymų
Vakar Šiaulių tardymo izoliatoriuje surengtoje spaudos konferencijoje apie incidentą informavo Kalėjimų departamento direktorius Virginijus Kulikauskas bei Šiaulių tardymo izoliatoriaus vadovas Saulius Rajunčius. Vadovai daugiau incidentų, kuomet iš kalinimo įstaigos kalinys bando bėgti prisidengdamas pareigūnu, neprisimena.
Šiaulių tardymo izoliatoriuje pradėtas tarnybinis patikrinimas. Bus aiškinamasi, kokiomis aplinkybėmis vienas kameroje gyvenęs nuteistasis įgijo savadarbę geležtę. Taip pat aiškinamasi, ar kalinį prižiūrėję bei sulaikę pareigūnai tinkamai atliko tarnybines pareigas.
Pirminėmis išvadomis, pamainoje dirbę pareigūnai viską atliko profesionaliai, saugodami kolegės sveikatą ir gyvybę. Leisdami kaliniui pasišalinti, jie sudėliojo jo sulaikymo planą.
Vakar izoliatoriuje vykdytos visuotinės kratos. Kratas vykdė Tardymo izoliatoriaus ir apie 30 Kalėjimų departamento pareigūnų.
Patikros vyko visą dieną, jų metu kamerose buvo surasti trys savadarbiai peiliai, smeigtukas, pagaląstas šaukštas nusmailintu galu. Aptikta ir nepavojingų buitinių, tačiau kamerose laikyti draudžiamų daiktų.
Šiuo metu Šiaulių tardymo izoliatoriuje laikoma 420 suimtųjų ir nuteistųjų, 18 iš jų – nuteisti kalėti iki gyvos galvos.
Tikimybė išeiti į laisvę abejotina
Iš kalėjimo pabėgti bandęs nuteistasis D. Kriaučiūnas į Šiaulius iš Lukiškių, kur kalėjo nuo 2003 metų, pervežtas prieš pusę metų. Per šį laiką jis du kartus baustas už dienotvarkės pažeidimus.
D. Kriaučiūnas kategoriškai atsisakė ir nusikalstamo elgesio rizikos vertinimo, dėl to jo rizika įvertinta kaip aukšta. Kalinys atsisakęs ir psichologų pagalbos.
Prognozuojama, kad antradienio "nuotykis" šalyje bene jauniausiam nuteistajam iki gyvos galvos kaliniui užveria galimybę išeiti į laisvę po 20 metų. Tai numato pernai įsigaliojusios įstatymo pataisos.
Iki gyvos galvos nuteistas žmogus po 20 metų gali prašyti teismo peržiūrėti bausmę. Įvertinęs nuteistojo elgesį, teismas gali kalėjimo iki gyvos galvos bausmę pakeisti į terminuotą laisvės atėmimo bausmę nuo penkerių iki dešimties metų. Tačiau ši galimybė įmanoma tik nuteistiesiems, kurių nusikalstamo elgesio rizika ir pavojingumas yra maksimaliai sumažėjęs.
Protu nesuvokiamas žiaurumas
D. Kriaučiūną galima vadinti ne tik jauniausiu nuteistuoju iki gyvos galvos Lietuvoje, bet ir vienu iš žiauriausių.
Dvi aštuoniolikmetes šiaulietes 2003 metų birželio 25 dieną Šiauliuose, Lyros gatvėje, tada tik prieš mėnesį 18-os metų sulaukęs D. Kriaučiūnas nužudė itin žiauriai. Užėjęs į pažįstamos merginos butą, jis šeimininkei trenkė kumščiu į veidą. Po to griebė metalinį strypą ir smogė jai į galvą.
Kitą merginą smurtautojas sutalžė strypu, virtuviniu peiliu perrėžė abi rankas. Sugrįžęs į virtuvę žudikas pribaigė ir dar gyvą pirmąją auką.
Išeidamas iš namų žmogžudys iš buto pasigrobė įvairių daiktų. Vieną iš trijų pavogtų telefonų tą pačią dieną pasiūlė savo draugei.
Vakare, sugrįžęs į butą, kuriame gulėjo dviejų nužudytų draugių kūnai, D. Kriaučiūnas išsinešė televizorių, muzikinį centrą. Grobį jis bandė parduoti lombarde.
Nusikaltėlis buvo suimtas 2003 metų birželio pabaigoje, kai Lyros gatvės daugiabutyje buvo rasti abiejų nužudytųjų kūnai.
Bylos nagrinėjimo metu, dviejų žmonių nužudymu kaltinamam D. Kriaučiūnui, teismui suabejojus dėl jo socialinės brandos, buvo atlikta psichologinė ekspertizė. Specialistai nustatė, kad žudiko socialinė branda atitiko jo amžių. Jei ekspertų išvada būtų buvusi priešinga, kaltinamajam būtų grėsuose 10 metų nelaisvė.
2004 metais Šiaulių apygardos teismas D. Kriaučiūną nuteisė kalėti iki gyvos galvos. Ši nutartis apskųsta Apeliaciniam teismui, kuris bausmę nuteistajam pakeitė į kalėjimą 20 metų. Tačiau Aukščiausiasis Teismas. grąžino Šiaulių apygardos teismo nuosprendį.
Skundą Aukščiausiajam Teismui buvo pateikęs ir pats D. Kriaučiūnas. Žudikas atkakliai neigė savo kaltę ir prašėsi išteisinamas.
Paskui D. Kriaučiūnas dar kelis kartus kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydamas atnaujinti bylą dėl neva naujų paaiškėjusių aplinkybių. Prašymuose nuteistasis aiškino, kad merginas nužudė ne jis, o du nenustatyti asmenys.
Visus D. Kriaučiūno prašymus prokurorai tada atmetė kaip nepagrįstus.