Orgijos karantino metu

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Nedraugiška kaimynystė garbaus amžiaus žmones verčia gyventi be ramybės bei baimėje dėl pavojingos ligos.
Ką daryti, jei kaimynas savo butą pavertęs landyne, į kurią dieną ir naktį užeiti, čia girtauti, linksmintis, muštis, miegoti gali visi nori norintys? Ir visą tai tuo metu, kai šalyje paskelbtas visuotinis karantinas! Pavojingos ligos plitimo įbauginti Šiaulių rajono, Bubių kaimo, Dubysos gatvės namo garbaus amžiaus gyventojai pavargę ne vien nuo triukšmo, bet ir dezinfekuoti laiptinės laiptų turėklus. Veido kaukių ir kitų apsaugos priemonių nenaudojantys probleminio buto svečiai gąsdina prasilenkdami.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių apskrities policijos viršininkas Ramūnas Sarapas užtikrino, kad, gavus informacijos apie karantino taisyklių pažeidimus, reaguojama skubiai – šių pažeidimų užkardymas šiuo metu yra prioritetinis.

Nuo ryto iki vakaro

Kalbantis telefonu su vienu iš minėto daugiabučio gyventojų, girdėti riksmai ir triukšmas. Pats vidurdienis, o viršutiniame bute jau orgijos.

Po kelių valandų, pasakoja 78-erių bubiškis, jos pritilps, tačiau temstant vėl prie laiptinės sustos taksi, neretai net ne vienas – sugėrovų dažnai atvyksta ne po vieną, o po tris, keturis ar net penkis. Žinoma, visi be kaukių, visi jau „šilti“. Sugužės į laiptinę. Orgijos tęsis iki paryčių, nebent „išlūžtų“ anksčiau, arba triukšmo, baldų daužymo, muzikos ir keiksmų neapsikentę gyventojai vėl iškviestų policiją.

Bute gyvena neįgalus vyras. Tai pas jį, anot pašnekovo, be paliovos renkasi įvairaus plauko „svečiai“.

Gyventojas guodžiasi, kad ne sykį jo suremontuotas butas buvęs užpiltas – aplieti virtuvė, tualetas. Iš ko išsireikalausi kompensaciją, jei net užeiti pas kaimyną baugu?

Baisu dėl koronaviruso

Dabar karantinas. Pensininkas sako ir pats eitų aiškintis su triukšmadariais, bet bijo „koronos“, neaišku, iš kur kuris atvykėlis atsibastęs.

Kaimynai nėra matę, kad „svečiai“ į laiptinę eitų ar po kiemą šlaistytųsi su veido kaukėmis. Nė karto to nepastebėjo. Todėl ginantis nuo pavojingo viruso, kuris ypač nedraugiškas vyresnio amžiaus žmonėms, kaimynams tenka nuolatos nepigius dezinfekcinius skysčius naudoti, kad bent jau laiptų turėklus nuvalytų.

Seno namo seni žmonės priversti taikstytis su atvykėliais ir bijoti dėl savo sveikatos.

Policijai Bubių kaimo, Dubysos gatvės daugiabutis žinomas. Žinomas jis ir Bubių seniūnui. Kol kas žinojimas problemos neišsprendė. Pareigūnai čia važiuoja kartais ir po kelis sykius per naktį. Jei pašalpų dienos nutolusios – apsilankymai retesni.

Daugiabučio gyventojas sako nebežinantis, kur rasti išeitį iš grėsmę dėl „COVID-19“ keliančios situacijos.

Prioritetas – ne triukšmas, o karantino nesilaikymas

Šiaulių apskrities policijos vadovas Ramūnas Sarapas informavo, kad griežtos karantino taisyklės – nesiburiavimas, vaikščiojimas, laikantis pagarbaus atstumo, kaukių, kitų apsaugos priemonių naudojimas ir t.t. galioja tik viešosiose erdvėse. Situaciją, kad minėtų pažeidimų būtų kuo mažiau, policija akylai stebi, o pažeidėjams skiriamos solidžios baudos.

Kitaip yra privačiose erdvėse. Nenumatyta, kad nuosavuose būstuose būtų tik „savi“ žmonės. Į privačias erdves šeimininkai gali kviestis ką ir kiek panorėję.

Jei kilęs triukšmas, žinoma, kviečiama policija dėl rimties trikdymo poilsio valandomis. Net ir atvykę pareigūnai tokiu atveju privalo imtis priemonių užtikrinant rimtį, tačiau „išvaikyti“ būsto lankytojų neturi įgaliojimų.

„Kalbant apie minėtą konkretų atvejį, tai kviečiant policiją patarčiau žmonėms akcentuoti ne keliamą triukšmą, o (jei yra pastebėję, kad asmenys prie namo laiptinės, kieme stoviniuoja be kaukių ir kitų priemonių) – karantino taisyklių pažeidimus ir baimę dėl savo pačių sveikatos“, – patarė Šiaulių apskrities policijos vadovas.

Šiuo metu karantino nesilaikymo pažeidimų fiksavimas ir pažeidėjų drausminimas yra prioritetinė sritis. Taigi rašant pareiškimą policijai dėl karantino taisyklių pažeidimo, o ne dėl triukšmo, kuris neleidžia ilsėtis, iš esmės pasikeičia ne tik turinys, bet, pasak R. Sarapo, ir numatyto policijos reagavimo skuba.

Tokiu atveju, patruliai įpareigoti imtis kraštutinių priemonių užtikrinti, kad asmenys laikytųsi karantino taisyklių.

„Patrulių dieną-naktį prie laiptinės nepastatysime, bet kad namas ir ypač jo prieigos bus stebimi labiau, neretai apsilankant ir be pranešimo, tiesiog eilinio patruliavimo metu – tikrai“, – teigė R. Sarapas.

Policija kas dieną sulaukia nemažai pranešimų apie karantino taisyklių laužymą. Daugeliui seniai žinoma, kad veido kaukes privalu dėvėti ne tik parke, gatvėje ar parduotuvėje, bet ir kieme, kuris taip pat yra vieša erdvė. Vis tik ignoruojančių šią taisyklę nėra mažai.