Karantino taisyklės, kurias būtina žinoti ilgojo savaitgalio metu

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Prasidėjus ilgajam savaitgaliui ir švelnėjant karantinui, Vyriausybė ragina šalies gyventojus neatsipalaiduoti ir laikytis vis dar galiojančių draudimų. Nors per Motinos dieną judėjimo apribojimai tarp savivaldybių netaikomi, tačiau premjeras Saulius Skvernelis gyventojus ragina atsižvelgti į gydytojų bei epidemiologų rekomendacijas ir nelankyti vyresnio amžiaus artimųjų. Siekiant, kad ilgasis savaitgalis praeitų saugiai, pateikiame Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) informaciją apie vis dar galiojančias karantino taisykles, kurias būtina žinoti.

SAM praneša, kad atviroje erdvėje, kurioje vyksta laisvalaikio užsiėmimai, turi būti ribojami lankytojų srautai. Taip pat užtikrinama, kad lankytojai būtų ne mažesniu nei 10 m atstumu nuo vienas kito ar asmenų grupių. Gali būti įleidžiami tik apsaugines kaukes arba apsaugines veido priemones dėvintys lankytojai, atvykę ne didesnėmis nei 2 žmonių grupelėmis, išskyrus šeimas.

Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad prie įėjimo į paslaugų teikimo vietą būtina pateikti informaciją lankytojams apie asmens higienos laikymosi būtinybę (rankų higieną, kosėjimo, čiaudėjimo etiketą ir kita), sudaryti galimybę tinkamai lankytojų rankų higienai, dezinfekcijai (prie įėjimo gerai matomoje vietoje pakabinti lankytojų rankų dezinfekcijai skirtą priemonę ir vienkartines pirštines).

Laisvalaikio teikimo vietos administracijos taip pat yra įpareigotos prie įėjimo pateikti informaciją, kad atvirose erdvėse, kuriose vyksta laisvalaikio užsiėmimai, nerekomenduojama lankytis rizikos grupės žmonėms, t. y. vyresniems nei 60-ies metų amžiaus ir turintiems lėtinių susirgimų, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligos, cukrinis diabetas, lėtinės kvėpavimo organų ligos, lėtinės inkstų ligos ir kitos.

Lankytojai eilėse prie kasų turi laikytis 2 metrų atstumo vienas nuo kito, už paslaugas skatinami atsiskaityti ne grynaisiais pinigais. Taip pat rekomenduojama organizuoti bilietų prekybą internetu.

Taip pat į laisvalaikio organizavimo vietą negali būti įleidžiami lankytojai, kurie turi ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių, – pavyzdžiui, karščiavimas, sloga, kosulys, čiaudulys, pasunkėjęs kvėpavimas, nurodo SAM.

Nustatyta ir tai, kad turėtų būti matuojama darbuotojų, iškart jiems atvykus į darbą, kūno temperatūra. Tai reiškia, jog turi būti užtikrinama, kad dirbtų tik darbuotojai, neturintys viršutinių kvėpavimo takų ligų, ūmių žarnyno infekcijų ir kitų susirgimų požymių, ir darbuotojų sveikata būtų nuolat stebima. Be to, visi darbuotojai turi būti aprūpinti apsaugos priemonėmis.

Laisvalaikio užsiėmimų vietose turi būti užtikrinta, kad lankytojai naudotų tik individualias asmenines sporto priemones ir drabužius. Dažnai liečiami įrenginių paviršiai privalo būtų valomi ir dezinfekuojami po kiekvieno lankytojo.

Taip pat būtina užtikrinti, kad lankytojai naudotų tik individualias asmenines apsaugos priemones ir specialius drabužius. Jei naudojama bendra įranga, po kiekvieno panaudojimo ji turi būti valoma ir dezinfekuojama.

Taip pat primenamas vis dar galiojantis SAM nurodymas viešose vietose dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones. Kaukes privaloma dėvėti asmenims, vyresniems nei 6 metų amžiaus. Ribojimas netaikomas valgant ir geriant lauko kavinėse, taip pat profesionaliems sportininkams treniruočių metu, kaimo vietovėse bei važiuojant automobiliuose.

 

Patikrinimų sulauks paslaugų teikėjai ir prekybininkai, patruliuos policijos pareigūnai

Ilgąjį savaitgalį Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai tikrins, kaip paslaugų teikėjai ir prekybininkai laikosi reikalavimų, skirtų užkirsti kelią koronaviruso plitimui. Viešose vietose patruliuose policijos pareigūnai.

NVSC specialistai visose Lietuvos savivaldybėse tikrins, ar nepažeidžiami reikalavimai, nustatyti prekybos ir paslaugų teikimo vietoms sušvelninto karantino metu - ar ribojamas pirkėjų srautas, ar sužymėti atitinkami tarpai tarp pirkėjų eilėse, ar įleidžiami tik pirkėjai, dėvintys kaukes ir atvykstantys ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis, ar yra įspėjimai rizikos grupių asmenims, ar sudaromos galimybės tinkamai lankytojų rankų higienai.

Už patikrinimų metu nustatytus pažeidimus bus taikoma administracinė atsakomybė, primena NVSC specialistai. Asmenims, nesilaikantiems reikalavimų gresia bauda nuo 500 iki 1500 eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims - nuo 1500 iki 6000 eurų.

Nors savaitgalį nebus taikomi gyventojų judėjimo ribojimai, šiomis dienomis didinamos patruliuojančių pareigūnų pajėgos. Lietuvoje iš viso patruliuos daugiau nei 800 ekipažų.

Pasak vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašunienės, karantinui dar nesibaigus, gyventojai vis dar privalo laikytis nustatytų taisyklių - dėvėti kaukes, laikytis socialinio atstumo, nesibūriuoti didesnėse žmonių grupėse. Į tai dėmesį kreips ir patruliuojantys pareigūnai. Patruliavimas vyks ir kurortinėse zonose, parkuose, paplūdimiuose, kapinėse.

Magistraliniuose keliuose taip pat bus patruliuojama, stebimas vykstančių žmonių srautas.

Karantinas Lietuvoje galioja nuo kovo 16 iki gegužės 11 dienos.