Nuteistas meras dirba atvejo vadybininku: bedarbis neliko, nes reikia padėti nedirbantiesiems

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Pasibaigus teismų maratonui, už kyšininkavimą nuteisto Kelmės mero Vaclovo Andrulio įgaliojimai panaikinti. Iš viešo asmens jis tapo privačiu. Bet draugai jo dėl to neišsižadėjo...
Po to, kai Šiaulių apygardos teismas paliko galioti Šiaulių apylinkės teismo Kelmės rūmų nutartį, kuriuo Kelmės rajono meras Vaclovas Andrulis pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo, Vyriausioji rinkimų komisija panaikino jo kaip mero įgaliojimus. O buvęs meras palyginti greitai rado darbą – įsidarbino atvejo vadybininku Socialinių paslaugų centre.

Padės ilgalaikiams bedarbiams

Kaip redakcijai paaiškino į darbą buvusį merą priėmusi, iki liepos 30 dienos Socialinių paslaugų centro direktore dirbusi Marytė Lencienė, atvejo vadybininkas, kuriuo neseniai tapo buvęs Kelmės rajono meras, – tai europinio projekto pagimdyta pareigybė, egzistuojanti jau antrus metus.

Šio vadybininko funkcija padėti ieškoti darbo ilgą laiką nedirbantiems žmonėms, išsiaiškinti, kodėl jie taip ilgai nedirba, galbūt reikalinga baigti pradėtus mokslus, reikia psichologo ar kitokio specialisto pagalbos, motyvuoti juos ieškoti darbo.

Projektas prasidėjo 2020 metų gegužės mėnesį. Jis turėjo trukti metus, tačiau buvo pratęstas iki 2021 metų gruodžio 31 dienos.

Pokyčiai Socialinių paslaugų centre

Atvejo vadybininko pareigos Socialinių paslaugų centre liko laisvos nuo liepos 19 dienos, kai iš darbo išėjo Vineta Račaitė-Samušienė. Ji laimėjo konkursą į vyriausiosios specialistės pareigas Liolių seniūnijoje.

Konkursą į Užvenčio seniūnijos vyriausiosios specialistės pareigas laimėjo pati Socialinių paslaugų centro direktorė Marytė Lencienė, kuri po penkerių metų vadovavimo centrui nusprendė trauktis iš užimamų pareigų. Tačiau išeidama iš darbo dar spėjo įdarbinti buvusį rajono merą Vaclovą Andrulį.

„Kadangi projektas baigiasi po kelių mėnesių, nebuvo verta skelbti konkurso, – „Šiaulių kraštui“ aiškino M. Lencienė. – Siūliau už priedą prie atlyginimo šias pareigas perimti kitiems Socialinių paslaugų centro darbuotojams. Bet niekas nesutiko. Ir savo darbo krūviai – gana dideli. Dabar atostogų metas. Kai kurie darbuotojai atostogauja. Kai kurie serga. O buvo susikaupę daug darbų. Todėl reikėjo laikinai priimti naują darbuotoją. Kadangi V. Andrulis ieškojo darbo, jį ir priėmėme laikinam darbui, be konkurso. Pareigos nėra labai sudėtingos. Svarbu turėti aukštąjį išsilavinimą. Pagrindinė užduotis per visą projekto laikotarpį padėti grįžti į darbo rinką 60 klientų.“

Laikinam darbui gera reputacija – nebūtina

Gal būt buvusiam merui užteks kompetencijos vykdyti ne tokias atsakingas kaip mero pareigas? Bet kaip su reputacija? Nors pats buvęs meras nepripažino savo kaltės, Šiaulių apygardos teismas paliko galioti Šiaulių apylinkės teismo Kelmės rūmų nuosprendį. Juo Kelmės rajono savivaldybės meras V. Andrulis pripažintas kaltu dėl kyšio ėmimo. Jam priteista sumokėti 25 tūkstančių eurų baudą bei uždrausta penkerius metus dirbti valstybės tarnyboje. Teismo nutartis įsigaliojo nuo birželio 28 dienos. Liepos 1-ąją Vyriausioji rinkimų komisija nutraukė V. Andrulio kaip mero įgaliojimus.

Ką apie buvusio mero įsidarbinimą po Savivaldybės stogu mano jos atstovai?

Mero pareigas jau daugiau kaip metai laikinai einantis buvusio mero V. Andrulio pavaduotojas Egidijus Ūksas atsisakė komentuoti motyvuodamas, jog V. Andrulis dabar yra privatus asmuo.

Teisės ir personalo skyriaus vedėjas Arūnas Kasparavičius redakcijai tvirtino, jog Socialinių paslaugų centras yra atskira biudžetinė įstaiga. Todėl kištis į jos veiklą nederėtų. Juolab, kad tai nėra nei valstybės tarnyba, nei labai atsakingos pareigos. Tačiau patikino, jog įstatymas – nepažeistas.

Buvęs meras į šias pareigas priimtas, vadovaujantis Darbo kodekso 41 straipsnio 4 dalies nuostatomis, kur rašoma „Į pareigas, dėl kurių turi būti rengiamas konkursas, (…) asmuo gali būti priimtas pagal terminuotą darbo sutartį, iki į šias pareigas konkurso būdu bus priimtas darbuotojas, bet ne ilgiau kaip vienerių metų laikotarpiui“.

Jis turi aukštąjį išsilavinimą ir atitiko kitus šiai pareigybei keliamus reikalavimus.

O kaip su reputacija?

Kadangi V. Andrulis į atvejo vadybininko pareigas priimtas laikinam darbui, pateikti atitikties nepriekaištingos reputacijos reikalavimams deklaracijos nereikia. Jos reikėtų, jeigu nuteistas meras dalyvautų konkurse.

Dažnai pasitaiko atvejų, kai į pareigas be konkurso laikinai paskiriamas arba priimamas darbuotojas, o vėliau skelbiamas konkursas.

Savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jokubauskas patvirtino, jog panaši situacija buvo ir su ankstesniąja atvejo vadybininke. Ji buvo priimta laikinam darbui be konkurso. Vėliau paskelbus konkursą, jį laimėjo.