Mažėjantis sergamumas kovidu mažina ir lovų užtimtumą ligoninėje

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Mobiliojo punkto veiklos apimtys išlieka panašios, tačiau teigiamų PGR tyrimų atsakymų dalis sumažėjo nuo daugiau nei 40 iki 31 procento.
Pirmadienį spaudos konferencija Šiaulių miesto savivaldybėje praėjo džiaugsmingame pakilime – koronavirusas visame Šiaulių regione slopsta. Ar tai susiję su tik praėjusios savaitės viduryje pasibaigusiomis mokinių atostogomis, ar tai ilgalaikė tendencija, parodys artimiausios savaitės. O šiuo metu ne tik Statistikos departamentas skelbia mažėjančius sergamumo skaičius, bet ir gydymo įstaigos jau mažina „kovidinių“ lovų skaičių.

Pokyčiai teigiami

Šiaulių miesto savivaldybės komunikacijos specialistas Vitalis Lebedis iš pradžių priminė, kad lygiai prieš metus lapkričio viduryje galiojo karantinas, buvo uždrausti visi renginiai, pamokos ir darbai turėjo vykti nuotoliniu būdu, buvo draudžiama burtis didesnėmis žmonių grupėmis, o veido kaukes reikėjo dėvėti ir lauke. Šiauliuose buvo fiksuota 900 koronaviruso atvejų per savaitę ir 5 mirtys.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė akcentavo, kad sergamumo COVID-19 situacija praėjusią savaitę pasikeitė į teigiamą pusę visoje Šiaulių apskrityje – rodikliai nesiekia šalies vidurkio.

Didžiausias sergamumas išliko Šiaulių mieste ir Pakruojo rajone, o labiausiai koronaviruso plėtimo lėtėjimą pajuto Šiaulių miestas ir Joniškio rajonas.

Šauliuose per savaitę sergamumo kovidu rodiklis sumenko beveik 500 atvejų ir siekia 1098 atvejus per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Tuo tarpu Joniškio rajone šis teigiamas pokytis apėmė apie 350 atvejų, o rodiklis krito žemiau 1000 ribos. Pakruojo rajone fiksuoti 1109 atvejai per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų, o Akmenės rajone – nežymiai viršija tūkstantį.

Geriausia situacija šiuo metu yra Šiaulių rajone, kur sergamumas siekia 700 atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Nedaug šią ribą viršija Kelmės ir Radviliškio rajonai.

S. Abromavičienė pranešė apie penkis įvežtinius koronaviruso atvejus: po 2 iš Vokietijos ir Turkijos,1 – iš Jungtinės Karalystės.

Šiaulių regione koronavirusas dažniausiai plinta šeimose – beveik pusė visų atvejų. Beveik 45 procentai susirgusiųjų užsikrėtė neaiškiomis aplinkybėmis, o per 5 procentus – darbe.

Per savaitę aktyvių COVID-19 protrūkių sumažėjo beveik perpus ir liko 56. Didžioji jų dalis registruota Šiaulių mieste. Paėjusią savaitę nustatyta 20 naujų koronaviruso židinių, kurių pusė – Šiauliuose. Nei vieno naujo protrūkio neįvyko Radviliškio ir Pakruojo rajonuose. Dauguma protrūkių siejami su vaikų ugdymo įstaigomis. Beveik 17 procentų visų užsikrėtusiųjų koronavirusu yra vaikai.

S. Abromavičienė siūlė gerėjančia statistika džiaugtis atsargiai, nes po atostogų į mokyklas sugrįžo dar ne visi moksleiviai. Departamento vadovė kvietė ir toliau paisyti higienos reikalavimų, laikytis saugių atstumų ir skiepytis. Specialistė pabrėžė, kad virusas dar niekur nedingo.

Ilgą laiką pagal sergamumą COVID-19 Šiauliai buvę tarp „lyderių“, dabar nebepatenka net į labiausiai koronaviruso paliestų savivaldybių 20-tuką. Lyginant penkis didžiuosius šalies miestus Šiauliuose sergamumas yra mažiausias.

Ligoninėje įtampa dėl kovido mažėja

Koronaviruso atoslūgį jaučia ir Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorė Česlova Špūrienė, pasidžiaugusi, kad šioje įstaigoje įtampa dėl COVID-19 šiek tiek sumažėjo.

„Kovidinių“ pacientų skaičius svyruoja nuo 65 iki 67, kai dar prieš kelias savaites jų buvo beveik dvigubai daugiau. Per praėjusią savaitę į ligoninę paguldyta 14 „kovidinių“ pacientų. Savaitgalį maždaug trečdaliu sumažėjo karščiuojančių pacientų priėmimo skyriuje.

15 sunkios būklės ligonių gydomi reanimacijoje, 8 iš jų neskiepyti.

Kiek liūdnesnė žinia – vis dar nemažai netekčių. Per savaitgalį nuo kovido mirė 5 pacientai, kurių jauniausiam buvo 44 metai, o vyriausiam – 87. Visi jie neskiepyti.

Direktorė taip pat informavo, kad Moters ir vaiko klinikoje nuo COVID-19 gydomi 8 vaikai, dvi besilaukiančios moterys ir viena ką tik kūdikio susilaukusi pacientė.

Neseniai rašėme apie kovido sukeltos itin sunkios būklės 16-metį, kuris buvo išvežtas gydyti į Santaros klinikas. Č. Špūrienė apgailestavo, kad ką tik buvo gavusi žinių, jog vaiko būklė vėl pablogėjo. Anot gydytojos, kai gydymas trunka ilgai, atsiranda vis naujų komplikacijų.

Ligoninės direktorė informavo, kad nuo 65 iki 45 „kovidinių“ lovų jau sumažėjo Mažeikių rajono ligoninėje, o ir Respublikinė Šiaulių ligoninė mažina kovidu sergantiems pacientams skirtų lovų skaičių nuo 132 iki 108.

Anot vadovės, bus atstatyta Neurochirurgijos skyriaus veikla. Ji apgailestavo, kad vis dar nėra galimybių atkurti chirurgijos dienos stacionaro veiklą, nes tose patalpose veikia „kovidinė“ reanimacija.

Mažėjant pacientų skyriuose, sunkių reanimuojamų ligonių ar net mirčių skaičius ima mažėti kiek vėliau. Č. Špūrienė šį faktą sieja su tuo, kad kovidu serga daug jaunesnių žmonių, jų gydymas trunka ilgai. Be to, į Šiaulių ligoninę sunkiausi pacientai vežami iš viso regiono.

Aktyviai skiepijamasi trečiąja vakcinos doze

Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė pranešė, kad praėjusią savaitę itin aktyviai buvo skiepijamasi trečiąja (sustiprinamąja) vakcinos nuo COVID-19 doze.

Vakar dienos duomenimis, Šiauliuose paskiepyta nuo kovido 64,4 procento gyventojų. Kartu su persirgusiais šia liga, imunizuotų gyventojų dalis siekia 73,2 procento.

Praėjusią savaitę aktyviausiai vakcinavosi 80 ir vyresni bei darbingo amžiaus (25-44 metų) amžiaus miestiečiai. Pirmąja vakcinos doze skiepijosi nemažai 12-15 metų vaikų. III-ąja doze pasiskiepijo 1269 miestiečiai.

Anot V. Palčiauskienės, vakcinavimo tempai išlieka stabilūs. Medikai pasirengę skiepų poreikio augimui, jei jį iššauktų priimti sprendimai, kad neskiepytiems darbuotojams testus reikės atlikti savo lėšomis.

Pasiskiepyti šiauliečiai gali visose pirminės sveikatos priežiūros įstaigose, „Gintarinėje vaistinėje“ bei laboratorijoje „Rezus“. Registruotis reikia arba įstaigų registratūrose arba „Karštąja linija“ – 1808.

Mobilaus punkto apimtys taip pat išlieka nepakitusios – apie 3700 testų per savaitę, tačiau PGR testų karščiuojantiems ligoniams teigiamų atsakymų dalis sumažėjo iki 31 procento.