Mama, aš būsiu Aras!

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Būsimam „Aro“ pareigūnui Dominykui – tik penkeri. Kas žino, gal mažo vaiko svajonei lemta išsipildyti.
Penkiametis Dominykas labai nori būti aru. Ne, ne paukščiu, o uniformuotu pareigūnu. Šiaulių sporto gimnazijos dešimtokė Saulutė irgi svajojo apie darbą policijoje. Lukas iš Šiaulių universiteto gimnazijos policijos nesirinktų dėl šiame darbe kas dieną patiriamo streso. Antradienį į Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato surengtą Atvirų durų dieną susirinkę jaunuoliai susipažino su šios profesijos subtilybėmis, pamatė naudojamą įrangą, transporto priemones, sužinojo reikalavimus norint tapti pareigūnu.

Tarnybą policijoje kiekvienais metais pasirenka dešimtys jaunų, perspektyvių žmonių.

Velykų Bobutė pasistengė

Šiaulių jėzuitų mokyklos auklėtinis Dominykas, į Atvirų durų dieną atvykęs su mama, be jokios baimės veide sodinamas ant policijos motociklo. Prašo mamos nufotografuoti ir būtinai iš visų motociklo pusių. Juolab kad į renginį jis atvyko pasipuošęs Velykų Bobutės dovana – stilizuota pareigūno uniforma, ant kurios nugaros didelėmis raidėmis parašyta „Aras“, suprask, Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinė.

Aplinkui rimtai nusiteikusį būsimą pareigūną Dominyką stoviniuojantys ir jį kalbinantys policininkai neslepia simpatijos šypsenų: graži svajonė!

Pasak berniuko mamos, būti pareigūnu sūnus nori nuo pernai, kai šeima apsilankė policijos profesinės šventės renginyje. Labiausiai jį tada sužavėjo „Aro“ pareigūnų apranga.

„Velykų Bobutė parūpino „Aro“ uniformą. Šiandieną iš darželio anksčiau išėjome, kad Dominykas dar kartą iš arti pamatytų pareigūnus, pabendrautų“, – šypsosi penkiamečio mama.

Žavus darbas, bet įtemptas

Antradienį skverelyje, Aušros alėjoje, prieš Šiaulių apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą vykęs Atvirų durų dienos renginys sulaukė didžiulio būrio jaunų žmonių – ir tų, kurie baigę mokyklą turi planų studijuoti Lietuvos policijos mokykloje arba M. Romerio universitete, ir tų, kurie ateities su darbu teisėsaugoje nesieja, tačiau policijos ekipuotė, technika, darbo priemonės vis tiek įdomūs.

Jaunuoliai turėjo galimybę pasėdėti policijos tarnybiniame automobilyje arba ant motociklo, pačiupinėti vieną kitą ginklą, pabendrauti su „Aro“ pareigūnais, susipažinti su kinologų darbu ir stebėti policijos operacijoms parengtų tarnybinių keturkojų pasirodymą.

Renginio metu kai kurie kalbinti jaunuoliai teigė savo ateitį siejantys su policininko profesija. Šiaulių sporto gimnazijos dešimtokė Saulutė Railaitė sako taip pat norėjusi tapti policijos pareigūne – misija padėti į nelaimę patekusiam žmogui šiai merginai labai žavi.

Tiesa, dabar Saulutė pagalvoja ir apie kitas galimybes, vis dėlto minčių apie darbą policijoje neužmeta, sako, galbūt.

Dešimtokas Lukas iš Šiaulių universiteto gimnazijos į Atvirų durų dieną atvyko su draugais Pijumi ir Linu. Jaunuoliai norėjo iš arti pamatyti šiuolaikiškas policijos darbo priemones. Ką veiks gyvenime, trijulė kol kas rimtai negalvoja, sako, kad pasirinkimų laikas – dar ateityje. Lukas prisipažįsta pareigūno darbo greičiausiai nesirinktų, nes jame per daug įtampos.

„Aišku, kad skubėti į pagalbą ir padėti žmogui – labai geras jausmas. Bet ir daug rizikos, kad ir sulaikant pažeidėjus. Galvoju, kad man šis darbas nelabai patiktų, nes patiriamas didelis stresas“, – mano jaunuolis.

Lukas įsitikinęs, kad policininkų atlyginimai dėl kasdien patiriamo negatyvo ir įtampos turėtų būti gerokai didesni.

Septyni į vieną vietą

Atvirų durų dienos renginyje dalyvavo Lietuvos policijos mokyklos atstovai. Jų užduotis – atsakyti į jauniems žmonėms labiausiai rūpimus klausimus, pristatyti šešias savaites trunkančius įvadinius kursus bei stojimo į Lietuvos policijos mokyklą arba M. Romerio universitetą reikalavimus, suteikti kitos abiturientus dominančios informacijos.

Lietuvos policijos mokyklos viešųjų ryšių specialistė Jurga Urbanavičienė sako, kad išskirtinis susidomėjimas policijos pareigūno profesijos studijomis labiausiai jaučiamas paskutinius trejus metus, o pernai užfiksuotas pikas – septyni pretendentai į vieną studijų vietą. Kasmet norą studijuoti Policijos mokykloje pareiškia daugiau kaip pusė tūkstančio jaunuolių, priimama apie 80.

Pasak J. Urbanavičienės, koją daliai jaunimo kiša fizinis pasirengimas, kad ir trijų kilometrų bėgimas, arba sveikata.

Į renginį kartu atvykusi Lietuvos policijos mokyklos kursantė, buvusi Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijos auklėtinė Gabija Matuzaitė sako, kad pasirinktos profesijos nekeistų į jokią kitą. Devynis mėnesius trunkančias studijas baigusi mergina pradės dirbti Kauno apskrities policijos komisariate.

Iššūkiai sau

Šiaulių apskrities policija kiekvienais metais pasipildo jaunais pareigūnais.

Pasak Šiaulių apskrities policijos viršininko Ramūno Sarapo, į policiją ateina motyvuoti žmonės, jie savo asmeninėmis savybėmis pateisina pasirinkimą, greitai įsilieja į kolektyvą ir pradeda darbuotis su vyresniais kolegomis.

Atvirų durų dienos tikslas, anot vadovo, – supažindinti žmones su policininko profesija, suteikti jiems galimybę viską sužinoti iš pirmų lūpų.

„Pastebėjau, kad atvyko daug jaunų žmonių, kurie greičiausiai dar ilgai galvos, kokią profesiją jiems rinktis. Bet gal ši diena jiems įstrigs į atmintį, gal jie ims ir kada nors pasirinks policininko profesiją, – sakė R. Sarapas. – Kiekvienas norintis gali ateiti į policiją ir tarnauti, padėti žmonėms. Nesakau, kad tai yra lengva. Tai didelis iššūkis sau. Policija yra viena iš tų kertinių institucijų, kurios šalies viduje užtikrina gyventojų saugumą.“

Viršininko teigimu, Šiaulių apskrities policijoje ir šiuo metu yra neužimtų darbo vietų.

„Trūksta pirminės grandies reagavimo pareigūnų, tų, kurie glaudžiausiai susiję su gyventojais, kurie vyksta pas žmones ir su jais bendrauja. Bet situacija nėra kritiška: policija spėja reaguoti į įvykius, tiriami nusikaltimai ir rezultatai yra geri“, – sakė R. Sarapas.