Inauguracija: prezidentas žada mažinti socialinę atskirtį ir stiprinti regionus

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Lietuvos ­­­­ginkluotųjų pajėgų parade Nepriklausomybės aikštėje.
"Lietuva yra viena" – tokią žinią išrinktasis Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda siunčia valstybės piliečiams, nepriklausomai nuo to, kur jie gyvena, kuo užsiima, kokia jų socialinė padėtis. 


Šventiniai renginiai 10 valandą prasidėjo Vilniaus senamiestyje, prie paminklo dr. Jonui Basanavičiui.

"Šitas žmogus puoselėjo mūsų tautinę tapatybę tuo metu, kai jai buvo daugiausia pavojaus. Šiandien aš matau, kad mūsų tautinei tapatybei taip pat kyla pavojai ir galbūt ne tiek dėl to, kad mes patys nebesugebame tos tautinės tapatybės išlaikyti, bet dėl to, kad yra daugybė pagundų – globalizuotas pasaulis, daug visokių tarptautinių srovių, kurios galbūt kitą kartą ir pakreipia lengviau paveikius žmones tokia globalizmo kultūros linkme ir tautinės tapatybės puoselėjimas šiandien tampa kaip reta sudėtingas uždavinys, kurį reikia mums įgyvendinti", – sakė G. Nausėda.
Patriarcho J. Basanavičiaus atminimas, teigia išrinktasis šalies prezidentas, turėtų įkvėpti žmones vertinti savo kilmę bei pasiūlyti visam pasauliui unikalų idėjų.

Vėliau inauguracijos renginiai persikėlė į Seimą, kur 11 valandą prasidėjo iškilmingas posėdis. 

G. Nausėda, skaitydamas inauguracijos kalbą, pažymėjo, kad jam suteiktas tautos mandatas bus išnaudotas atsakingai, siekiant užtikrinti vienodą įstatymų taikymą visiems ir įgyvendinant valstybės gerovės idėją. Jis pateikia 5 esminius rodiklius, kurių realizavimo sieks savo kadencijoje.
Pasak naujojo prezidento, gerovės valstybė yra neįmanoma, jei kiekvienas rūpinasi savo poreikiais, tad, pasak jo, pirmasis rodiklis yra pajamų nelygybės mažinimas.
"Šiandien pajamų atotrūkis tarp 20 procentų labiausiai pasiturinčiai gyvenančių žmonių ir 20 procentų labiausiai stokojančių sudaro daugiau nei 7 kartus. Europos Sąjungoje šis rodiklis yra 5 kartai ir mes privalome jo link artėti per artimiausius 5 metus", – Seime kalbėjo G. Nausėda.
Pasak šalies vadovo, antrasis – biudžeto mokestinių pajamų didinimas nuo šiandieninių 30 procentų iki 35 procentų BVP.
"Tai nei daug, nei mažai – daugiau kaip 2 milijardai eurų papildomų lėšų, kurias galėtume skirti socialinei apsaugai, sveikatai, kultūrai, viešosioms paslaugoms ir atlyginimams", – pažymėjo prezidentas.
Kiti rodikliai, anot šalies vadovo, yra regioninės atskirties mažinimas, efektyvus ES fondų lėšų panaudojimas bei švietimo kokybės pažanga.
"Mes privalome baigti niekaip nesibaigiančias švietimo reformas, pasiekti nacionalinį susitarimą dėl švietimo pokyčių, kuris nebus peržiūrimas keičiantis valdžiai. Ir investuoti lėšas ir laiką į savo vaikų išsilavinimą, nes tai – pati prasmingiausia investicija", – tikino G. Nausėda.
"Būtent šie Gerovės Lietuvos rodikliai man bus Vyriausybės ir visų politinių jėgų bendro darbo vertinimo kriterijai. Todėl skirdamas ministrus, pasirašydamas įstatymus, kritikuodamas ir girdamas jų veiklą vertinsiu pagal tai, kiek institucijos ir pareigūnai tarnauja Lietuvos žmonių gerovei", – teigia Jo Ekscelencija.
Kartu jis teigia, kad skirs dėmesio ir teisėsaugai – sieks užtikrinti įstatymų viršenybės galiojimą kiekvienam, teisėsaugos apsaugą nuo politikos, kad teisingumą vykdytų nepriekaištingos reputacijos profesionalai, o iš kiekvieno pareigūno būtų reikalaujama asmeninės atsakomybės.
Prezidentas, skaitydamas pranešimą, atkreipė dėmesį ir į šalies nepriklausomybės ir užsienio politikos klausimą. Pasak jo, vykdydama užsienio politiką Lietuva bus patikima partnerė, turinti vertybinį stuburą, paremtą visuotinai priimtomis tarptautinėmis teisės normomis.
"Mūsų strateginis kursas privalo išlikti tvirtas ir nuoseklus – dar gilesnė euroatlantinė integracija ir glaudūs santykiai tiek su Europos Sąjunga, tiek su JAV. Turime plėtoti ir vystyti dvišalius santykius su kaimyninėmis valstybėmis – Lenkija, Latvija, Estija. Kartu siekti energetinės nepriklausomybės bei ginti savo interesus Europos Sąjungoje ir NATO", – sako G. Nausėda.
"Privalome stiprinti saugumą, išlaikydami krašto apsaugos sistemos finansavimo įsipareigojimus, investuodami į gynybinius pajėgumus, reguliarios kariuomenės pajėgas didindami ir plėsdami aktyvų rezervą bei piliečių, pasiruošusių ginti valstybę, skaičių", – pridėjo jis.
Vidudienį Prezidentas Nepriklausomybės aikštėje priėmė iškilmingą ginkluotųjų pajėgų rikiuotę. 
13 valandą šalies vadovas dalyvavo Vilniaus Šv. Vyskupo Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedroje bazilikoje vyksiančiose Šv. mišiose. Joms pasibaigus, 14 valandą, Katedros aikštėje vyko Lietuvos miestų ir miestelių bei užsienio lietuvių vėliavų pagerbimo ceremonija. 
15 valandą prasidės iškilminga Prezidento rūmų perdavimo ceremonija. 
16 valandą S. Daukanto aikštėje prasidėsiančiame koncerte bus pristatyti Lietuvos regionai - 10 apskričių. Kiekvienai jų atstovaus iš ten kilę atlikėjai. Koncertą vainikuos bendrai atliekamas kūrinys.

Vėliau vakare, 19 valandą, Prezidento rūmų kiemelyje rengiamas priėmimas nusipelniusiems kultūros veikėjams, nacionalinių premijų laureatams ir valstybės kūrėjams. Organizatoriai kviečia 1000 svečių su antrosiomis pusėmis.