Kurtuvėnuose kilo viesulas dėl tvarkos

Asmeninė nuotr.
Į talką atvyko ir seniūnijos „deleguotas“ traktorius bei keli talkininkai. Seniūnija vis dėlto sureagavo į klebono prašymą apsitvarkyti.
Šiaulių rajono Kurtuvėnų bendruomenės žmonės, po sekmadienį vykusių Šv. mišių Kurtuvėnų bažnyčios klebono Mariaus Dyglio pakviesti į rudeninę talką, trečiadienį ranka rankon tvarkė miestelio centrinę dalį – aikštę ir bažnyčios prieigas. Pakako vos dviejų valandų, kad būtų sugrėbti nukritę lapai, ir piligrimų bei turistų gausiai lankomi Kurtuvėnai atgautų tvarkingo miestelio veidą.

Po talkos „Šiaulių kraštui“ paskambinusi kurtuvėniškė pasidžiaugė žmonių aktyvumu. Bet turėjo pastabų Bubių seniūnijai, kuri kiekvienais metais esą „stumk-trauk“.

Susitelkė ir padarė

Kas nukritusius medžių lapus grėbė, kas šlavė, kas į traktoriaus priekabą krovė – visiems darbo pakako. Po talkos žmonės neslėpė džiugesio, kad pavyko viską greitai ir sklandžiai padaryti. Aktyvūs talkininkai buvo pavaišinti Kurtuvėnų miestelio smuklės savininkės Zosės Kalnikienės ir seniūnaitės Irenos Urbonavičienės iškeptais gardėsiais.

Po talkos kurtuvėniškiai neslėpė geros nuotaikos. „Šiaulių kraštui“ viena talkininkė minėjo, kad pandemijos laiku tokios talkos tik į naudą – proga pabendrauti, pabūti draugėje, vietos naujienomis pasidalyti.

Visuotinės talkos Kurtuvėnų miestelio centre iniciatorius – Kurtuvėnų Šv. Jokūbo parapijos klebonas Marius Dyglys. Netvarkos turistų mėgiamuose Kurtuvėnuose neapsikentęs dvasininkas po sekmadienį vykusių Mišių susirinkusiuosius pakvietė patalkininkauti tvarkant bent jau labiausiai atvykstančiųjų matomą miestelio centrą.

„Taip, taip, aš pakviečiau į bendruomenišką talką. Gėda žiūrėti, kaip centras atrodė. Negalėjome palikti žiemai – šitiek žmonių Kurtuvėnuose lankosi! Autobusais važiuoja. Tai ir paraginau savus žmones atsinešti, kas ką turi – grėblius, maišus, kitus įrankius – ir apsitvarkyti“, – „Šiaulių kraštui“ sakė klebonas. Jis dėkingas vietos gyventojams, kad į kvietimą atsiliepė, susirinko.

„Smagu, kad Kurtuvėnų žmonės nekurti – išgirdo, kitiems perdavė žinią, susitelkė“.

Pasak M. Dyglio, jis ne sykį kreipęsis į Bubių seniūną Vytautą Slabį, prašė padėti Kurtuvėnų tvarkymosi darbuose. Seniūnas esą pasakęs, neturintis, kaip padėti. Juolab klebonui.

„Seniūnijos vadovo abejingumą Kurtuvėnams patyriau ne vienus metus prašydamas pastatyti biotualetą prie bažnyčios, už kurios tvoros miestelio svečiai būdavo priversti eiti atlikinėti gamtinių reikalų. Bet seniūnas dėl to ilgai nematė problemos. Teko kreiptis į savivaldybę. Šią vasarą seniūnija pagaliau susiruošė biotualetą pastatyti“, – sakė dvasininkas.

Klebonas teigia, taip pat neapsikentęs ir savomis lėšomis pagražinęs centre nuo pastatymo nedažytus suolelius, nudažė ir keliautojų gausiai lankomą Kristaus statulą.

„Nedidelių pinigų reikia, kad Kurtuvėnai taptų jaukūs ir patrauklūs“, – sakė M. Dyglys.

Seniūnijos dėmesio Kurtuvėnų gyvenvietei ne vienerius metus pasigenda ne vien klebonas, bet ir daugiau vietos gyventojų. Pasak jų, seniūnas vienai iš lankomiausių Šiaulių rajono gyvenviečių neskiria pakankamai dėmesio, į visus prašymus atsimušdamas kategoriškai – „nėra pinigų“.

Esą liūdnai nutikę ir pernai, kuomet kapinių saugotoja Janina sugrėbė krūvas lapų, bet jie taip ir nebuvo išvežti, liko žiemoti ir išlindo tik pavasarį nutirpus sniegui.

„Ar klebono pareiga seniūnui pirštu baksnoti, kad seniūnija privalo viešąsias vietas tvarkyti? Bet kad ir pabaksnojus, jokio rezultato“, – pasipiktinimo neslėpė kalbinti kurtuvėniškiai.

Seniūnas kritikos nepriima

Bubių seniūnas V. Slabys piktas: jį kažkas siekia apšmeižti.

„Neturiu, ką pasakyti... Ir šiandien gi Kurtuvėnuose dirbo keturi seniūnijos žmonės, traktorių parūpinom lapus išvežti. Nesuprantu. Čia gal klebonas mane pastoviai šmeižia... Tokias nesąmones šneka“.

Esą niekas į jį dėl traktoriaus nesikreipęs, pati seniūnija suderino su Regioniniu parku, kur vežti sugrėbtus lapus.

„Dirbam, kiek galim. Pats dirbu nuo 6 ryto, per dieną 250 kilometrų nuvažiuoju, tvarkoma seniūnija, keliai. Viską darom. Tiek metų dirbu, viskas sudėliota. Nesuprantu“.

V. Slabys sakė nesuprantantis, kuo Kurtuvėnų žmonės nepatenkinti, ko jiems trūksta – viskas daroma, viskas sutvarkyta, viskas sudėliota.

Užsiminė ketinantis dėl klebono M. Dyglio elgesio kreiptis į Vyskupiją, o dėl šmeižto – į Prokuratūrą.

Meras pasigenda noro

Taškus šioje nukritusių lapų istorijoje sudėliojo Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras, prieš keletą savaičių dalyvavęs mišiose Kurtuvėnuose ir girdėjęs vietinius bei kleboną kalbant apie apleistą miestelį.

„Nesu pedantas, bet tvarką mėgstu. Akys užkliuvo, kad tvarkos ten trūksta. Gėda ne tik seniūnui turėtų būti, buvo gėda ir man“, – sakė A. Bezaras.

Anot mero, po tų sugėdinusių mišių, jis su V. Slabiu kalbėjęsis, pataręs jam „baigti juokauti“.

„Reikėjo seniūnui priminti, kad gyvenviečių viešų vietų tvarkymas yra seniūnijos reikalas, – sakė rajono vadovas. – Savo teritorijoje turint tokį pasididžiavimą – unikalų ir taip gausiai lankomą miestelį Kurtuvėnus, būtina skirti daugiau dėmesio“.

Meras Šiaulių rajono pasididžiavimu pavadino ne tik gražiuosius Kurtuvėnus, bet ir plačiai pasaulyje žinomą, Meškuičių seniūnijos teritorijoje esantį Kryžių kalną.

„Kažkodėl Meškuičių seniūnei Jolantai Baškienei nereikia kaskart sakyti, kad laikas grėbti lapus, tvarkyti teritoriją – organizuoja ir daro. Kurtuvėnuose kažkodėl kitaip. O reikia tik noro“.

Meras guodžiasi tuo, kad po pokalbio, ilgametis Bubių seniūnas visgi sureagavo – į Kurtuvėnų talką nusiuntė talkininkų ir traktorių.