„Indiškasis“ koronavirusas – jau Šiauliuose: užsikrėtusiosios ieško su pareigūnais

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiauliuose aptikti pirmieji Delta atmainos, kuri laikoma piktybiškesne ir greičiau plinta, atvejai.
Šiauliuose pradeda plisti COVID-19 viruso Delta atmaina arba vadinamoji „indiškoji“ mutacija. Pirmadienį pranešta apie pirmuosius du atvejus, trečiadienį – nustatytas dar vienas. Protrūkis fiksuojamas vienoje miesto degalinėje, o pirmoji užsikrėtusioji Delta atmaina sugebėjo dingti į Baltarusiją.

Iš Baltarusijos atkako

Savivaldybėje surengtoje spaudos konferencijoje apie pirmuosius atvejus Šiauliuose informavo epidemiologė Rita Švambarienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šiaulių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja.

Pirmasis delta atmainos atvejis nustatytas niekur nedirbančiai šiaulietei, atvykusiai birželio viduryje iš Baltarusijos ir jau spėjusiai ten atgal išvykti.

„Su policijos pagalba bandome ją surasti, – sakė epidemiologė. – Moteris bedarbė, be socialinio draudimo.“

Kaip galėjo užsikrėsti, su kuo bendravo, epidemiologams nepavyko atsekti. Susisiekus su ja, tikino, jog pasidarytas privalomas testas buvęs neigiamas, nors, iš tiesų, buvo teigiamas.

„Išsiaiškinę su tyrimų laboratorija, kad jai vis dėlto buvo nustatytas teigiamas testas, bandėme dar kartą susisiekti, bet ji nebeatsiliepė nei į telefono skambučius, nei į elektroninius laiškus, buvo jau išvykusi atgal į Baltarusiją, – sakė „Šiaulių kraštui“ R. Švambarienė. – Prašome policijos pagalbos nustatyti su kuo ji kontaktavo. Šį atvejį traktuojame, kaip įvežtinį.“

Antrasis mutacijos, būdingos delta atmainai, atvejis susijęs su COVID-19 protrūkiu vienoje Šiaulių degalinėje.

„Tikėtinas „indiškosios“ mutacijos atvejis nustatytas vienam iš susirgusiųjų darbuotojų, įtariamas dar vienam. Galutinio patvirtinimo dar laukiame“, – sakė epidemiologė.

Dėl galimo delta atmainos plitimo tiriami turėję tarpusavio ryšį iš viso šeši degalinės darbuotojai. Degalinė nėra uždaryta, nes epidemiologų žiniomis, darbuotojai dirba pamainomis, prasilenkdami, kad neturėtų kontaktų.

Trečiadienį patvirtinta COVID-19 viruso delta atmaina šiauliečiui, dirbančiam Vilniaus įmonėje. Šis atvejis yra susijęs su COVID-19 protrūkiu sostinės įmonėje.

Šalyje – per dvidešimt delta atvejų

„Sunku atsekti, sugaudyti, kas kada su kuo kontaktavo, kai dabar yra atostogų ir kelionių metas, – sako R. Švambarienė. – Plintant ir delta atmainai, jokiu būdu negalime nusiraminti ir atsipalaiduoti.“

„Skiepijimasis pagrindinė priemonė užkirsti kelią virusui ir jo atmainų plitimui, – akcentuoja epidemiologė. – Turime kalbėti apie būtinybę kelti visuotinį visuomenės infekcinio imuniteto lygį. Infekcinės ligos nėra asmeninis reikalas, tai visuomeninis interesas. Visuotino imuniteto lygį kartu kelkime ir visiems bus geriau.“

Epidemiologė pabrėžia, jog delta atmaina piktybiškesnė – greičiau plinta, viruso mažesnio kiekio užtenka, kad žmogus užsikrėstų, todėl ir daugiau žmonių delta atmaina susargdina. Trumpesnis šios atmainos inkubacinis periodas – 2–3 dienos, kai įprastam būdingos 4–5 dienos. Požymiai labai panašūs į peršalimo simptomus.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, šiuo metu šalyje registruoti 23 delta atvejai. Jie nustatyti šešiose apskrityse: Vilniaus, Utenos, Šiaulių, Panevėžio, Klaipėdos ir Alytaus apskrityse. Dvejose apskrityse – Vilniaus ir Utenos – stebimas vidinis šios atmainos plitimas, t. y. užsikrėtę asmenys nurodo nesilankę užsienyje ir nebendravę su iš užsienio grįžusiais žmonėmis.

Pasak NVSC specialistų, tendencijos protrūkių kreivėje yra geresnės, nei buvo galima tikėtis, tačiau delta atmainos, dar vadinamos indiškąja, atvejai gerėjančia epidemiologine situacija verčia džiaugtis santūriai.

„Tendencijos tikrai yra geros. Vakcinacija lėmė, kad šiandien galime kalbėti apie keliasdešimties naujų atvejų paros vidurkį per pastarąją savaitę ir svariai sumenkusį protrūkių skaičių. Vis dėlto, įvertinus situaciją dėl Delta atmainos, kuri yra greičiau perduodama, būtina spartinti vakcinaciją“, – teigia epidemiologai.

Specialistai primena, kad vakcinos, kaip rodo naujausi moksliniai duomenys, apsaugo ir nuo koronaviruso atmainų, todėl ragina skiepytis tuos, kurie to dar nepadarė.

„Turime mokslinius duomenis, kurie rodo, kad vakcinos veikia ir prieš delta atmainos atvejus. Pasiskiepijus dviem vakcinos dozėmis nuo simptomų esame apsaugoti apie 80 proc., o nuo sunkios ligos formos – apie 92–96 proc. Tai daugiau nei paskata skiepytis, ypač matant delta atmainos kitose šalyse sukeltą efektą“, – sako NVSC gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė.