Į Šiaulius atkeliauja didesnės siuntos vakcinos

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šią savaitę Šiauliuose bus padėta skiepyti naujo gamintojo „Johnson & Johnson“ vakcina.
Šiaulių apskrityje žmonių, užsikrėtusių COVID-19, kas savaitę skaičiuojama vis daugiau, tačiau Respublikinė Šiaulių ligoninė „kovidinių“ pacientų antplūdžio nejaučia. Į Šiaulius atkeliauja vis didesnės siuntos vakcinos, šią savaitę miestą pasieka jau ketvirto gamintojo „Johnson & Johnson“ vakcina. Medikai skiepus vadina lenktynėmis su laiku ir infekcijos plitimu.

Naujų COVID-19 atvejų per savaitę padaugėjo

Pirmadienį spaudos konferencijoje Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė apgailestavo, kad COVID-19 atvejų Šiaulių apskrityje daugėja.

Praėjusią savaitę Šiaulių apskrities savivaldybėse nustatyti 179 nauji koronaviruso atvejai, tuo tarpu 13-ąją metų savaitę naujų atvejų apskrityje buvo 120. Šiaulių mieste naujai užsikrėtusiųjų skaičius ūgtelėjo nuo 55 (13-tą metų savaitę) iki 98.

Direktorė konstatavo, kad didžiausias sergamumo rodiklis – 14 dienų naujų atvejų skaičius, tenkantis 100 tūkstančių gyventojų – yra Radviliškio rajono savivaldybėje ir siekia 168 atvejus, Šiaulių mieste – 162.

Praėjusią savaitę vienas VCOVID-19 atvejis į Šiaulių rajoną buvo įvežtas iš Švedijos, du – į Šiaulių miestą iš Vokietijos.

Šiaulių apskrityje registruota 14 aktyvių ligos židinių. Praėjusią savaitę užfiksuoti 5 nauji židiniai: du – gamybos įmonėje, po vieną – autoservise, prekybos įmonėje ir policijoje.

Vienas gausesnių protrūkių siuvimo įmonėje, kur susirgo 14 asmenų (11 darbuotojų ir 3 antriniai atvejai).

„Didelis dėmesys šiuo metu yra kreipiamas į testavimą, skatinama kuo aktyviau testuoti didelės ir mažos rizikos sąlytį turėjusius asmenis“, – akcentavo vadovė.

Šiaulių valstybiniame chore „Polifonija“ paskutinis COVID-19 atvejis užfiksuotas balandžio 7 dieną. Čia liga nustatyta 16 atlikėjų.

Statistikos departamento pirmadienį skelbtais duomenimis, Šiaulių apskrityje per parą užregistruoti tik 2 nauji COVID-19 atvejai Joniškio rajone. Kitose apskrities savivaldybėse naujų koronaviruso atvejų per sekmadienį nenustatyta.

Ligoninė skiepys pacientus nauja vakcina

Respublikinė Šiaulių ligoninė šiuo metu nuo „kovidinių“ pacientų nedūsta. Šiaulių ligoninė yra atsakinga už Šiaulių ir Telšių apskričių gyventojų, sergančių COVID-19, gydymą.

Ligoninės direktorius Remigijus Mažeika pasidžiaugė, kad į pagalbą Šiauliams atėjo Mažeikių rajono ligoninė su 20 „kovidinių“ lovų, kuriose šiuo metu gydoma 15 tokių pacientų. Šiauliuose veikia du infekcinių ligų skyriai su 50 lovų, kuriuose gydomi „kovidiniai“ pacientai. Šiuo metu čia pagalba teikiama 17-kai COVID-19 sergančių ligonių, trys gydomi reanimacijoje.

Ligoninė teikia visas gydymo paslaugas. Direktorius pastebėjo, kad lyginant su vasario mėnesiu 30 procentų daugiau pacientų gydyta stacionare. Ligoninėje gydoma apie 500 pacientų, teikiama visa planinė pagalba. Naujų COVID-19 atvejų tarp pacientų nenustatyta, personalas neserga, nes yra paskiepytas.

R. Mažeika informavo, kad šią savaitę ligoninę pasieks nauja „Johnson & Johnson“ gamintojo vakcina nuo COVID-19. Jos esminis skirtumas nuo kitų, kad žmonės skiepijami tik viena vakcinos doze, nereikalinga revakcinacija.

Anot direktoriaus, šia vakcina bus skiepijami gulintys ligoninės pacientai. Šiuo metu dar derinama, kokie pacientai būtų skiepijami. Vadovas mano, kad tai galėtų būti tuberkulioze, psichinėmis ligomis sergantys asmenys, kurie ligoninėje gydosi ilgai, bet sprendimai dar derinami.

„Tikėtina, kad taip mes taip pat prisidėsime prie vakcinacijos procento didinimo, tai yra nepaprastai svarbu šiose lenktynėse su laiku, su infekcijos plitimu“, – sakė R. Mažeika.

Vakcinos gauna vis daugiau

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė spaudos konferencijoje kalbėjo, kad vakcinavimas mieste vis intensyvėja.

Praėjusios savaitės penktadienį buvo paskiepytas didžiausias skaičius žmonių per dieną – 929. Praėjusią savaitę Centro poliklinikoje, Dainų pirminės sveikatos priežiūros centre ir vakcinavimo centre Šiaulių arenoje vakcinuota per 4 tūkstančius žmonių.

Šiauliuose iš viso paskiepyta 23870 gyventojų: pirmą vakcinos dozę gavo 16682, antrą – 7188 gyventojai.

V. Palčiauskienė informavo, kad šią savaitę planuojama sulaukti vienos didžiausių vakcinos siuntų – 4128 dozių iš keturių gamintojų: „Pfizer“ – 2778, „AstraZeneca“ – 300, „Modernos“ 900 ir „Johnson & Johnson“ – 150. Dar 1100 „AstraZeneca“ gamintojo dozių liko nepanaudotų praėjusią savaitę.

Nors vakcinų gaunama vis daugiau, redakciją pasiekia informacija apie atvejus, kai darbo dienos pabaigoje skiepytis atvykusiems gyventojams vakcinacija atidedama kitai dienai ir paaiškinama, kad neliko vakcinos.

V. Palčiauskienė sakė apie tokius atvejus negirdėjusi.

Šiaulių centro poliklinikos vadovas Mindaugas Maželis taip pat sakė, kad tokie nusiskundimai jo nepasiekė. M. Maželis aiškino, kad taip galėjo atsitikti dėl to, kad, pavyzdžiui, „AstraZenecos“ buteliuke yra 10 dozių vakcinos. Jei per dieną neatvyksta skiepytis keli asmenys, kuriems skiepas suplanuotas, dienos pabaigoje praimti vakcinos buteliuką dėl vieno ar dviejų dozių, o likusią – išpilti lauk galbūt nesiryžtama. Todėl gyventojų prašoma atvykti kitą dieną.

Savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja aiškino, kad nuo šios savaitės bus pradėti skiepyti jaunesnių nei 65 metų, turinčių lėtinių ligų, grupei priklausantys asmenys, kurie nesutiko būti vakcinuojami „Astra Zeneca“ vakcina. Paraleliai „AstraZeneca“ šią savaitę siūloma skiepytis didesnių įmonių darbuotojams, prekybos įmonių darbuotojams arba užsiimantiems individualia prekybine veikla. Daugiau apie tai informacijos teikiama Savivaldybės interneto svetainėje. Ten galima užsiregistruoti skiepui.

Daugėja esančių saviizoliacijoje

Šiaulių miesto koordinavimo skyriaus vedėja Rigita Tijūnaitienė atkreipė dėmesį į išaugusį saviizoliacijoje esančių asmenų skaičių. Šiauliuose jis siekia per 1300, kai net antrosios COVID-19 bangos piko metu buvo gerokai mažiau.

R. Tijūnaitienė aiškino, kad šis augimas nėra susijęs su sergamumo plitimu. Per 600 saviizoliacijoje esančių piliečių – tolimųjų reisų vairuotojai. Kita dalis – iš užsienio šalių grįžtantys asmenys.

Vedėja sakė, kad per dieną patikrinama, kaip laikosi saviizoliacijos reikalavimų apie 90 asmenų. Tad per saviizoliacijos laiką gali pilietis gali sulaukti poros patikrinimų.