Greitieji COVID-19 antigeno testai – kaip ir kur testuotis?

Redakcijos archyvo nuotr.
Sa­vi­kont­ro­lei skir­ti grei­tie­ji an­ti­ge­no tes­tai yra pa­pil­do­ma CO­VID-19 val­dy­mo prie­mo­nė, skir­ta di­din­ti są­mo­nin­gu­mą, pa­dė­ti val­dy­ti vi­ru­są ir su­lė­tin­ti jo pli­ti­mą.
Ne tik tyrimų laboratorijose, bet ir namuose jau galima pasidaryti greitąjį antigeno testą, skirtą COVID-19 infekcijai nustatyti per 15–20 minučių. Greituosius testus pradėjo pardavinėti vaistinės ir prekybos centrai. Jų kaina kur kas mažesnė, nei tyrimas laboratorijose. Tik Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai aiškina, jog rinkoje pasirodę greitieji testai skirti profesionaliam naudojimui. Kitaip sakant, nusipirkai testą ir eik išsitirti pas šeimos gydytoją.

Lietuvoje greitieji testai nemokamai profilaktiškai atliekami tik atskirų sričių ir profesijų atstovams, o Vokietijoje, pavyzdžiui, visiems gyventojams.

Paklausi prekė

Vieno tinklo vaistinėse dar balandžio viduryje pasirodė pirmieji COVID-19 antigeno greitieji testai, skirti iš žmogaus seilių nustatyti, ar nėra virusu užsikrėtęs. Tuomet jie kainavo beveik 15 eurų. Praeitą savaitę greitieji testai pasirodė ir kituose vaistinių tinkluose bei kai kuriuose prekybos centruose. Kaina žymiai nukrito ir atsirado dviejų rūšių testai. Pavyzdžiui, testas iš seilių mėginio jau kainuoja 6,99 euro, o iš nosies landos tepinėlio – 5,49 euro.

Šie greitieji testai naudojami COVID-19 viruso baltymo antigenui aptikti, o jis paprastai aptinkamas viršutiniuose kvėpavimo takų mėginiuose ūminės infekcijos metu. Instrukcijose rašoma, kad teigiamas rezultatas neatmeta bakterinės ar kitos virusinės infekcijos, todėl jį dar reikėtų tikrinti molekuliniu PGR testu.

„Gintarinės“ vaistinės vaistininkas Audrius Božis „Šiaulių kraštui“ sakė, jog greitieji testai paklausūs, juos perka ir atskiri žmonės, ir įmonės savo darbuotojams. Pavyzdžiui, tolimųjų reisų vairuotojams profilaktiškai išsitirti prieš komandiruotes ir po jų. Vaistininko nuomone, galima buvo ir anksčiau leisti žmonėms savikontrolei įsigyti greituosius testus.

„Yra pridėtos išsamios instrukcijos, kaip atlikti testą, tai nėra sudėtinga, – teigia vaistininkas. – Testai naudojami asmeninei savikontrolei. Pavyzdžiui, baigiantis izoliacijai galima pasitikrinti, ar neturi viruso, arba prieš kelionę galima greitąjį testą pasidaryti, kad būtų ramiau, jog neteks grįžti iš oro uosto, jeigu ten tiriant pasirodys, kad testas teigiamas.“

Privačiose tyrimų laboratorijose greitieji COVID-19 antigeno testai atliekami, imant tepinėlį iš nosiaryklės ir kainuoja 20–30 eurų. Profesionalios laboratorijos išduoda pažymą apie testo rezultatą.

Leido savikontrolę

Sveikatos apsaugos ministerija leido platinti greituosius testus, skirtus savikontrolei, kaip papildomą priemonę valdyti pandemiją.

„Pasitaiko atvejų, kai žmonės, sergantys COVID-19, jaučia lengvus ar visai neturi simptomų, tačiau vis tiek gali nešioti virusą. Savikontrolei skirti greitieji antigeno testai yra papildoma COVID-19 valdymo priemonė, skirta didinti sąmoningumą, padėti valdyti virusą ir sulėtinti jo plitimą. Tiek žmonės, kurie reguliariai testuojasi, tiek jų aplinka galės jaustis saugiau“, – teigiama SAM pranešime, patalpintame oficialioje svetainėje dar balandžio viduryje.

Taip pat informuojama, jog atlikus greitąjį antigeno testą ir gavus teigiamą atsakymą, asmuo gali įtarti, kad serga koronavirusu. Tuomet turėtų registruotis patvirtinamajam PGR tyrimui į mobilųjį punktą per Karštąją liniją 1808 arba pildant elektroninę formą adresu www.1808.lt.

Ar kulniuoti pas šeimos gydytoją?

Tačiau pasirodžius greitiesiems testams vaistinėse ir prekybos centruose, SAM atstovai ėmė aiškinti, jog šie testai yra skirti tik profesionaliam naudojimui. Tai Lietuvos radijui trečiadienį akcentavo SAM vyriausioji specialistė Monika Girdvainytė. Šeimos gydytojai, pavyzdžiui, galėtų atlikti testą.

Šiaulių centro poliklinikos vyriausiasis gydytojas Mindaugas Maželis „Šiaulių kraštui“ sakė, jog nėra dar tokios tvarkos, kad šeimos gydytojai turėtų atlikinėti greituosius COVID-19 antigeno testus, kuriuos žmonės patys įsigija. Jis abejoja, ar taip iš viso bus.

„Gal su galimybių pasu tai susiję? – svarstė M. Maželis. – Bet nemanau, kad gydymo įstaigos imsime į sistemą įvedinėti duomenis, jog pilietis turi neigiamą antigeno testą, kad galėtų nueiti į kiną. Jeigu vaistinės pardavinėja tuos testus, tai gal farmacininkai ir galėtų žmones testuoti ir rezultatą įvedinėti į sistemą? Bet jie dar nė skiepijimo, kuriam rengiasi, nėra pradėję.“

„Mes patys turime greituosius testus profesionaliam naudojimui ir tiriame savo darbuotojus kas savaitę“, – sakė vyriausiasis gydytojas.

Dovana iš Europos Komisijos

Europos Komisija (EK) valstybėms narėms, taip pat ir Lietuvai, padovanojo greituosius antigeno testus, skirtus COVID-19 ligos nustatymui. SAM praeitą savaitę pranešė, jog Lietuva jau gavo per 280 tūkstančių greitųjų antigeno testų, o artimiausiu metu gaus likusią dalį dovanojamų testų – 174 tūkstančius.

Šie testai, kaip ir anksčiau naudoti greitieji antigeno testai, skiriami atlikti profilaktinį asmenų testavimą dėl koronaviruso nustatymo. Testo atlikimui mėginys bus paimamas iš nosiaryklės.

Tačiau pabrėžiama, jog atliekant vaikų savanorišką profilaktinį tyrimą greitaisiais antigeno testais, išlieka galimybė juos testuoti paprastesniu būdu – ėminius imant iš nosies landų.

SAM pranešime primenama, jog patikimiausiu COVID-19 ligos nustatymo metodu laikomas PGR tyrimas, tačiau dėl išaugusio PGR tyrimų skaičiaus, ribotų laboratorijų pajėgumų ir ilgesnio rezultatų laukimo – iki 24 val., vis plačiau ir daugiau naudojami greitieji antigeno testai. SAM duomenimis, dabar jie sudaro per 40 procentų visų atliekamų diagnostinių tyrimų.

Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė „Šiaulių kraštą“ informavo, jog EK dovanojami greitieji COVID-19 antigeno testai bus naudojami profilaktiniam tyrimui mobiliuosiuose punktuose.

„Tais antigeno testais tiriami švietimo įstaigų darbuotojai ir moksleiviai, norintys grįžti į kontaktinį mokymą. Švietimo įstaigų darbuotojams profilaktinis tyrimas yra privalomas atlikti kas 7–10 dienų, vaikai mokyklose testuojami kas 3–4 dienas, – sakė vedėja. – Kas gali profilaktiškai savanoriškai testuotis, užsiregistravę mobiliuosiuose punktuose, yra nustatyta sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Yra daug įvairių sričių darbuotojų grupių, kurioms testavimas nėra privalomas, bet sudaroma galimybė testuotis – tyrimas joms atliekamas nemokamai.“

Bet, kadangi ne visi turi galimybę nemokamai išsitirti mobiliajame punkte, tai, vedėjos žodžiais, gali nusipirkti testą ir pats išsitirti.

EK įsigijo ir ES valstybėms narėms padovanos iš viso daugiau nei 20 mln. greitųjų antigenų testų.

Kaip yra Berlyne

Vokietijoje, Berlyne, gyvenanti Neringa dirba gydytoja privačioje testavimo įmonėje, kuri turi licenciją testuoti greitaisiais COVID-19 antigeno testais ir išduoda pažymas apie testo rezultatus.

Ji pasakoja, jog Berlyne testavimo vietų yra labai daug. Jos daug kur atsidarė, kai Berlyne buvo atlaisvintas karantinas, kuris dabar jau vėl yra sugriežtintas.

Testuotis greitaisiais COVID-19 antigeno testais galima ne tik testavimo įmonėse, jų centruose, bet ir vaistinėse. Vyriausybė yra priėmusi sprendimą kompensuoti gyventojų testavimą greitaisiais testais, todėl gyventojams jie nieko nekainuoja.

Kol karantinas buvo atlaisvintas, neigiamo testo rezultatą turėjai pateikti eidamas į kirpyklas, masažo salonus ar kitus paslaugų centrus, muziejus. Taip pat į kai kuriuos prekybos centrus. Net į zoologijos sodą nepateksi, neturėdamas pažymos apie neigiamą antigenų testo rezultatą ir be išankstinės registracijos.

Prieš gerą savaitę Berlyne vėl buvo sugriežtintas karantinas, pranešta, jog intensyviosios terapijos skyriuose yra kritinis laisvų lovų skaičius.

Daug paslaugų vėl užsidarė, todėl testavimosi greitaisiais antigenų testais poreikis yra kiek sumažėjęs. Greitiesiems testams reikia užsiregistruoti internetu, yra ir gyva eilė. Neigiamo testo rezultatas galioja 24 valandas. Sertifikatas gali būti išduodamas popierinis ar atsiunčiamas elektroniniu būdu, į e-paštą. Testuotis nemokamai kiekvienas gyventojas gali vieną kartą per dieną kasdien.

„Mes tiriame tik besimptomius atvejus, – pabrėžia pašnekovė. – Kas turi simptomų, turi kreiptis į šeimos gydytoją ir atlikti PGR testą. Jis atliekamas nemokamai. Jeigu neturi simptomų ir nori išsitirti mokekuliniu PGR testu, tuomet testas yra mokamas.“

„Jeigu greitasis antigenų testas yra teigiamas, pranešame elektroniniu būdu ir parašome, jog žmogus privalo registruotis pas šeimos gydytoją atlikti PGR testą ir patikslinti rezultatą, – pasakoja apie nustatytą tvarką. – Jeigu testas teigiamas, privaloma 14 dienų izoliacija. Pranešame ir miesto sveikatos centrui apie tai, kad buvo nustatytas teigiamas greitojo testo atvejis, perduodame ir testuoto žmogaus koordinates.“

Testavimo vietose greitieji COVID-19 antigeno testai daromi imant tepinėlį iš nosiaryklės.

„Paties testo specifiškumas ir jautrumas yra didelis, bet rezultatas labai priklauso nuo to, kas ir kaip atlieka testą. Tai vienas iš pagrindinių dalykų, – pabrėžia gydytoja. – Reikia įgudimo kokybiškai testą atlikti, kad rezultatas būtų tikslus. Berlyne taip pat galima įsigyti greitųjų antigeno testų ir pačiam testuotis, bet namų sąlygomis ne taip lengva tepinėlį iš nosiaryklės tinkamai paimti. Todėl negalima atmesti, jog testas nebus tikslus.“

Sugriežtinus karantiną Berlyno žemėje, yra įvestos komendanto valandos – nuo 22 valandos iki 5 valandos ryto. Galima tik pačiam vienam sportuoti ar vaikščioti iki 24 valandos. Ribojami susitikimai, dabar vieno namų ūkio nariai gali susitikti tik su vienu kito namų ūkio nariu.

„Berlyne plinta britiškoji viruso atmaina, ji jau sudaro per 90 procentų, – sako Neringa. – Yra paskelbta, jog per sugriežtinto karantino savaitę, nuo balandžio 24 dienos iki balandžio 30 dienos, susirgimų kreivė stabilizavosi, 100 tūkstančių gyventojų buvo 160 susirgimo atvejų per 7 dienas.“

Jos žodžiais, testavimo apimtys yra svarbios valdyti situacijai, bet įveikti pandemijai ir grįžti į normalų gyvenimą svarbiausias yra kuo spartesnis žmonių skiepijimasis.