Naujausios
Kerštautojo objektas – automobilis
Jolanta į savarankišką gyvenimą yra išleidusi vyriausiąją dukrą, džiaugiasi turinti anūką. Antram vaikui nėra dešimties metų.
Moteris keletą pastarųjų metų gyveno su draugu. Šiemet apsisprendė nutraukti ryšius. Tačiau vyras atsisakė palikti namus.
Po savaitėmis besitęsusių įtikinėjimų šeimininkė iškvietė policiją. Jų akivaizdoje įnamis susirinko daiktus ir iškeliavo.
Dėl saugumo moteris pakeitė buto, sodo namelio durų užraktus. Tačiau nepastebėjo, kad dingę lengvojo automobilio atsarginiai rakteliai.
Po kelių dienų Jolanta pamatė įsibrovimo į automobilį požymius. Vėliau remontininkai nustatė, kad į benzino baką pripilta neaiškios kilmės medžiagos. Remonto išlaidos gali sudaryti šimtus eurų.
Vairuotoja neabejojo, kad buvęs gyvenimo draugo kerštauja.
"Pats išsidavė, kai turguje priėjęs nusišaipė: "Tai užsilenkė mašina, o rakteliai – tai pilkoje rankinėje", – sakė Jolanta. – Tada ir pažiūrėjau, kad nebėra. Supratau, jog niekas kitas negalėjo paimti, tik jis."
Dėl sugadinto automobilio moteris kreipėsi į Akmenės rajono policijos komisariatą. Nurodė, kad įtaria buvusį gyvenimo draugą. Ketino rašyti pareiškimą.
"Policininkas tik pasiklausė, jokių dokumentų neužpildė, o galop nuramino: "Mes jį iškviesime, pasikalbėsime", – mena Jolanta.
Grasinimai telefonu
Kelias savaites tęsėsi priekaištavimai ir grasinimai telefonu. Moteris į skambučius neatsakinėjo. Tuo tarpu SMS žinutės vis plūdo. Taip pat – ir Jolantos giminėms, bendradarbiams.
Ji surinko ir išsaugojo dešimtis žinučių. Štai kelios ištraukos:
"...esu kerštingas, ji daug ko neteks, jau mašina pradžia buvo, turiu ir aš draugų, neapsaugos jos niekas."
"Su tokiom kalėm reikia be gailesčio, naikinti..."
"Aš suorganizuosiu, kad jos dukrą deportuotų".
"... ji kentės, neteks artimo, aš jai atimsiu, visą gyvenimą turės paminklą."
"Ar žinai koks jausmas, kaip motina netenka sūnaus, visokių atsitikimų būna."
Išsigandusi dėl sūnaus moteris antrą kartą kreipiasi į policiją.
"Aš jaučiu realią grėsmę vaikui ir sau, – teigė Jolanta. – Išgirdau lyg nurodymą: "Tai dabar vaiko nelieskim". Neprieštaravau, jei pareigūnas sako, tai žino, ką daro".
Tad pareiškime užfiksuota tik tai, kad pareiškėja jaučia baimę dėl savo saugumo.
Moteris suprato, kad vaiką apsaugoti gali Vaiko teisių apsaugos tarnyba.
"Nors buvau girdėjusi, jog ji dirba griežtai, tarkim, palikčiau mažametį vaiką vieną namuose be priežiūros, kaip mama oho kokių sankcijų sulaukčiau, o kai šeimos nariu buvęs žmogus realiai kalba apie susidorojimą su vaiku – nė policija nereaguoja", – samprotauja Jolanta.
Po trijų dienų Jolanta iš policijos gavo pranešimą, kad "atliekant aplinkybių patikslinimą buvo pravestas pokalbis" su buvusiu moters draugu, jis įspėtas bei "supažindintas su atsakomybe".
Suniokotas sodo namelis
Tą pačią dieną, kai policija rašė atsakymą Jolantai, buvęs draugas moters seserei išsiuntė žinutę: "Ji nei sode nieko neturės, jau mašina užsilenkė, kerštas saldžiausias ginklas".
Pranašystė pasitvirtino, panašu, kad po keliolikos valandų.
Dabar jau rašoma pačiai Jolantai: "Pro tavo sodą praūžė viesulas". Moteris tuo metu važiavo konsultacijai pas psichologą: grasinimai pakenkė sveikatai.
Prieš vidurnaktį vėl SMS žinutė: "Pasižiūrėk savo sodą".
Ryte kaimynas paskambino: "Tavo sodas suniokotas".
Jolanta išsikvietė policininkus. Rado išplėšytus langus, nudraskytas sienų lenteles.
Vėl rašė pareiškimą policijai. Dabar jau pareigūnai nebesiūlė nutylėti apie grėsmę sūnui.
"Po kelių savaičių policija pagaliau raštu užfiksuoja mano teiginius apie sugadintą automobilį, – sakė Jolanta. – Bet pabaigę tvarkyti dokumentus paprognozavo: "Ir vėl jam nieko nebus, nes tokie Lietuvos įstatymai".
Moteris neištvėrė: "Tai bent nustatykit atstumus nesiartinti prie manęs ir mano vaiko. Ar man būtina atnešti savo galvą – tik tada jums būsią įrodymai".
Spalio 15 dieną Jolanta parašė pareiškimą Šiaulių apygardos prokuratūrai, prašydama pradėti ikiteisminį tyrimą dėl grasinimo nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą, žmogaus terorizavimą bei sistemingą bauginimą, naudojant psichinę prievartą.
Kitą dieną policija infomavo, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas – spalio 16-ają.
"Dėkojame už pasitikėjimą ir kad kreipėtės su pareiškimu (skundu) dėl įvykdytos nusikalstamos veikos", – rašoma policijos rašte.
Teises gins advokatas
"Kol neturėjau reikalų su policija, ja pasitikėjau, bet, kai dėl savo bėdų su įrodymais kaip etatinė darbuotoja ten vaikštau, o įtariamajam nieko nedaroma, jis mane toliau terorizuoja – pasibaisėjau Akmenės policininkais, kurie efektyviai nedirba, o lyg teisinasi, gal kokį dešimt kartų sakę: 'Tokie Lietuvos įstatymai", – teigė Jolanta.
Ji apsisprendė ieškoti advokato pagalbos. Surado Vilniuje. Advokatas peržiūrėjo daugiau kaip 1,5 tūkstančio popieriaus lapų medžiagos.
"Padirbėjome ta linkme"
"Šiaulių kraštui" Akmenės rajono policijos komisariato viršininkas Rolandas Karalius teigė: "Mes tikrai padirbėjome ta linkme".
Jis siūlo faktus vertinti ne per jausmų, emocijų prizmę, o teisiniu aspektu.
R. Karalius sakė: "Kol vyksta ikiteisminis tyrimas, – nekomentuosiu kam priklauso koks turtas. Bet jei žmonės gyventų kartu, tarkim, penkerius metus ir kartu investavo į naudojamą turtą, tai kokia nors dalis, sakykim, išrinkta dalimis – kažin ar tikrai tai turto apgadinimas. Pavyzdžiui, namelio".
Pasak R. Karaliaus, gali būti taikomas Lietuvos Baudžiamojo kodekso 145 straipsnis – grasinimas nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą arba žmogaus terorizavimas – tik tuo atveju, kai suvokiama, jog grasinimas yra realiai įvykdomas. Todėl bet koks grasinimas nėra baudžiamosios teisės objektas. Norint tuo įsitikinti reikia surinkti duomenis.
"Tik turint pakankamai duomenų galėjome pradėti ikiteisminį tyrimą", – sakė R. Karalius.
Policija dar laukia įvertinimo dėl sodo namelio žalos, priklausomai nuo jos dydžio gali būti baudžiamoji teisena. Apie lengvojo automobilio galimas remonto išlaidas dėl sugadinimo taip pat nėra gauta jokių skaičiavimų.
"Tik įvertinus visumą dėl namelio, automobilio, SMS žinučių, taip pat atsižvelgiant, kad moteris realiai bijo – įtariamajam jau taikomos sankcijos", – sakė R. Karalius.
– Moteris kreipėsi į policiją dėl SMS žinučių, kurios kelia grėsmę ne tik jai, bet ir mažamečiams sūnui, o pareigūnas nurodė: "Tai dabar vaiko nelieskim".
– Nežinau, ką pareigūnas pasakė. Kiekvienas žmogus atsako už save. Manau, kad pareigūnas pirmiausia vertina ne suaugusiojo interesus, o vaiko. Nes jis pažeidžiamiausias. Tad abejoju, ar mes galėjome pasakyti tai, kas teigiama moters. Kai kada mes, policija, ne viską suprantame. Būna, kad kalbamės apie tą patį dalyką, bet suprantame visiškai skirtingai.
Apie draugus "su mėsmalėm"
Vakar redakcijaiJolanta atsiuntė dar vieną jai skirtą elektroninį laišką. Rašoma: "Tu pareiškimų rašyk kiek nori, grįšiu, jei pasodins..."
Paskui primena, kad Jolanta klaususi buvusio gyvenimo draugo brolį – už ką persekiotojas buvo atsidūręs kalėjime. Ir tęsia laišką: "... pasakė, kad už vagystę, negi sakys, už kažkieno gyvybę".
Baigiamas tekstas: "... aš ir turiu draugų su mėsmalėm"..
Tai bent nustatykit atstumus nesiartinti prie manęs ir mano vaiko. Ar man būtina atnešti savo galvą.