Dėmesio centre – senjorų vakcinavimas

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė konstatavo, kas COVID-19 situacija regione ir toliau prastėja.
COVID-19 sergamumo situacija Šiaulių apskrityje toliau prastėja. Ligoninė steigia daugiau „kovidinių“ lovų. Vakcinavimo tempai lėtėja, nebeskiepijama prekybos centruose, atsisakyta skiepų autobuso.

Koronavirusas plinta ugdymo ir sveikatos įstaigose

Spaudos konferencijoje Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė konstatavo, kad ne tik apskrityje, bet ir visoje šalyje aukščiausias sergamumo rodiklis išlieka Joniškio rajone – beveik 1900 atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Mažiausias sergamumas „kovidu“ su 402 atvejų.

Šiauliuose sergamumas perkopė keturženklę ribą ir siekia 1064 atvejus per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Per savaitę šis rodiklis išaugo 250 atvejų.

S. Abromavičienė informavo, kad praėjusią savaitę daugiau registruota įvežtinių atvejų. Koronavirusas parvežtas iš įvairių šalių: Gruzijos, Latvijos, Italijos, Švedijos, Turkijos, Maltos.

Pagrindinės gyventojų užsikrėtimo koronavirusu priežastys lieka nežinomos – apie 45 procentus. Apie 33 procentai užsikrečia šeimose, o apie 10 – švietimo įstaigose.

Šiaulių apskrityje šiuo metu registruoti 86 aktyvūs koronaviruso židiniai. Iš jų 39 – Šiaulių mieste, 25 – Joniškyje. Kituose rajonuose – mažiau nei po 10.

Vien praėjusią savaitę užfiksuota pusė šimto naujų ligos protrūkių. Daugiau nei du trečdaliai jų – ugdymo įstaigose. Iš visų susirgusiųjų COVID-19 kiek daugiau nei penktadalis yra vaikai.

Departamento vadovė sakė neturinti duomenų, kad dėl koronaviruso plitimo būtų nutrauktas kontaktinis ugdymas kurioje nors visoje apskrities švietimo įstaigoje.

S. Abromavičienė pastebėjo, kad nemažai protrūkių fiksuojama gydymo įstaigose. Židiniai nustatyti Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, Joniškio, Pakruojo, Radviliškio, Kelmės rajonų ligoninėse.

Ligoninė plečia „kovidinių“ lovų skaičių

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorė Česlova Špūrienė patvirtino, kad koronaviruso infekcijos protrūkis kilo Chirurgijos ir traumatologijos skyriuje, tačiau akcentavo, kad protrūkis nedidelis, pacientai išskirstyti į kitus skyrius, tad ligoninės funkcionavimui jis netrukdė.

„Kovidinių“ pacientų skaičius ligoninėje išlieka stabilus. Ligoninės skyriuose gydomi 63 COVID-19 ligoniai, iš jų 15 – Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje. Ligoninėje tokiems pacientams iš viso yra įrengtos 26 reanimacijos lovos ir 84 – skyriuose. Po poros savaičių planuojama atidaryti dar 24 lovas skyriuose, šiuo metu ten įrenginėjama reikalinga įranga.

Tačiau per savaitgalį ligoninėje nuo koronaviruso infekcijos mirė net 7 „kovidiniai“ ligoniai, kurių amžius nuo 37 iki 76 metų, du iš jų buvo pasiskiepiję. Direktorė akcentavo, kad jauniausia COVID-19 auka – 37 metų gyventojas – buvo neskiepytas, turėjo gretutinių ligų.

Č. Špūrienė pastebėjo, kad koronavirusas retina ligoninės personalą. Pirmadienį laikinai nedarbingų dėl šios ligos buvo 11 medikų, tik 1 – nesiskiepijęs.

Moters ir vaiko klinikoje nuo kovido gydomi 5 vaikai, nei vienam iš jų neprireikė reanimacijos.

Ligoninės direktorė aiškino, kad situacija yra stabili, „kovidinių“ lovų rezervo apskrityje dar yra.

Pagrindinis dėmesys dėl vakcinavimo skiriamas 75 metų ir vyresniems gyventojams

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė informavo, kad šiauliečių vakcinavimo nuo COVID-19 tempai išlieka tokie pat lėtoki – per savaitę paskiepyta 1700 gyventojų: pirmąja doze pasiskiepijo 777 asmenys, antrąja – 815 ir trečiąja – 119. Iš viso tiek viena, tiek abiem dozėmis paskiepyta 60,7 procento gyventojų.

Šiauliuose šią savaitę skiepijama visomis keturiomis vakcinomis. V. Palčiauskienė akcentavo, kad didžiausias dėmesys bus skiriamas mažiausiai pasiskiepijusiai amžiaus grupei – per 75 metų senjorams. Šiauliuose nebevažinės skiepų autobusas, nebeskiepijama prekybos centruose. Visas akcentas dedamas į mobilias grupes, galinčias vykti skiepyti į gyventojų namus. Tokią grupę išsikviesti galima telefonu 1808.

Per savaitę mobiliajame punkte atlikta per 4500 tyrimų. Vien PGR testų atlikta 1750, net 32 procentai jų buvo teigiami. V. Palčiauskienė informavo, kad pasidaryti tiek PGR testą, tiek antigeno (dėl darbo) mobiliajame punkte galima jau kitą dieną.

Tiek Šiaulių centro poliklinikoje, tiek Dainų pirminiame sveikatos centre nustatyti žalieji koridoriai – dienos ir laikai – kai gali atvykti karščiuojantys ligoniai iš visų miesto gydymo įstaigų. Jiems padaromi PGR testai, plaučių rentgeno tyrimai. Taip nuspręsta dėl to, kad ne visos gydymo įstaigos turi rentgeno aparatus.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis apgailestavo dėl sulėtėjusio vakcinacijos tempo. Jis piktinosi, kad „kovidinės“ situacijos valdymas „iš centro“ neduoda rezultatų. Pasirinkta vertybė – kontaktinis mokinių ugdymas, tačiau sergamumas kovidu iš ugdymo įstaigų plinta. Testavimas yra neprivalomas, todėl jį pasirinko tik kiek daugiau nei pusė miesto moksleivių. Jo manymu, jei kontaktinis ugdymas ir toliau išliks pagrindine vertybe, situacija bus sunkiai valdoma.