COVID-19: vakciną jau leidžiama rinktis

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Atnaujinamas skiepijimas „AstraZeneca“ vakcina, gyventojai galės vakciną pasirinkti.
Šiauliuose didžiausias sergamumas COVID-19 tarp apskrities savivaldybių, tačiau mažiausias tarp didžiųjų šalies miestų. Vakcinavimas „AstraZeneca“ atnaujinamas, gyventojai galės rinktis, kurio gamintojo vakcina nori būti paskiepyti. Atsisakymas šios vakcinos gerokai lėtina vakcinavimo tempus.

Šiauliuose didžiausias sergamumas apskrityje

COVID-19 sergamumo rodikliai nestebina nei didėjimu, nei mažėjimu. Penktadienį pranešta apie per parą nustatytus 534 ligos atvejus ir 8 netektis, o sergamumo rodiklis – 14 dienų nauji atvejai, tenkantys 100 tūkstančių gyventojų – išlieka apie 240.

Šiaulių apskrityje penktadienį paskelbta apie 20 per parą diagnozuotų COVID-19 pacientų. Šiauliuose koronavirusas nustatytas 11 asmenų, Šiaulių rajone – 4, Radviliškio rajone – 3, Joniškio ir Pakruojo rajonuose – po 1, o Kelmės ir Akmenės rajonuose nė vieno. Šiaulių apskrityje taip pat per parą neužregistruota nei vieno mirtino COVID-19 ligos atvejo.

Vertinant jau minėtą sergamumo rodiklį, visose apskrities savivaldybėse, išskyrus Šiaulių miestą, jis neviršija 100 atvejų per dvi savaites 100 tūkstančių gyventojų. Tik Šiauliuose šis skaičius svyruoja apie 140 atvejų. Mažiausias sergamumas apskrityje – Šiaulių rajone (48 atvejai). Nežiūrint to, kad Šiauliuose sergamumo lygis pranoksta kitas apskrities savivaldybes, lyginant su didžiaisiais miestais, čia jis yra mažiausias.

Šiauliuose šiuo metu COVID-19 serga apie 160 gyventojų. Teigiamų tyrimų dalis siekia 3,3 procento ir yra dvigubai mažesnė nei šalies vidurkis.

Atsisakiusieji „AstraZenecos“ vakcinos galės rinktis kitą

Šiauliuose pirmąją vakcinos doze paskiepyta per 10,3 tūkstančio gyventojų, antrąja – 4,6 tūkstančio. Tai sudaro tik 4,5 procento gyventojų.

Lietuvoje atnaujinus skiepijimą „AstraZenecos“ vakcina, vakar Šiauliuose šis procesas dar nevyko, nes nebuvo užregistruotų pacientų.

Šiaulių miesto savivaldybės gydytoja Viktorija Palčiauskienė paaiškino, kad kitą savaitę ir vėl gyventojams bus siūloma skiepytis „AstraZeneca“, tačiau skirtingai nei iki šiol, gyventojai galės rinktis, kokio gamintojo preparatu nori būti paskiepyti. Anot V. Palčiauskienės, teks grįžti prie tų žmonių, kurie atsisakė „AstraZenecos“ vakcinos jau anksčiau. Dabar jiems turėtų būti skambinama ir siūloma siūlomos kitos vakcinos.

„Dabar truputėlį grįšime atgal. Bandysime planuoti, žiūrėti, kokios čia bus tendencijos toliau“, – sakė Savivaldybės gydytoja.

Buvo planuota, kad vakcinavimo centras Šiaulių arenoje dirbs tik trečiadienį, tačiau, jei atsiras norinčių skiepytis ir „AstraZenecos“ vakcina, planuos dar vieną vakcinavimo centro darbo dieną.

Daug aistrų sukėlusia vakcina bus skiepijami tik tikslinių grupių atstovai, ją naudoti kiekvienam panorėjusiam kol kas neleidžiama. Šiuo metu Šiauliuose skiepijami 65–69 metų amžiaus grupės žmonės, tačiau bus grįžtama ir prie vyresnių, kurie atsisakė „AstraZenecos“ vakcinos. Tokiu būdu kitų tikslinių grupių skiepijamas stumiasi į vėlesnį laikotarpį.

V. Palčiauskienė priminė, kad pabaigus vakcinuoti pensinio amžiaus gyventojus, bus pereita prie kitos tikslinės grupės – jaunesnių nei 65 metų amžiaus, tačiau turinčių tam tikrų lėtinių ligų.