Atsigaunančios rinkos gamintojams kelia optimizmą

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
AB „Neaustinių medžiagų fabriko“ generalinis direktorius Stanislovas Grušas staigaus atsigavimo po koronaviruso pandemijos sukeltos ekonominės krizės nesitiki, tačiau nusiteikęs optimistiškai.
Pamažu slopstant koronaviruso pandemijai, savo patirtus nuostolius skaičiuoja verslas. Vieno didžiausių Šiauliuose darbdavio AB „Neaustinių medžiagų fabrikas“ generalinis direktorius Stanislovas Grušas spaudos konferencijoje neslėpė – prarasti milijonai, tačiau optimizmo nestokojantis verslininkas mano, kad blogiausia jau praeityje.

Pasiektas dugnas, prasideda kelionė į viršų

S. Grušas informavo, kad „Neaustinių medžiagų fabriko“ 15 įmonių grupėje šiuo metu dirba 2224 žmonės, nors kovo 1 dieną dirbo 2495.

Anot vadovo, praradimai akivaizdūs, teko atleisti apie 10 procentų darbuotojų, nes nelabai tiki, kad iki naujų metų gamyba grįš į savo ankstesnį lygį. O jeigu taip atsitiktų, žada priimti žmones į darbą.

Verslininkas pasakojo, kad pirmuosius du šių metų mėnesius dar buvo fiksuojamas bendras augimas, tačiau kovo viduryje užsienio šalių rinkos ėmė užsidarinėti, užsakymai – strigti.

Beveik visa įmonių produkcija eksportuojama, o eksporto geografija labai plati. Dirbama su Skandinavijos, Vokietijos, Prancūzijos, Belgijos, Olandijos, Kanados, Amerikos ir kitų šlių rinkoms.

Kiekvienoje šalyje situacija buvo vis kitokia. Iš pradžių verslą kaustė nežinomybė, tačiau S. Grušas teigia, kad jau matosi, kad balandžio pradžios prognozės buvo pernelyg pesimistinės. Palyginus su 2019 metų balandžio mėnesiu, šiemet fiksuotas visų įmonių bendras 30,5 procento kritimas. Jis nėra mažas, bet pagal chaosą kovo pradžioje – balandžio pradžioje tikėtasi, kad gali būti ir blogiau.

„Manome, kad jau pasiekėme dugną. Balandis buvo blogiausias mūsų mėnuo, gegužę jau bus aiškiau, kadangi visa krūva rinkų jau atsidarė, parduotuvės atsidarė, visi išmoko kažkaip tą krizę valdyti ir mes pradedame kelionę į viršų“, – optimistiškai nusiteikęs įmonių grupės vadovas ir akcininkas.

Kadangi „Neaustinių medžiagų fabriko“ variklis – eksportas, teko taikytis prie subyrėjusių prancūzų, ispanų, italų, vokiečių užsidariusių įmonių. Pasak verslininko, gerai tvarkėsi ir iki šiol tvarkosi skandinavai, ten kritimas minimalus. Šiuo metu jau daugelis rinkų atsiveria, tačiau kol kas negali išgabenti produkcijos į Ameriką, Kanadą, Angliją, prasta situacija yra su Prancūzija, Belgija.

S. Grušas pripažįsta – eksportuotojai turi nemažai optimizmo, tačiau mano, jog su vietine rinka bus prasčiau.

Kelios įmonės net paaugo

Verslininkas atvirai kalbėjo, kad trys grupės įmonės sugebėjo net uždirbti iš susidariusios situacijos. Viena iš jų išaugo net 55 procentais. Šių įmonių veikla susijusi su Skandinavijos rinkomis arba pastaruoju metu itin išaugusią prekybą internetu. Tačiau visai įmonių grupei krizė jau kainavo per 7 milijonus eurų prarastos apyvartos.

Karantino metu visiškai užsidariusios nebuvo nė vienos grupės įmonės, tačiau dalis darbuotojų buvo išleista į prastovas. Grupės vadovas kalbėjo, kad iš visų Vyriausybės siūlomų paramos mechanizmų planuojama pasinaudoti tik kompensacijomis už prastovas. Mokesčius susimoka laiku, finansinių įsipareigojimų bankams atidėjimo kol kas neprireikė.

Įveikė tris krizes, įveiks ir ketvirtą

S. Grušas pabrėžė, kad 28 metus „Neaustinių medžiagų fabrikas“ dirbo pelningai, todėl viliasi, kad ir šie metai bus tokie pat. Pasak jo, reikia būti lankstiems ir ieškoti naujų galimybių, krizė – puiki proga apsivalyti, peržiūrėti savo verslą, atsisakyti nereikalingų sąnaudų.

Per tuos 28 darbo metus S. Grušas sakė išgyvenąs jau ketvirtą krizę, tad, turėdamas tiek patirties, į viską jis žiūri pakankamai optimistiškai – visas krizes įveikė, įveiks ir šitą.

„Reikia kurti pigesnius produktus greituoju būdu, nes rinkoje pinigų bus mažiau. Šiuolaikinės technologijos spaudžia daryti savo sprendimus. Ką atsimiegojome paskutinius kelis metus, dabar pagreitinsime“, – sakė verslininkas.

Jis pasakojo, kad krizė privertė sustabdyti investicijas. Šalia prekybos centro „Ermitažas“ pasistatė 10 tūkstančių kvadratinių metrų pastatą. Kaip sako vadovas, vos nepaspaudė „knopkės“, tačiau dabar susilaiko. Sustabdė naują įrengimų įsigijimo projektą. Šiuos projektus paleis, kai pasijaus saugūs.

Apsaugos kaukių gamyba – nuvažiuojantis traukinys

Įmonių grupės vadovas primena, kad kaip ir visi, šiuo metu turi užtikrinti savo darbuotojų saugumą – peržiūri darbo režimą, siekia išlaikyti atstumus, pietų pertraukas ir visa kita.

Anot verslininko, būtų labai blogai, jei kurioje iš įmonių atsirastų infekcijos židinys, tada reikėtų kokiam mėnesiui ją uždaryti. Siekiant išvengti galimo koronaviruso atvejų išplitimo, siekiama užtikrinti, kad žmonės nevažinėtų iš vienos grupės įmonės į kitą.

„Aš pats nevažinėju, jau aštuntą savaitę dirbu iš namų ir visai patinka, rankos pailgėjo tokiu būdu“, – juokiasi direktorius.

Grupės įmonė „Interscalit“ siuva medikams chalatus ir kaukes. Įmonė karantino metu uždirbo kelis šimtus tūkstančių eurų iš kaukių gamybos, pardavė nemažą jų kiekį belgams.

Tačiau S. Grušas teigia, kad nėra kaukių gamintojai. Nors iš vieno didelio pirkėjo gavo pasiūlymą jas gaminti ir tiekti, atsisakė investuoti į šią sritį, nes supranta, jog tai yra laikina. Atsirado daug medicininių apsaugos priemonių gamintojų ir vytis nuvažiuojantį traukinį neverta. Reikia naujų projektų.

„Turizmas sumažės bent kažkuriam laikui, skristi negalės. Tai turės žmonės kažkur pinigus išleisti. Negi vien maistui? Tikiuosi, kad ir gerus mūsų pagamintus daiktus pirks“, – gerai nusiteikęs vienas stambiausių Šiaulių pramonininkų.