Naujausios
Projektuotojai numatė, kad aikštė priešais bažnyčią ir muziejų būtų išklota dabar madingomis plytelėmis. Joms pagrindą ruošiantys statybininkai vasaros pradžioje ėmė ardyti asfaltą ir po juo aptiko ištisinį grindinį. Lygutėlį, tik prie bažnyčios vartų – su įdubimais. Kur yra vaikščioję daugybė žmonių.
Projekto autoriai brėžiniuose nebuvo nurodę apie esamą grindinį. Dėl netikėto radinio kreiptasi į archeologus. Jie laikinai sustabdė pradėtus darbus, nurodė atidengti grindinį.
Kreiptasi į Kultūros paveldo departamento vieną iš vertinimo tarybų. Jos išvada – parengti teritorijos tvarkybos projektą.
"Nes grindinys vertingas, kaip susijęs su miestelio urbanistikos istorija", – sakė Kultūros paveldo departamento Šiaulių teritorinio padalinio vedėjas Rytis Budrys. – Todėl trinkelėmis nedera vėl paslėpti grindinį".
Tačiau Papilė neturi urbanistinės teritorijos statuso. Tad nėra atitinkamų apsaugos svertų, kokius turi šalies urbanistiniai kompleksai.
"Departamentas surado išeitį kaip gelbėti grindinį, – sakė R. Budrys. – Juk kultūros vertybė yra Simono Daukanto namas ir saugomas, tad jam priskirta ir aplinka su grindiniu".
Todėl pasiūlyta rengti to namo ir jo aplinkos tvarkybos darbų projektą. Tuomet turėtų būti keičiamas ir dabar jau realizuojamas projektas "Kompleksiškas Akmenės miesto ir Papilės miestelio bendruomeninės ir viešosios infrastruktūros atnaujinimas".
"Šio techninio statybos projekto pakako, kol nebuvo žinoma apie apie esamą kultūros vertybę, – teigė R. Budrys. – Dabar būtinas šios teritorijos tvarkybos darbų projektas, kuris bus kaip pagrindinio projekto papildymas".
Tačiau Akmenės savivaldybės administracija delsia užsakyti naują projektą.
Akmenės savivaldybės administracijos vyriausiasis specialistas paveldosaugos reikalams Antanas Gabalis teigė "Šiaulių kraštui", kad statybininkams iškilo problemų. Jie tikina, kad finansiškai naudingiau būtų bruko lyg nebematyti.
"Pagal pagrindinį projektą tas brukas neturi išlikti, – sakė A. Gabalis. – Nes aukščiau kelio negali atsirasti vamzdžiai. Tuomet gali būti užlieta bažnyčia".
Esamo projekto vadovas Papilės seniūnas Antanas Vaičius mano, kad esamos būklės brukas bus nepatogus žmonėms, užsukantiems į muziejų, bažnyčią, gedulo namus. Dėl nelygumų, vietomis užsilaikančio vandens. Todėl reikėtų rekonstrukcijos.
Kitą savaitę Savivaldybės, statybininkų, projektuotojų, paveldosaugininkų atstovai rinksis į pasitarimą. Jame numatyta ne vien svarstyti kaip bruką rekonstruoti. Numatytas siūlymas – užkasti, palikus tik kokį fragmentą?
Kultūros paveldo departamentas, jo atstovo R. Budrio tvirtinimu, nenusiteikęs keisti pozicijos.
Kodėl projekte nenurodyta apie bruką? Negi architektai nepasidomėjo, kaip miestelio centras atrodė prieš šimtą metų?
"Tai pirmiausia turi žinoti Kultūros paveldo departamentas, jis turėjo netvirtinti architektų projekto, jei nepasirūpinta kultūros vertybių apsauga", – sakė Papilės seniūnas Antanas Vaičius.