Apskrities gyventojams – vėl šiukšlių grėsmė

Artūro STAPONKAUS nuotr.
UAB „NEG Recycling“ grasina apskrities savivaldybėms nuo sausio 22 dienos nebepriimti atliekų į MBA įrenginį.
Ir vėl kyla grėsmė, kad Šiaulių apskrities gyventojai gali tapti dviejų ūkio subjektų, turinčių užtikrinti atliekų surinkimą ir patalpinimą į Aukštrakių sąvartyną, ginčo įkaitais. Antrą kartą apskrities savivaldybės įspėtos, kad mechaninio biologinio apdorojimo įrenginių eksploatuotojas nebepriims mišrių komunalinių atliekų. Vos kelias dienas savivaldybėms neturint kur dėti atliekų, kyla ekstremali situacija. Ar nuo sausio 22 dienos apskritis paskęs šiukšlėse?

Įspėjo savivaldybes, kad atliekų nebepriims

Penktadienį Šiaulių apskrities savivaldybes pasiekė UAB „UAB „NEG Recycling“ raštas, kuriuo mechaninio biologinio apdorojimo įrenginio operatorius įspėjo, kad po 5 dienų nebepriims apdoroti iš apskrities savivaldybių atvežamų mišrių komunalinių atliekų.

Priežastis – jo paslaugų užsakovas ŠRATC neatsiskaito už atliktas paslaugas ir, anot įmonės, yra skolingas operatoriui beveik pusę milijono eurų. Esą dėl ŠRATC nemokėjimo už paslaugas, operatorius negali laiku atsiskaityti su tiekėjais ir normaliai vykdyti veiklos. Įspėjama, kad atliekų priėmimas į MBA įrenginį stabdomas tol, kol ŠRATC atsiskaitys su operatoriumi. Neapdorotos komunalinės atliekos į sąvartyną negali būti vežamos.

Konfliktai tarp viešosios įstaigos Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro ir „UAB „NEG Recycling“ prasidėjo prieš porą metų ŠRATC ėmus vadovauti Žilviniui Šilgaliui.

Direktorius ne kartą viešai aiškino, kad nuo 2021 metų vasaros ŠRATC yra nutraukęs UAB „NEG Recycling“ dalį mokėjimų todėl, kad esą įmonė neteikia dalies paslaugų, o atliekas apdoroja netinkamai. Abiejų šalių ginčas nukeliavo į teismus. UAB „NEG Recycling“ vadovo Orento Strikaičio teigimu, ši įmonė dalį skolų bando atgauti per teismus, tačiau tai – ilgai trunkantis procesas, o bendrovės veiklai lėšų reikia jau dabar.

„Daug kartų apie situaciją informavome tiek ŠRATC, tiek jo veiklą prižiūrinčias Šiaulių regiono savivaldybes, tačiau tai nieko nepakeitė“, ‒ išplatintame pranešime teigė bendrovės direktorius.

Ekstremalią situaciją kuria dirbtinai

Jau lapkričio mėnesį operatorius buvo sustabdęs atliekų priėmimą, o atliekas vežantys automobiliai buvo sustabdyti pakeliui į sąvartyną. ŠRATC dalininkai rado išeitį – sandėliuoti sąvartyne neapdorotas atliekas, kol jas veiklą vėl pradėjęs operatorius apdoros. Operatorius skelbia, kad tokiu būdu sąvartyne jau susikaupė apie 2000 tonų nerūšiuotų atliekų.

Įmonės „NEG Recycling“ vadovai aiškina, kad naujasis ŠRATC vadovas siekia juos dirbtinai išstumti iš MBA įrenginio eksploatavimo ir nutraukti 2013 metais pasirašytą sutartį, kuri turėtų galioti 10 metų. ŠRATC vadovas Žilvinas Šilgalis atsikerta, kad įmonė netinkamai vykdo sutartį.

„Šiai dienai turime situaciją, kai atliekų tvarkymo grandinėje turime subjektą, kuris atliekų tinkamai neapdoroja, jo veiklą tikrinti trukdo, su sutarties nutraukimu nesutinka, o dabar dar ir grasina Šiaulių regione sukelti ekstremaliąją situaciją, jei ŠRATC nesumokės piniginių sumų, dėl kurių priteisimo dar tik vyksta teisminiai ginčai. Civilizuotuose santykiuose toks elgesys neįsivaizduojamas“ – reaguodamas į UAB „NEG Recycling“ pranešimą spaudai sakė ŠRATC direktorius Ž. Šilgalis.

Viešoji paslauga privalo būti teikiama

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis sakė, jog ŠRATC dalininkai – apskrities savivaldybių administracijų direktoriai – pirmadienį aptarė susidariusią situaciją.

„Kadangi atliekų tvarkymas yra viešoji paslauga, ji turi būti vykdoma, o ne manipuliuojama, kad ji bus nutraukta. Dėl atsiskaitymų ginčai sprendžiami normaliu teisiniu keliu“, – komentavo A. Bartulis.

Jis informavo, kad teismo posėdis jau numatytas sausio 26 dieną. Kol nepriimtas teismo sprendimas, Administracijos vadovui atrodo normalu, kad ŠRATC ginčijamos sumos nemoka.

„O paslaugos sutartį operatorius turi vykdyti, čia ir kalbos nėra“, – A. Bartulis kategoriškas, priminęs, kad operatorius pats inicijavo teisminį procesą, todėl nereikia dalininkų papildomai gąsdinti ar raginti.

Tokia pozicija bus išdėstyta ir atsakyme į UAB „NEG Recycling“ raštą.

Įmonės įpareigotos apsirašyti, kaip spręstų ekstremalią situaciją

Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius Gipoldas Karklelis taip pat vylėsi, kad dirbtinai kuriamos ekstremalios situacijos pavyks išvengti. Kadangi šios savivaldybės teritorijoje veikia ir abi įmonės, iš jų pareikalauta parengti ekstremalių situacijų valdymo planą, kurio iki šiol neturėjo. Ten turi būti numatyta, kokių veiksmų abi įmonės imasi gresiant ekstremaliai situacijai, aprašyti visi procesai.

G. Karklelis pastebėjo, kad gali būti įvairių situacijų – MBA įrenginio gedimas ar avarija. Turint tokius planus, būtų aišku, kokie veiksmai turi būti atliekami, kad situacija išsispręstų.

Administracijos vadovas pastebėjo, kad įmonės „NEG Recycling“ atstovai nenorėjo su tuo sutikti, tačiau jų griežtai pareikalauta, nes savivaldybė turi tokią teisę.

„Ne rajonas, ne miestas, ne aplinkos ministras turi spręsti. Tai yra gamybinė situacija ir įmonės pagal savo planus turi spręsti. Visos bėdos kyla iš to, kad įmonės nepasirengusios. Poros savaičių eigoje bus išspręsta ir reikalausime, kad jos tų planų laikytųsi“, – sakė G. Karklelis.

Jo manymu, šiuo metu situacija kuriama dirbtinai, nes artėja teismo procesas. Prieš teismo procesą norima sukurti sudėtingą situaciją.