Po 2 metų tai bus privaloma visiems: šiauliečiai pratinasi rūšiuoti maisto atliekas – jų išmeta mažiau nei statistinis lietuvis

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Pilotiniame projekte dalyvaujančių daugiabučių namų gyventojams išdalinti kibirėliai atskirai rūšiuoti maisto atliekas.
2024 metais maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimas gyventojams taps privaloma pareiga. Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC), kartu su Šiaulių miesto savivaldybe ir UAB „Horeca sprendimai“ dar 2021 metų rudenį vieni pirmųjų Lietuvoje pradėjo Šiaulių miesto gyventojus pratinti prie naujų rūšiavimo įgūdžių.

Spalio 11 d. startavęs bandomasis maisto ir virtuvės atliekų surinkimo projektas „#AšPats. Planuoju. Valgau. Rūšiuoju. Saugau“ parodė gyventojų sąmoningumą ir norą rūšiuoti. Iš 971 projekte dalyvaujančių namų ūkių per beveik tris mėnesius surinkta 9,017 tonos išrūšiuotų maisto atliekų, o tai sudaro 9,29 kg maisto atliekų vienam namų ūkiui. Duomenys rodo, kad vienam Šiaulių miesto namų ūkiui vidutiniškai tenka apie 3,11 kg grynų maisto ir virtuvės atliekų per mėnesį. ŠRATC daro išvadas, kad tokias atliekas kuo puikiausiai gali atskirti kiekvienas gyventojas.

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Žilvinas Šilgalis pastebėjo, kad šiauliečiai, mažiau išmeta maisto atliekų nei statistinis Lietuvos gyventojas, atsakingiau planuoja savo mitybą.

„Projektas vyksta dar tik tris mėnesius, bet matome, šiauliečiai į jo įgyvendinimą įsitraukė labai noriai. Dabar išrūšiuoti kiekiai maisto atliekų nebenukeliauja į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, o iškeliauja į projekto partnerio UAB „Horeca sprendimai“ rankas, kur yra tinkamai iki galo sutvarkomi ir iš jų yra išgaunama elektros energija. Ateityje ŠRATC pats sieks sukurti maisto apdorojimo įrenginius, kuriuose iš išrūšiuotų maisto atliekų bus gaminamas kompostas“, – sakė ŠRATC direktorius.

Dalyvaujantiems projekte namų ūkiams buvo išdalinti specialūs kibirėliai, o daugiabučių namų kiemuose pastatyti atskiri konteineriai. Pastebėta, kad geriau rūšiuoja tie gyventojai, kurie kartu su kibirėliais gavo ir polietileno maišelius. Konteineriuose sukauptos atliekos maišeliuose skleidžia mažesnį kvapą. Vėliau iš suvežtų atliekų maišeliai yra atskiriami. Ištuštinti maisto atliekų konteinerius pakanka du kartus per savaitę.

Šį pilotinį projektą finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė, skyrusi 6 mėnesiams 25 tūkstančius eurų.