Akmenės rajonas: naujam gydytojui – 60 tūkstančių

Redakcijos archyvo nuotr.
Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas viliasi dosniomis vienkartinėmis išmokomis pritraukti į rajoną trūkstamų specializacijų gydytojus.
Akmenės rajono savivaldybė patvirtino ambicingą programą, kuria numatoma pritraukti trūkstamų specialybių gydytojus. Savivaldybė numato gydytojui skirti net 60 tūkstančių nekilnojamam turtui įsigyti, jei jis išdirbs rajone ne mažiau nei 5 metus. Toks Savivaldybės dosnumas erzina privačių gydymo įstaigų medikus, o Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas mano, jog visai be reikalo, nes privačios įstaigos ir taip turi geresnes darbo sąlygas. Meras sako, kad Akmenė turi tikslų, o nekilnojamojo turto rinka sujudėjo kaip reikiant.

Dosnūs gydytojų viliojimo būdai

Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas aiškino, kad rajono asmens sveikatos priežiūros centrui (ASPĮ) labiausiai trūksta šeimos gydytojų, terapeutų ir pediatrų. Prieš porą mėnesių priimtoje programoje buvo numatyta parama atvykstantiems medikams, kurie pasirašys sutartį rajone visu etatu išdirbti 5 metus.

Praėjusią savaitę sąlygos buvo pakoreguotos. Vienkartinė parama skiriama proporcingai darbo asmens sveikatos priežiūros įstaigoje krūviui. Jei gydytojas nedirba visu etatu per metus gali gauti vienkartinę piniginę iki 10000 eurų išmoką. Nėštumo ir gimdymo atostogos, atostogos vaikui prižiūrėti ir privalomos karo tarnybos laikotarpis neįskaičiuojamas.

Po 10000 eurų medikui gali būti skiriama kasmet, bet ne ilgiau kaip 5 metus dirbant nepertraukiamai ir kasmet sudarant naujas finansavimo sutartis. Už kiekvieną skirtą metinę vienkartinę piniginę išmoką gydytojui būtina ASPĮ išdirbti einamuosius metus, o jų neišdirbus grąžinti skirtas lėšas.

Savivaldybė taip pat pasirengusi iki 35 000 eurų kompensuoti mediko rezidentūros studijų kainą, apmokant kasmet lygiomis dalimis, per 5 metus po rezidentūros studijų baigimo. Tačiau gydytojas turi įsipareigoti ASPĮ dirbti ne trumpiau kaip 5 metus.

Jei gydytojas į darbą Akmenės rajone važinėja iš kito rajono, jam gali būti kompensuojamos kelionės išlaidos iki 150 eurų. Tokia pat suma Savivaldybė žada kompensuoti būsto nuomos išlaidas. Iki 6 mėnesių, kol medikas įsikurs, jam gali būti suteiktas Savivaldybės būstas.

Tačiau jei gydytojas įsikuria Akmenės rajone, įsigyja nekilnojamą turtą ir deklaruoja gyvenamąją vietą, pateikia tai įrodančius dokumentus ir įsipareigoja ASPĮ dirbti penkerius metus, jam gali būti išmokama iki 60000 eurų išmoka. Tokiu atveju į kitas išmokas jis pretenduoti nebegali.

Akmenės rajono meras pastebi, kad į rajoną atvykus dirbti medikų šeimai, jie abu gali gauti iki 120 tūkstančių vienkartinę išmoką ir geromis sąlygomis įskurti.

Tai yra vienkartinė parama, kuria gydytojas gali pasinaudoti tik vieną kartą.

Pinigus skirstys sudaryta komisija pagal ASPĮ administracijos prašymą.

Daugiausiai gydytojų – per 65 metų

Akmenės valdžia neslepia, kad asmens sveikatos priežiūros įstaigai vis didesniu iššūkiu tampa gydytojų specialistų trūkumas. Tai viena didžiausių ir grėsmingiausių problemų, turinčių tiesioginės įtakos teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų kokybei, prieinamumui užtikrinti bei iš esmės galinčių nulemti teikiamų paslaugų apimtis ir rūšis įstaigose.

Akmenės rajono savivaldybės viešųjų ir privačių asmens sveikatos priežiūros įstaigose daugiausiai pagrindines pareigas einantys gydytojai yra jau 65 ir daugiau metų (17) arba 55-64 metų (15). Jaunesnio amžiaus grupėse dirba vos po 3-5 dirbančius gydytojus. Šiuo metu labiausiai trūksta šeimos gydytojų ir vidaus ligų specialistų.

Savivaldybė tikina, kad ASPĮ nuolat vykdė ir vykdo aktyvią trūkstamų specialybių gydytojų paiešką: darbą siūlantys skelbimai nuolat skelbiami įstaigų interneto svetainėse, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje, ASPĮ vadovai dalyvavo Lietuvos sveikatos mokslų universitete rengiamoje atvirų durų dienoje, bendradarbiaujant su universitetų podiplominių studijų centrais platinti darbą įstaigoje siūlantys skelbimai, tačiau gydytojų trūkumas vis dar išlieka.

Patenkinti ne visi medikai

V. Mitrofanovas neneigė, kad atsirado įtampa, kad kai kurie gydytojai nepatenkinti, nes atvyko anksčiau, kai parama buvo 15 tūkstančių eurų. Tačiau, anot mero, prieš 4 metus 2 tūkstančių eurų atlyginimas atrodė kosmosas, dabar tai elementarus atlyginimas. Tai turi būti subalansuota.

Meras sako, kad net tokiais dosniais pasiūlymais sunku pritraukti terapeutą. Niekas nežino, koks laukia rajonų ligoninių likimas. Nors „kovidas“ parodė, kad jos labai reikalingos, kad jos irgi atlaikė tą krūvį.

„Nusprendėme rizikuoti ir investuoti į žmones, o ne į plyteles“, – sakė rajono vadovas.

Jis pasakojo, kad dirbančių gydytojų reakcija prasidėjo, jog reikia spausti Savivaldybę paremti čia gyvenančius ir dirbančius gydytojus. Jis priminė, kad visi, kurie čia atvyko jau seniau, gavo butus. Dabar įsigyti būstą Akmenėje nebėra paprasta. Naujosios Akmenės centre net yra daugiabutis, kurį gyventojai vadina „daktarų namu“, jis stovi miesto centre, gražioje vietoje. Tuomet tokia buvo valstybinė politika.

V. Mitrofanovas džiaugėsi, kad jau medikė iš Vilniaus susidomėjo Savivaldybės pasiūlymu. Meras jau su ja sukirto rankomis ir ji nuo balandžio 1 dienos persikels dirbti į Naująją Akmenę. Kol įsigis būstą, pagyvens Savivaldybės bute. Persikels su visa šeima, žadėjo dar ir savo draugę medikę paagituoti.

Meras sako sulaukęs klausimų, iš kur ims pinigų tokiam dosniam gydytojų paskatinimui. Jis priminė, kad Akmenės rajone yra viena didžiausių teršėjų – įmonę „Akmenės cementas“. Ji sumoka nemažą taršos mokestį, kurio apie 20 procentų nukreipiama į Sveikatos programą. Čia kasmet sukaupiama apie 200 tūkstančių eurų. Tačiau jei šių pinigų pritrūktų, medikų skatinimui pridės ir iš biudžeto.

Erzina privatų sektorių

„Gal mes truputį erziname privatų sektorių. Skundžia mus Vyriausybės atstovui, Konkurencijos tarybai. Mano galva, atvirkščiai, viešasis sektorius nėra lygiose galimybėse su privačiuoju, kuris dirba tik tą darbą, už kurį moka. Mums labai trūko slaugytojų padėti organizuoti skiepijimo procesą, privatus sektorius atsisakė mums padėti. Skyrė tik gydytoją Karščiavimo klinikoje pabudėti prie telefono“, – kalbėjo V. Mitrofanovas.

Jis norėtų privataus ir viešojo sektoriaus gydymo paslaugų teikimo sąlygų suvienodinimo. Meras pastebėjo, kad privatininkams negalioja viešųjų pirkimų taisykles. Jie turi galimybės kreiptis į įvairias verslo skatinimo priemones, ko negali viešosios įstaigos, nes jos yra ne pelno siekiančios.

„Gali būti, kad mes patys pjauname šaką, ant kurios sėdime. Mes mokame 3 tūkstančius, Joniškis sakys mes – 3,5 tūkstančio, Radviliškis – 4 tūkstančius. Kur mes sustosim, medikų tai trūksta?“ – apie augančius atlyginimus trūkstamiems medikams kalbėjo rajono vadovas.

Jis sakė ir Konkurencijos tarybai tikinęs, kad Savivaldybė nedotuoja pačios paslaugos kainos. Programa numato skirti vienkartinę injekciją, kad pritrauktų trūkstamą gydytoją. Ir tai neturėtų vykti vien savivaldos biudžeto lėšomis.

„Aš grįžtu prie to, kad studentai, baigę mokslus mokesčių mokėtojų lėšomis, turėtų pasirašyti kontraktą su valstybe ir įsipareigoti atidirbti tai valstybei“, – savo poziciją dėstė meras.

Jis mano, jog Šiaulių regiono ligoninės klasteryje kiekviena rajono ligoninė galėtų turėti savo specifiką ir dirbti kaip Respublikinės Šiaulių ligoninės padaliniai, nes atskiriems rajonams sunku išlaikyti aukšto lygio specialistus.

„Jei toks modelis netinka, tai formuojame mažos kompaktiškos mažos ligoninės modelį – reabilitacija, terapinis, slauga, antrinio lygio konsultacijos ir stiprus pirminis lygis“, – V. Mitrofanovas sakė teikęs tokius pasiūlymus ankstesnei Vyriausybei.

Nenormalu, kai butai dovanojami veltui

„Mūsų vizija 2030 metais – 30 tūkstančių gyventojų. Todėl labai svarbu žmonėms, kokias jie gaus viešąsias paslaugas – gydymo, švietimo, kultūros ir panašiai. Kokybiškas daktaras labai svarbu“, – aiškino meras.

Jis konstatavo, kad dabar įsigyti būstą Akmenėje nebėra paprasta. Namų nebėra pigesnių nei už 120 tūkstančių. Renovuotame name 2 kambarių buto be 20 tūkstančio nerasi. Senamiestyje su mansarda butas – apie 50 tūkstančių. Pilnai apstatyto buto nuoma nuo 150 eurų.

Nekilnojamojo turto rinkoje vėjų įpūtė ne tik Savivaldybė, bet ir Vakarų medienos grupė, statanti maždaug 140 milijonų eurų vertės medienos drožlių plokščių gamyklą Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje.

Gamyklos statyboje dirba 300 statybininkų kurie nuomojasi butus. Savivaldybės investicijos Naujojoje Akmenėje – baseino, sporto rūmų statybos – taip pat sujudino nuomos rinką.

Anot meto, medienos klasteris įsigijo žemės sklypus, stato 6 kotedžus, matyt, vadovaujančiam personalui. Taip pat kalbama apie naujo daugiabučio namo statybą darbuotojams.

Nors pagal statistiką gyventojų skaičius rajone mažėja ir šiuo metu siekia 18 tūkstančių, V. Mitrofanovas tokia statistika nėra linkęs tikėti. Kasmet sulaukia nemažai iš užsienio grįžtančių jaunų žmonių, kurie ieško būstų.

„Ateiname į normalų gyvenimą. Kai man sako, kad tai nenormalu, aš sakau, kad taip anksčiau ar vėliau turėjo atsitikti. Nenormalu, kai butus dovanoja veltui“, – sakė meras, prisiminęs tuos laikus, kai tuomet nustekentame rajone butą buvo galima perimti veltui arba tik už komunalines skolas.