Tyčia sukeltas gaisras vos nepražudė vienuolikos žmonių

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Inga Papstaitienė nuosprendį išgirs dėl to, kad sukėlė gaisrą, pasikėsindama į vienuolikos žmonių gyvybes.
Baudžiamojoje byloje, kurioje anksčiau neteista 55 metų Inga Papstaitienė kaltinama tuo, kad kitų žmonių gyvybei pavojingu būdu pasikėsino nužudyti bejėgiškos būklės buvusius 11 žmonių, visuotinai pavojingu būdu sugadino svetimą turtą, išklausytos proceso dalyvių baigiamosios kalbos. Sprendimą Šiaulių apygardos teismas numato skelbti birželio 3 dieną.

Valstybinė kaltintoja teismo prašė I. Papstaitienę pripažinti kalta ir jai paskirti 8 metų laisvės atėmimo bausmę, o nukentėjusiųjų pareikštus civilinius ieškinius neturtinei žalai atlyginti patenkinti visiškai. Kaltinamosios gynėjas paprašė neskirti realios laisvės atėmimo bausmės.

Kaltinamoji, tardama paskutinį žodį, kartojo, kad nenorėjo, nesiekė nieko nužudyti, teigė visų labai atsiprašanti.

2019 metų rugsėjo 21-osios naktį vienoje sodyboje, esančioje Telšių rajone, neblaivi kaltinamoji, žinodama, kad pastato antrajame aukšte miega žmonės, tyčia ant dujų viryklės sudėjo kartono dėžę su stiklo indais, įvairias plastiko atliekas, atsuko dujų čiaupus ir šiuos degius daiktus padegė, taip tyčia sukeldama gaisrą pirmajame namo aukšte esančioje virtuvėje.

Nusikalstamos veikos I. Papstaitienė nebaigė dėl to, kad nukentėjusieji pabudo, likvidavo gaisro židinį ir taip išsigelbėjo.

Moteriai buvo pareikšti kaltinimai ir dėl sugadinto svetimo turto visuotinai pavojingu būdu, nes liepsna sunaikino viryklę, ąžuolinį stalą, dekoratyvinę plytų sieną, medines lubas, grindis, įvairius daiktus. Gaisro metu sodybos savininkams žalos padaryta daugiau kaip už 2 000 eurų.

Minėtą naktį sodyboje vyko kaltinamosios dukters vestuvių pokylis.

Bendrasis pagalbos centras (BPC) rugsėjo 21-osios ankstų rytą gavo du pranešimus apie nelaimę minėtoje sodyboje, skambinusieji pranešė apie kilusį gaisrą, nurodė, kad gaisrą sukėlusi moteris elgiasi neadekvačiai ir grasina benzinu padegsianti namą su visais jame esančiais vaikais.

Į nelaimės vietą atvyko ugniagesiai, policijos pareigūnai, greitosios medicinos pagalbos darbuotojai. Policininkai agresyviai nusiteikusiai I. Papstaitienei uždėjo antrankius ir moteris iš padegtos sodybos buvo išvežta į ligoninę.

Teisme moteris kalbėjo, kad prieš ją antrąją vestuvių dieną smurtavęs žentas. Visų aplinkybių neprisiminė, negalėjo patvirtinti, ar sudėjo dėžes ant dujinės viryklės.

Moteris kategoriškai neigė ketinusi atimti svetimų ir artimų žmonių, tarp kurių buvo 4 mažamečiai vaikai ir 7 suaugusieji, gyvybes.

Šioje byloje buvo atliktos dvi psichologinės ekspertizės, tačiau jų išvados prieštaravo viena kitai – vieni ekspertai konstatavo, jog veikų padarymo metu I. Papstaitienė buvo nepakaltinama, kitų ekspertų išvados – priešingos.

Viename iš teisiamųjų posėdžių valstybinį kaltinimą byloje palaikanti prokurorė teismui pateikė prašymą paskirti kaltinamajai dar vieną – jau trečią – komisinę psichologinę, psichiatrinę ekspertizę ir ekspertams pateikti atitinkamus klausimus. Teismas prokurorės prašymą tenkino. Ekspertai konstatavo, kad nusikalstamos veikos padarymo metu kaltinamoji I. Papstaitienė suprato savo veiksmų esmę ir galėjo juos valdyti – buvo pakaltinama.