Tardymo izoliatoriaus kinologas ir jo šuo – puiki komanda

ŠTI nuotr.
Kinologo Virginijaus Lukošiaus ir tarnybinio šuns Esros užduotis – ieškoti narkotinių medžiagų.
Šiaulių tardymo izoliatoriaus kinologas Virginijus Lukošius į darbą atvyksta ne vienas, o su devintus metus skaičiuojančia tarnybine keturkoje Esra. Komandos užduotis – kvaišalų paieška.

Į Šiaulių tardymo izoliatorių šuo atvežtas iš Marijampolės kinologijos centro. Pasak kinologo Virginijaus, į kurio globą keturkojis pateko, šuo per porą savaičių apsiprato naujoje vietoje ir ėmėsi darbo – ieško narkotinių medžiagų. Nuo tada abu keliauja vykdyti paskirtų užduočių: tikrina į izoliatorių atgabentų asmenų daiktus, dalyvauja kamerose atliekamose kratose.

Pareigūnui su keturkoje pagalbininke buvo tekusi ir neįprasta užduotis – tikrinti didžiulę paramos knygomis siuntą. Esra skrupulingai apuostė kiekvieną leidinį, neskubėdama judėdama nuo dėžės prie dėžės. Nieko įtartino neaptikus, knygos nukeliavo pas skaitytojus.

Esra gyvena kinologo namuose.

„Kitais šeimos nariais labiau nesidomi, svarbiausias žmogus jai esu aš“, – apie keturkoję pasakoja V. Lukošius.

Šuo su Virginijumi vykdo ne tik izoliatoriuje jiems priskirtas užduotis. Kai reikia, vyksta į kitas įkalinimo įstaigas, dalyvauja atsakingose bendrose operacijose. Vienos tokios operacijos Pravieniškėse metu Esra aptiko slepiamas narkotines medžiagas.

Esra su Virginijumi ne tik puikiai atlieka savo tiesiogines pareigas, tačiau vykdo ir socialinę misiją – supažindina visuomenę su izoliatoriaus tarnybiniais šunimis. Su Esra jie buvo nuvykę į Šiaulių miesto aklųjų organizuotą renginį.

„Nepakartojami įspūdžiai ir mums su Esra, ir dalyviams. Nors jie Esros nematė, tačiau neabejotinai pajuto jos skleidžiamą pozityvią nuotaiką, empatiją, norą padėti“, – apie neeilinį renginį pasakojo V. Lukošius.

Tris dešimtmečius policijoje kinologu tarnavusio V. Lukošiaus teigimu, tarnybinio šuns funkcijos policijoje ir įkalinimo įstaigoje skiriasi.

„Policijoje iš šuns reikalaujama daugiau. Jie seka pėdsakais, ieško gyvų ir mirusių žmonių, ieško narkotinių medžiagų. Čia Esra specializuojasi narkotikų paieškoje. Dar du izoliatoriaus tarnybiniai šunys Sali ir Isko vykdo įstaigos perimetro apsaugą“, – sakė kinologas.

Kas laukia Esros ir kitų izoliatoriaus tarnybinių šunų, kai jie nebepajėgs tinkamai atlikti savo pareigų?

Kinologo žodžiais, tarnybą dėl senatvės baigę šunys neatiduodami į prieglaudą. Esra greičiausiai liks gyventi V. Lukošiaus namuose, kuriuose gyvena iš viso keturi augintiniai.