Sei­mo pir­mi­nin­ke ta­po Lo­re­ta Grau­ži­nie­nė

Sei­mo pir­mi­nin­ke ta­po Lo­re­ta Grau­ži­nie­nė

###Seimo pirmininke tapo Loreta Graužinienė (papildyta 16:30)###

Po slapto balsavimo Seime išrinkta nauja Seimo pirmininkė. Ja tapo darbietė Loreta Graužinienė.

Papildyta 13:59

Keičiasi Seimo vadovai

Vydas Gedvilas palieka Seimo vadovo, o Vytautas Gapšys – Seimo pirmojo vicepirmininko pareigas. Į Seimo Pirmininko postą „darbiečiai“ deleguos parlamentarę Loretą Graužinienę.

Vydas Gedvilas ir Vytautas Gapšys pasitraukė iš Seimo vadovų ELTA nuotr.

Taip nusprendė trečiadienio vakarą posėdžiavęs Darbo partijos prezidiumas.

Pagal valdančiosios koalicijos sutartį, abi šios pareigybės priklauso Darbo partijai.

Papildyta 9:40

Į Seimo Pirmininkes siūloma L. Graužinienė

Trečiadienio vakarą vykusiame neeiliniame Darbo partijos (leiboristų) tarybos posėdyje partijos pirmininkas Vytautas Gapšys pranešė apie priimtą sprendimą pasitraukti iš Seimo Pirmininko pirmojo pavaduotojo posto ir suspenduoti savo, kaip partijos pirmininko, įgaliojimus, kol teismuose bus baigta nagrinėti Darbo partijos byla. Solidarizuodamasis su tokiu savo pavaduotojo sprendimu, apie savo ketinimą pasitraukti pranešė ir Seimo Pirmininkas Vydas Gedvilas.

„Suprantu susiklosčiusią situaciją ir manau, kad aš, kaip jaunas, demokratiškas, civilizuotas vadovas turiu priimti civilizuotus sprendimus, todėl šioje situacijoje turiu pasitraukti. Todėl paprašiau tarybos leidimo atsistatydinti iš einamų pareigų Seime ir suspenduoti save partijos pirmininko poste. Šį mano prašymą taryba suprato ir jam pritarė“, – partijos pranešime cituojamas V. Gapšys.

„Solidarizuodamasis su savo pirmuoju pavaduotoju V. Gapšiu priėmiau sprendimą pasitraukti iš Seimo Pirmininko posto. Aš ir toliau dirbsiu su komanda, kartu mes nuveikėme nemažai darbų ir tikiu, kad galėsiu juos tęsti naujose pareigose, kurias man pasiūlė partija. Be kita ko, turėjau ir tam tikrų asmeninių motyvų pasitraukti“, – sakė V. Gedvilas.

V. Gapšio siūlymu laikinąja partijos vadove buvo patvirtinta Loreta Graužinienė. Ji, kaip partijos vadovė, taip pat bus siūloma į Seimo Pirmininkės postą.

„Visomis jėgomis dirbsiu dėl partijos ir dėl mūsų komandos tol, kol to reikės. Ateina svarbus laikotarpis partijos gyvenime, todėl labai vertinu man parodytą pasitikėjimą ir sutinku eiti šias pareigas tiek, kiek reikės“, – kalbėjo L. Graužinienė.

Tarybos sprendimu V. Gedvilas eis Seimo Pirmininko pirmojo pavaduotojo pareigas, V. Gapšys užims Seimo Darbo partijos frakcijos seniūno postą, kurį jam užleido šiuo metu šias pareigas einantis Viktoras Uspaskichas.

Darbo partija artimiausiu metu žada prašyti sušaukti koalicinę tarybą, kad apie šiuos sprendimus galėtų informuoti valdančiosios koalicijos partnerius.

Politologas: V. Uspaskicho pozicija ir įtaka, L. Graužinienei tapus Seimo Pirmininke, netiesiogiai sustiprėtų

Solidžiose partijose tokių atsistatydinimų, kaip trečiadienio vakarą įvykę Seimo Pirmininko Vydo Gedvilo ir jo pavaduotojo Vytauto Gapšio, nebūna, mano politologas Algis Krupavičius. Jo nuomone, tai, kad į Seimo Pirmininkus siūloma kita „darbietė“ Loreta Graužinienė, liudija apie pastarosios ištikimybę partijos lyderiui Viktorui Uspaskichui.

„Tai kaip perkūnas iš giedro dangaus. Solidžiose partijose ir valstybėse tokių dalykų nebūna. Kai yra atsistatydinimai, pasikeitimai aukštuose postuose, tai iš anksto pasakomos priežastys ir motyvai“, – po „darbiečių“ V. Gedvilo ir V. Gapšio paskelbimo apie traukimąsi iš parlamento vadovybės LRT.lt komentavo politologas A. Krupavičius.

Anot A. Krupavičiaus, Seimo Pirmininkas yra moderatorius ir savotiškas tarpininkas Seime.

„Viešojoje erdvėje ir Darbo partijoje L. Graužinienė tikrai yra ištikima V. Uspaskicho šalininkė. Matyt, V. Uspaskicho pozicija ir įtaka tada (L. Graužinienei tapus Seimo Pirmininke, – ELTA) netiesiogiai sustiprėtų“, – tvirtina politologas.

Kaip teigia A. Krupavičius, koalicijos partneriai vis dėlto turėtų patvirtinti naują „darbiečių“ siūlomą kandidatą į Seimo Pirmininkus.

Papildyta 9:50

A. Butkevičius: šiandien turėtų būti išrinkta nauja Seimo Pirmininkė

Vyriausybės vadovas, socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius teigiamai vertina „darbiečių“ į Seimo Pirmininkes siūlomą Loretą Graužinienę.

„L. Graužinienė kaip politikė tikrai yra patyrusi, atsakinga, kruopšti darbuotoja. Ir aš manau, kad ji atsakingai vykdys šitas funkcijas“,- ketvirtadienį žurnalistams sakė A. Butkevičius.

Pasak jo, valdančiųjų partijų Politinė taryba buvo informuota, kad „šiandien traukiasi dabartinis Seimo Pirmininkas Vydas Gedvilas, jo pirmasis pavaduotojas Vytautas Gapšys ir šiandien turėtų būti išrinkta nauja Seimo Pirmininkė“.

Papildyta 10:55

Politologas: V. Gapšio pasitraukimas logiškas, V. Gedvilo apsisprendimą lėmė partijos vidaus problemos

Politologas Tomas Janeliūnas, vertindamas Seimo Pirmininko Vydo Gedvilo ir jo pirmojo pavaduotojo Vytauto Gapšio pasitraukimą iš pareigų, teigė, kad V. Gapšio atsistatydinimo buvo galima laukti, o Seimo Pirmininko noras palikti postą yra netikėtas.

T. Janeliūnas Eltai sakė, kad V. Gedvilas nusprendė pasitraukti dėl Darbo partijos (leiboristų) vidaus nesutarimų. Politologo nuomone, Seimo Pirmininkas nebenorėjo būti valdomas partijos vadovų – V. Gapšio ir Viktoro Uspaskicho.

„V. Gedvilas nejautė jokio spaudimo nei iš socialdemokratų, kad būtų keičiamas, nei iš kitų koalicijos partnerių, tai čia yra grynai Darbo partijos vidaus sprendimai. Greičiausiai tos rokiruotės buvo padarytos tam, kad būtų sustiprinta partiečių kontrolė“, – kalbėjo politologas.

Jo nuomone, V. Gedvilo paaiškinimas, neva jis atsistatydina solidarizuodamasis su savo pavaduotoju V. Gapšiu, yra tiesiog graži priedanga.

„Apie jokį solidarumą čia negalėtų eiti kalba. Viešumoje galbūt toks paaiškinimas skamba korektiškai, bet nemanau, kad ką nors tai galėtų įtikinti. Greičiausiai yra kažkokios kitos priežastys. Matyt, trūko pasitikėjimo tarp jo ir aukščiausių Darbo partijos vadovų – V. Gapšio ir V. Uspaskicho“, – kalbėjo T. Janeliūnas.

Paklaustas, kokią mato valdančiosios koalicijos ateitį, politologas sakė, kad koalicija turėtų dirbti toliau, o toks darbiečių sprendimas numetė naštą nuo socialdemokratų, nes pastariesiems nebereikėjo balsuoti dėl V. Gapšio atstatydinimo (šis klausimas socialdemokratų turėjo būti svarstomas ketvirtadienį. – ELTA).

„Koalicijos laukia gana graži ateitis. Socialdemokratai išvengė vieno iš sunkiausių klausimų, kaip elgtis balsuojant dėl V. Gapšio atstatydinimo. Darbo partija pati išsprendė šiuos reikalus. Socialdemokratai gali džiaugtis, kad nekilo didelių įtampų ir grėsmės neišsaugoti koalicijos dėl V. Gapšio užsispyrimo, kuris tęsėsi gana ilgą laiką. Tokiu būdu koalicija pakankamai ramiai gali dirbti toliau“, – grėsmės valdantiesiems neįžvelgė T. Janeliūnas.

Kalbėdamas apie Loretos Graužinienės kandidatūrą pakeisti V. Gedvilą Seimo Pirmininko poste, T. Janeliūnas buvo skeptiškas. Pasak jo, L. Graužinienė nėra tinkama politikė užimti aukštus postus. Tačiau politologas mano, kad darbiečiai geresnio kandidato į šias pareigas pasiūlyti negali.

„Darbo partija apskritai labai sunkiai randa tinkamų kandidatų bet kokioms pozicijoms. Tai buvo matoma nuo pat rinkimų. (...) Kandidatūros pateikiamos iš to, kas yra. Prisiminus, kad L. Graužinienė savo laiku nebuvo įvertinta kaip tinkanti ministrės pareigoms, tai galima panašiai vertinti ir jos galimybes kituose aukščiausiuose postuose. Bet tai yra tam tikras kompromisas. Darbiečiai solidesnio žmogaus, kurį pripažintų tiek koalicijos partneriai, tiek kiti svarbiausi politiniai veikėjai, šiuo metu greičiausiai neturi. (...) Pasirinko geriausią iš blogiausių“, – sakė jis.

T. Janeliūnas nemano, kad parlamento vadovo pasikeitimas kaip nors atsilieps Europos Sąjungos (ES) Tarybai pirmininkaujančios Lietuvos tarptautiniam įvaizdžiui. Jo teigimu, didesnių atgarsių būtų galima sulaukti nebent tada, jei būtų skilusi visa valdančioji koalicija.

„Nemanau, kad tai sukeltų ypatingų diskusijų. Pasikeitimai vyko tos pačios koalicijos viduje. Nesubyrėjo nei koalicija, nei Vyriausybė ir jokie esminiai darbai dėl to tikrai neturėtų sustoti, – sakė jis.

Papildyta 13:00

Prezidentė „labai gerai“ vertina pokyčius Seimo vadovybėje

Prezidentė Dalia Grybauskaitė „labai gerai“ vertina tai, kad Seimo Pirmininko pirmojo pavaduotojo postą paliko „darbietis“ Vytautas Gapšys. Prezidentės teigimu, tai turėjo įvykti daug anksčiau.

„Iš karto po rinkimų teigiau, kad teisiamiesiems Darbo partijos atstovams ne vieta Seimo vadovybėje, na, ir vertinu tai labai gerai, tai turėjo įvykti daug anksčiau“, – LRT radijui sakė šalies vadovė.

Seimo Pirmininko Vydo Gedvilo atsistatydinimo klausimas, pasak D. Grybauskaitės, partijos vidaus reikalas, tad ji to nevertino.

„Teisiamųjų parlamentarų dalyvavimas valstybės valdyme Lietuvos įvaizdžiui kenkė labiau negu bet kokie būsimieji pakeitimai, o apsivalymas visada yra sveikintinas. Tikrai manau, kad bet kokios rokiruotės neturėtų būti blogesnė situacija negu jau buvome ir esame iki šiol“, -sakė Prezidentė.

Paklausta, kaip prognozuoja santykius valdančioje koalicijoje po dviejų atsistatydinimo pareiškimų, Prezidentė sako, kad tai vertinti ir prognozuoti būtų sunku ir galbūt nekorektiška.

„O palinkėti tikrai galėčiau ir norėčiau, kad valdančioji koalicija galėtų vieningiau ir efektyviau, o svarbiausia – rezultatyviau – dirbti Lietuvos žmonių labui“, – teigė D. Grybauskaitė.

Papildyta 13:55

V. Gedvilas Seimui nevadovaus

Atsistatydinti iš Seimo pirmininko pareigų nutaręs Vydas Gedvilas atleistas iš šių pareigų. Ketvirtadienį Seimas patenkino jo norą atsistatydinti.

Už nutarimą „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo pirmininko atsistatydinimo“ balsavo 76 Seimo narių, 7 buvo prieš, 35 parlamentarai susilaikė.

Laikinai eiti Seimo Pirmininko pareigas parlamentas pavedė Seimo Pirmininko pavaduotojui socialdemokratui Algirdui Sysui.

Opozicinės Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS- LKD) ir Liberalų sąjūdžio frakcijos nepritarė V. Gedvilo atleidimui iš Seimo Pirmininko pareigų, nes jie įžvelgė jam galimai darytą partijos spaudimą. Tai plenariniame posėdyje pareiškė šių frakcijų seniūnai, opozicijos lyderis Andrius Kubilius ir Eligijus Masiulis.

„Seimo Pirmininkas yra vienas iš valstybės vadovų, todėl visiškai akivaizdu, kad Seimo Pirmininko personalija ar išėjimas iš pareigų yra ypač svarbios procedūros“, – sakė A. Kubilius. Pasak jo, kalbama ne apie Darbo partijos, o apie valstybės reikalus.

„Nekalbėdami apie personaliją, mes sakome, kad nepritariame tokiam procesui ir tokiai procedūrai, nes nepritariame prašymui atleisti iš pareigų“, – sakė A. Kubilius.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas E. Masiulis sakė, kad liberalai nedalyvauja šitoje Darbo partijos istorijoje ir todėl nepalaiko V. Gedvilo noro atsistatydinti.

Tuo tarpu pats V. Gedvilas tikino, kad niekas jam jokio spaudimo nedarė. „Manau, kad darau teisingą žingsnį, nes turiu tam tikrų planų asmeninių planų. Niekas man jokio spaudimo nedarė. Manau, kad situacijos nereikia dramatizuoti, esu priėmęs sprendimą po mūsų tarybos posėdžio, tiesiog manau, kad mes atėjome dirbti kartu su Vytautu Gapšiu. Toks mano apsisprendimas. Keičiasi pirmininkai ir Seimo darbas nuo to nenukenčia“,- tvirtino V. Gedvilas, pažymėjęs, kad niekam neturi jokių pretenzijų.

Seimo narių paklaustas, ar sutiktų užimti Seimo vicepirmininko postą, V. Gedvilas teigė pagalvosiąs, tačiau neslėpė ambicijų dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose. „Aš turiu ambicijų eiti į Europos Parlamento rinkimus“,- sakė jis.

V. Gedvilas akcentavo esąs komandos žmogus. „Mes visada darome taip, kad partijai būtų gerai, visada dirbu komandoje“,- tikino politikas.

Valdančiųjų ir opozicinių frakcijų atstovai negailėjo pagyrų iš pareigų nutarusiam pasitraukti V. Gedvilui, jam buvo siūloma atsiimti atsistatydinimo pareiškimą.

Vadovauti Seimui siūloma L. Graužinienė ir E. Gentvilas

Papildyta 13:59

Vydą Gedvilui atleidus iš Seimo Pirmininko pareigų į šias pareigas pasiūlytos „darbietės“ Loretos Graužinienės ir Liberalų sąjūdžio frakcijai atstovaujančio Eugenijaus Gentvilo kandidatūros.

Darbo partijos frakcijos vardu L. Graužinienės kandidatūrą pasiūlęs Vytautas Gapšys sakė manąs, kad „toks pasirinkimas yra labai teisingas“. Jo teigimu, L. Graužinienė yra „su didžiule patirtimi, aštriu mąstymu ir milžiniška kompetencija“.

„Ji gali puikiai atlikti Seimo Pirmininko pareigas“, – sakė V. Gapšys.

E. Gentvilo kandidatūrą pasiūlė 16 opozicijai atstovaujančių Seimo narių.

ELTA