Skaitytojai džiaugiasi europinėmis lėšomis sukurta gerove

Skaitytojai džiaugiasi europinėmis lėšomis sukurta gerove

Skaitytojai džiaugiasi europinėmis lėšomis sukurta gerove

Beveik visus metus – nuo praėjusių metų spalio iki dabar „Šiaulių krašte“ rašėme apie Europos Sąjungos (ES) struktūrinę paramą transporto sektoriui. Baigdami publikacijų ciklą apžvelgiame, kaip skaitytojai vertina rekonstruotus kelius, gatves, naują ekologišką miesto transportą.

Julija KYMANTAITĖ

Naujuoju aplinkkeliu džiaugiasi visi

Prieš keletą mėnesių magistralėje A9 Panevėžys–Šiauliai oficialiai atidarytas ES paramos lėšomis rekonstruotas kelio ruožas ir nutiestas naujas aplinkkelis, išvadavęs Kairių miestelio gyventojus nuo automobilių srauto per patį miestelio vidurį.

Kairius tarsi į dvi dalis dalijusiame kelyje Panevėžys–Šiauliai eismas būdavo labai intensyvus.

Laikraščio skaitytojai, vos tik pasirodžius straipsniui su gerąja naujiena apie atidarytą Kairių aplinkkelį, sureagavo komentarais. Skaitytoja, prisistačiusi Gitanos vardu, redakcijai parašė gruodžio 31-osios rytą: „Viskas tvarkoj su tuo aplinkkeliu. Patogu, greitesnė kelionė“, – rašė skaitytoja.

Kita skaitytoja, prisistačiusi vardu Raimonda Kui, taip pat gruodžio 31–osios rytą atsiliepė į publikaciją apie aplinkkelį: „Kaip tik šiandieną teks išbandyti!“.

Kairių seniūnas Artūras Šulčius išsakė savo ir miestelio gyventojų nuomonę apie naująjį aplinkkelį: „Džiaugiuosi, kad Kairiuose, nukreipus miestelį varginusį didžiulį automobilių srautą į naująjį Kairių aplinkkelį, pasidarė saugiau, ramiau ir maloniau gyventi ir dirbti. Visi miestelio gyventojai nuo mažo iki seno yra labai patenkinti, kad miestelis tapo ramus. Čia žymiai maloniau gyventi“.

Trukdydavo miegoti, pasiekti mokyklą

„Daug kalbėjomės su miestelio gyventojais, visiems buvo įgrisęs tas amžinas triukšmas nuo pravažiuojančių mašinų. Juk tokie srautai mašinų važiuodavo per patį miestelio vidurį. Vaikams reikėdavo tokį judrų kelią pereiti į mokyklą, gyventojams nueiti pailsėti prie ežero, kuris nuo didžiosios Kairių miestelio gyventojų dalies buvo atkirstas judriu keliu“, – sakė seniūnas A. Šulčius, apklausęs miestelio gyventojus.

Seniūnas pasakojo, kad labiausiai džiaugiasi Kairių daugiabučių, kurie yra netoli buvusio judraus kelio per miestelį, gyventojai.

„Žmonės negalėdavo išsimiegoti. Skundėsi, kad, vos užsnūdę, būdavo pažadinami sunkiasvorių mašinų triukšmo, nuo sunkiasvorių mašinų drebėdavo net daugiabučių langai ir sienos“, – Kairių gyventojų nuomonę perdavė seniūnas.

A. Šulčius teigė, jog iš miestelio yra net du keliai, kuriais galima išvažiuoti į aplinkkelį ir saugiai nuvažiuoti ir į Šiaulius, ir į Radviliškį.

„Šiaulių krašto“ skaitytoja Kairių pagrindinės mokyklos pedagogė Irena Vitkauskienė teigė, kad nutiesus aplinkkelį mokiniai žymiai saugiau pasiekia mokyklą, kuri anksčiau nuo didžiosios miestelio dalies buvo atskirta judriu keliu.

„Mes dabar žymiai ramesni už savo vaikus, nes jie žymiai saugiau pasiekia mokyklą, mašinų dabar buvusiu judriu keliu pravažiuoja vos viena kita. Nors nepamirštame jų mokyti, kaip reikia saugiai pereiti kelią, nešiotis atšvaitus“, – Kairių gyventojų nuomonę po „Šiaulių krašte“ išspausdintos publikacijos „Naujasis aplinkkelis – saugumui ir švarai“ apibendrino I. Vitkauskienė.

Kelias Panevėžys–Šiauliai priklauso europinei magistralei E272 Vilnius–Panevėžys–Šiauliai–Palanga ir transeuropiniam kelių tinklui, todėl jam modernizuoti ir aplinkkeliui tiesti buvo panaudotos Europos Sąjungos sanglaudos fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos. Bendra darbų vertė – 128,4 milijono litų, iš jų 87,7 milijono litų sudarė ES sanglaudos fondo parama.

Patogu keleiviams ir vairuotojams

Spalio 16 dieną sukaks lygiai metai, kai Šiauliuose miesto maršrutais kursuoja aštuoni ekologiški „Irisbus Citelis CNG“ autobusai. Šiaulių bendrovė „Busturas“ komfortabilius ir ekologiškus autobusus įsigijo panaudodama ES sanglaudos fondo paramą.

Po „Šiaulių krašto“ publikacijos „Miestui – švaresnis oras, keleiviams – malonesnė kelionė“ (2013 02 27) bendrovės „Busturas“ eksploatacijos direktorius Vilius Laužikas apibendrino šio straipsnio paskatintas įmonės vairuotojų nuomones: „Miesto oras, kursuojant šiems autobusams, tikrai pagerėjo. Teršalų išmetimai degant dujoms yra žymiai mažesni, nei degant dyzelinui. Miestiečiai kvėpuoja žymiai švaresniu oru“.

V. Laužiko teigimu, buvo teiraujamasi ir keleivių, ar jiems patinka naujieji ekologiški autobusai. „Autobusai žemagrindžiai, todėl vyresnio amžiaus keleiviams arba turintiesiems judėjimo negalią nereikia aukštai kelti kojų – nuo šaligatvio autobusas pasiekiamas vienu nedideliu žingsniu“, – keleivių džiaugsmus perdavė V. Laužikas.

Ekonominiai paskaičiavimai, kiek bendrovė sutaupo lėšų naudodama naujuosius autobusus, dar bus atliekami, nes, V. Laužiko teigimu, įvairūs metų laikai turi įtakos kuro sąnaudoms, todėl tik praėjus metams bus galima palyginti kuro sąnaudas žiemą ir šiltuoju metų laiku.

Bendra projekto „Ekologiškų viešojo transporto autobusų įsigijimas Šiaulių mieste“ vertė – 7,5 milijono litų, iš jų 5,1 milijono litų sudarė Sanglaudos fondo parama. Likusią dalį reikiamų lėšų skyrė UAB „Busturas“.

Atsiliepimai dėl patogios ir gražios gatvės

Panaudojant Europos regioninės plėtros fondo paramą neseniai baigta rekonstruoti Joniškio rajono Satkūnų gyvenvietės Sidabros gatvė. Satkūnų seniūnė Regina Butkienė po publikacijos „Šiaulių krašte“ „Gražėja pagrindinė Satkūnų gyvenvietės gatvė“ (2013 04 11) redakcijai perdavė kaimo gyventojų nuomonę: „Žmonės negali atsidžiaugti patogia ir gražia pagrindine kaimo gatve. Satkūnų gyvenvietėje gyvena apie 320 žmonių ir visi jie patenkinti išgražėjusia gatve“.

Po rekonstrukcijos įrengtas patogus šaligatvis, automobilių stovėjimo aikštelė, išlieta nauja asfalto danga važiuojamojoje kelio dalyje. Pagrindinė gatvė, jungianti kaimą su magistrale Ryga – Kaliningradas, ilgą laiką buvo neremontuota, nepatogi važiuojantiems ir pėstiesiems.

„Žmonės patenkinti, kad nebereikia sukinėtis kojų, dabar kaimo žmonės vaikšto patogiai.

Kad tik daugiau kaimų ir gyvenviečių puoštųsi taip, kaip pasipuošė Satkūnai“, – perdavė žmonių padėką seniūnė.

Projekto „Joniškio rajono Satkūnų gyvenvietės Sidabros gatvės rekonstrukcija“ darbai kainavo beveik 455 tūkstančius litų. Gatvei rekonstruoti suteikta beveik 308 tūkstančių litų Europos regioninės plėtros fondo parama, apie 38 tūkstančiai litų skirti iš valstybės biudžeto. Dar 80 tūkstančių litų skirta iš Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų.

Naujas aplinkkelis išvadavo Kairių miestelio gyventojus nuo automobilių srauto per patį miestelio vidurį.

Šiaulių bendrovė „Busturas“ komfortabilius ir ekologiškus autobusus įsigijo panaudodama ES sanglaudos fondo paramą.

Užs. Nr. 202320