Kompiuterininkų dienose – apie IT specialistus ir balsavimą internetu

Kompiuterininkų dienose – apie IT specialistus ir balsavimą internetu

Kompiuterininkų dienose – apie IT specialistus ir balsavimą internetu

Šiaulių universitete surengtoje tarptautinėje konferencijoje „Kompiuterininkų dienos – 2013“ dalyvavęs švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis tvirtino, kad stojančiųjų į informacinių technologijų (IT) specialybes padaugės, kai darbdaviai jiems pradės mokėti gerus atlyginimus.

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas kalbėjo apie slaptą internetinį balsavimą per rinkimus.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas

Visų krepšelių nežadėjo

Nors nei akademinė bendruomenė, nei švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis neabejoja tiksliųjų ir IT mokslų svarba užtikrinant šalies ekonominę plėtrą, daugiau valstybės remiamų krepšelių šioms studijoms ministras nežadėjo.

„Informacinių technologijų trūkumas skamba kaip grėsmė sėkmingam valstybės gyvavimui, ir tai – ne vienos Lietuvos, o visos Europos bendra problema. Trūksta informacinių technologijų specialistų, inžinierių, kai kur – gydytojų“, – sakė ministras.

Ministras sutiko, kad valstybės finansuojamų krepšelių informatikos specialybių studentams skaičių reikia padidinti, bet, jo nuomone, socialiniai mokslai taip pat reikalingi. Turi būti balansas tarp technokratinės visuomenės dalies ir socialinių problemų.

„Kai mūsų verslininkai pradės mokėti daug pinigų informacinių technologijų specialistams ir nenorės jų įsivežti iš Kinijos, tada studentai patys eis studijuoti IT ir paskolas pasiims“, – sakė D. Pavalkis.

Daugės privalomų, mažės pasirenkamų dalykų

Savo pranešime švietimo ir mokslo ministras minėjo, kad dabartinė profiliavimo sistema, kai mokiniai gali pasirinkti mokymo dalykus, dažnai jiems užkerta kelią į tiksliųjų mokslų studijas.

Kadangi matematika laikoma gana sunkiu mokslu, mokiniai renkasi humanitarinius ir socialinius dalykus. Dažnai būna taip, kad tapę brandesni, moksleiviai nori pakeisti savo mokymosi kryptį iš socialinių į tiksliuosius mokslus, bet būna per vėlu. Todėl žadama mažinti pasirenkamų dalykų, kad moksleiviai žemesnėse klasėse įgytų būtinų žinių inžineriniams ir tiksliesiems mokslams studijuoti.

Universitetai konkuruos globalioje rinkoje

D. Pavalkis pabrėžė, kad populiarėjant nuotolinėms studijoms, studentų skaičius ženkliai didės, o universitetų – mažės.

„Jūs turėsite konkuruoti ne su Šiaulių kolegija ar Panevėžio KTU, o globalioje rinkoje su garsiausiais pasaulio universitetais“, – sakė jis akademinei Šiaulių universiteto bendruomenei.

Šiame kontekste informacinių technologijų specialistų poreikis dar labiau augs, nes įvairiose srityse plėsis duomenų bazės.

Mokyklose informacinių technologijų mokymas dar skylėtas. Naujausios mokymo programos tinka stacionariems kompiuteriams, o planšetiniams jos dar nepritaikytos.

Kodėl nebalsuojama internetu?

Konferencijoje kalbėjęs Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas tvirtino, kad nėra jokių techninių kliūčių, kad mūsų šalyje būtų užtikrintas slaptas balsavimas internetu. Tam galima panaudoti sudėtingą duomenų šifravimo ir iššifravimo mechanizmą, kuris veikia panašiai kaip balsuojant iš anksto.

VRK pirmininko teigimu, iki šiol buvusios Vyriausybės internetiniam balsavimui pritarė, bet galutinis sprendimas užstrigdavo Seime.

Lietuvoje, kaip nė vienoje kitoje šalyje, kildavo viešos diskusijos, kad balsuojant internetu rinkėjų balsai gali būti perkami, kad internetinis balsavimas bus naudingas partijoms, kurių elektoratas – jauni žmonės.

„Kitų šalių patirtis parodė, kad balsuojant internetu padidėja bendras rinkėjų skaičius, o jų balsai partijoms pasiskirsto proporcingai“, – sakė Z. Vaigauskas.

Jo žiniomis, Vokietijos Konstitucinis teismas nusprendė, kad vokiečiai balsuoti internetu galės tada, kai visi piliečiai supras tokio balsavimo naudą ir sugebės balsuoti internetu.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

TRŪKUMAS: „Informacinių technologijų specialistų trūkumas – grėsmė sėkmingam valstybės gyvavimui, ir tai – ne vienos Lietuvos, o visos Europos bendra problema“, – konferencijoje pripažino švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis.

GALIMYBĖ: Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas tvirtino, kad jau dabar nėra jokių techninių kliūčių organizuoti slaptą balsavimą internetu Lietuvoje.