„Toksika“ pradeda statyti sąvartyną pagal moderniausias technologijas

„Toksika“ pradeda statyti sąvartyną pagal moderniausias technologijas

Monika Pačkauskaitė

Po metų Šiaulių rajone, Aukštrakiuose, netoli Šiaulių regiono nepavojingų atliekų sąvartyno iškils pirmasis Lietuvoje pavojingų atliekų sąvartynas. Šio projekto ėmėsi UAB „Toksika“, turinti visą reikiamą infrastruktūrą ir pavojingų atliekų surinkimo patirtį.

„Kiekvieno mūsų buityje esama pavojingų atliekų, deja, neretai apie ten nesusimąstome. Net dėžę nuo dažų neturėtume mesti kartu su buitinėmis šiukšlėmis, o atiduoti kaip pavojingą atlieką. Turbūt retas vairuotojas susimąsto, kad keisdamas tepalus neturėtų senųjų tiesiog išpilti. Kadangi nė viena valstybė dar neišmoko gyventi taip švariai, kad pavojingų atliekų nesusidarytų, visoms prireikia jas vienaip ar kitaip sandėliuoti, naikinti ar kitaip sutvarkyti. Pavojingų atliekų sąvartynai – vienas iš modernių būdų saugiai sandėliuoti pavojingas atliekas, jis taikomas daugelyje pasaulio šalių. Lietuvoje kol kas tokio neturėjome“, – sako UAB „Toksika“ direktorius Stasys Vasiliauskas.

Naudojamos modernios technologijos

Pirmą kartą Lietuvoje bus pritaikyta moderni, Vokietijoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse plačiai naudojama technologija pavojingoms atliekoms saugoti. Į pavojingų atliekų sąvartyną atvežtos atliekos pirmiausia bus ištirtos laboratorijoje, tuomet pagal gautus rezultatus bus parenkama ir pritaikoma stabilizavimo technologija. Tik tada atliekos nukeliaus į sąvartyną.

Visi minėti darbai bus atliekami uždarose patalpose. Į sąvartyną pateks tik tos pavojingos atliekos, kurios bus nebetinkamos perdirbti ar deginti. Taip pat sąvartyne atsidurs po atliekų deginimo susidarę šlakai. Sąvartynui keliami itin aukšti saugumo reikalavimai – bus nuolat atliekami tyrimai, stebėjimai, siekiant garantuoti sąvartyno saugumą aplinkai.

Projekto ėmėsi patyrusi statybos bendrovė

Pavojingų atliekų sąvartyną iki kitų metų pabaigos pastatyti įsipareigojo statybos bendrovė „Plungės lagūna“. Techninę priežiūrą atliks Vokietijos bendrovė „M&S Umweltprojekkt“.

UAB „Plungės lagūna“ turi patirties įrengdama ir sutvarkydama sąvartynus visoje Lietuvoje. Bendrovė taip pat įrengė nuotekų ir dumblo valymo įrenginius įvairiuose Lietuvos miestuose. „Plungės lagūna“ yra pastačiusi ir dalį „Toksikai“ priklausančių pastatų.

„Pavojingų atliekų sąvartyną sudarys keturios sekcijos, bus įrengtas atliekų stabilizavimo baras, laboratorija, įdiegtos stabilizavimo technologijos. Daug talpyklų, vamzdynų bus įrengta po žeme, tad viskas, kas bus matoma aikštelėje – tai pavojingų atliekų sandėliavimo zona ir sąvartyno aptarnavimo statiniai – atliekų priėmimo aikštelė ir už gyvenamąjį namą mažesnis aptarnavimo pastatas“ , – sakė UAB „Plungės lagūna“ direktorius Almantas Čebanauskas.

Sklandžią pavojingų atliekų sąvartyno veiklą užtikrins pavojingų atliekų techniniai ir technologiniai reglamentai, darbų saugos ir sveikatos instrukcijos. Statybos darbai UAB „Toksika“ priklausančioje teritorijoje jau prasidėjo.

Tinkamai sutvarkomos pavojingos atliekos saugo aplinką ir sveikatą

„Toksikos“ Šiaulių filialo direktorius Bronislovas Skarbalius teigė, kad pastačius pavojingų atliekų sąvartyną Šiaulių regionas turėtų tapti švaresnis – ir žmonės, ir įmonės kviečiami atsakingiau elgtis su buityje ar įmonėse susidarančiomis atliekomis, kurios laikomos pavojingomis. Atiduoti surinkėjams reikėtų ne tik dažų, įvairių chemikalų tarą, bet ir perdegusias liuminescensines lempas, akumuliatorius, senas trąšas ir t.t.

Tarp tokių atliekų patenka įvairios cheminės medžiagos, sunkiųjų metalų ir cheminių komponentų turinčios medžiagos, taip pat medžiagos, turėjusios sąlytį arba apdorotos pavojingais chemikalais, naftos produktais, dažais, klijais, tirpikliais ir kt. Visos šios atliekos negali būti tvarkomos kartu su buitinėmis atliekomis. Deja, neretai jos keliauja į buitinių atliekų sąvartynus, o vėliau, tikėtina, teršia gamtą.

„Toksikos“ sąvartynas padės išsaugoti švaresnę gyvenamąją aplinką.

Užs. Nr. 201723