777-ojo Šiaulių jubiliejaus magija – vienybėje

777-ojo Šiaulių jubiliejaus magija – vienybėje

777-ojo Šiaulių jubiliejaus magija – vienybėje

Septynias dienas trukęs Šiaulių miesto 777-asis gimtadienis savaitgalį vainikuotas baltų vienybės dvasia. Šiauliečiai pasiekė „Saulės pynės-777“ rekordą –  1560 metrų ilgį. Gerą nuotaiką kūrė ne tik šventės dalyviai, bet ir prekeiviai.

Simona PUŽAITĖ

simona@skrastas.lt

Nuo linkėjimo siekti svajonės

Šventės penktadienį specialiai Šiauliams skirtą programą atliko dainininkė Jurga Šeduikytė. Įvairių filmų įkvėptą atlikėjos albumą „Breaking the line“ pristatyti padėjo kompozitorius Gediminas Gelgotas ir elektroninės muzikos kūrėjas, prodiuseris Leonas Somovas.

„Šiaulių miesto gimtadienio proga palinkėčiau siekti savo tikslų, nes nepasiekiamų dalykų nėra“, – sakė dainininkė šiauliečiams.

Tautodailės ir amatų mugėje šeštadienį savanoriškai šventinę nuotaiką kūrė „Žmogus-orkestras“ muzikantas Kęstutis Samalionis. Rankų ir kojų pagalba skamba ne tik akordeonas, bet ir būgnas, lėkštės, tamburina.

„Girdžiu mažai muzikinio šurmulio, todėl noriu tai kompensuoti“, – šypsojosi šiaulietis.

Šalia pintų dirbinių įsitaisęs muzikantas patikino, kad prekyba su muzika – neabejotinai smagesnė. Įsidrąsinę šalia suktis pradėjo ir šokėjai.

Savamokslis muzikantas dirba Lietuvos dujų Šiaulių filiale, o laisvalaikiu groja. Jaunystėje – roką, o dabar vis dažniau užtraukia liaudiškas melodijas.

Lėlininkai dalijo šypsenas

„Kadangi jūsų mieste šventė, nutariau išskirtinai pasipuošti. Man labai malonu, kai eilinis žmogus eidamas pro šalį šypsosi. Jei aš atsakau šypsena – kuriama gera nuotaika“, – sakė žaliaplaukis klounas Viktoras.

Vyras iš Vokietijos Osnabriugo miesto važiavo aplankyti draugų į Švediją. Pakeliui stabtelėjo Šiauliuose, pamatęs vykstančią miesto šventę. Viktoras pensijoje, o anksčiau visą gyvenimą dirbo cirke klounu. Dabar jis pardavinėja savos gamybos lėles marionetes.

Gerą „ūpą“ pakelti norėjo ir lėlininkė, Šiaulių krašto tautodailininkė Asta Liaudanskienė, apsirėdžiusi vilko kostiumu. „Sumaniau paneigti gandą, kad vilkai suėda silpnesniuosius: ir paršeliai sveiki, ir avinėlis, mano geriausias draugas“, – sakė Asta.

Lietus, tautodailinininkės nuomone, niekniekis – tik pakrapijimas pro Dievo langą iš dangaus.

Pasiektas pynės rekordas

Šiaurės Lietuvos kolegijos iniciatyva „Saulės pynė-777“ savaitę laiko keliavo iš vieno renginio į kitą. Iš juostelių vyti virvę galėjo visi norintys. Savo vardą ir linkėjimą jie taip pat įpynė į juostą.

Šiauliečiai pagerino Šakių rajono gyventojams priklausiusį ankstesnį 1200 metrų ilgiausios pynės rekordą. Šiaulių miesto buvęs pirmasis meras Kazimieras Šavinis bei dabartinė vicemerė Danguolė Martinkienė parašais patvirtino pasiektą naują rekordinį ilgį – 1560 metrų.

Rekordinę pynę pynė apie 4000 žmonių. Jauniausiam – dveji metukai, vyriausiam – aštuoniasdešimt. Pynės ritinys bus perduotas saugoti Šiaulių „Aušros“ muziejui

Baltų vienybės diena

Baltų vienybės dienos proga P. Višinskio aikštėje veikė improvizuotas baltų miestelis. Visą dieną buvo demonstruojami latvių ir lietuvių amatai: šiaudiniai sodai, medinės skulptūros, lėlės, skambėjo muzika, dainos.

Išskirtinį interaktyvų liaudies šokių projektą „Lielvardės juosta“ pristatė tradicinių šokių puoselėtojas latvis Ernestas Spyčas. Šokio judesiai priminė tradicinės latvių juostos raštus, į pynimą įtraukti šventės dalyviai.

Latvių ir lietuvių ryšiai susipynę ir muzikoje – jaunoji kuoklininkė Ruozytė Katryna Spyča grojo šiauliečio meistro Alberto Martinaičio pagamintomis kuoklėmis. Kartu su kuoklininku Ansiu Jansonu jiedu akompanavo šokiams.

„Žavimės jūsų tautodailininkų ir menininkų darbais. Neįtikėtina, kiek darbų pagaminta iš įvairiausių medžiagų! Kokia meistrų fantazija!“ – įspūdžiais dalijosi etnografinio latvių kolektyvo iš Bauskės „Per lauką“ narės Inita, Dace ir Janina. Tarp lietuvių ir latvių jos mato daug panašumų.

Baigiamajame koncerte Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“ sveikino šiauliečius su rudens lygiadieniu ir Baltų vienybės diena. Atlikėjai šia proga dainavo keturiomis senosiomis baltų kalbomis: lietuviškai, žemaitiškai, prūsiškai ir latviškai.

Jono TAMULIO nuotr.

EISENA: Miesto pasveikinimo iškilmėse penktadienį teatrališką, šventinę eiseną vedė Šiaulių simbolis – „Auksiniu berniuku“ vadinamas „Šaulys“, atgijusi skulptoriaus Stanislovo Kuzmos skulptūra.

Simonos PUŽAITĖS nuotr.

REKORDAS: Šiauliečiai pasiekė „Saulės pynės 777“ rekordą – rekordinis ilgis 1560 metrų.

PERFORMANSAS: Prie Šiaulių dailės galerijos vykę Sindikato „Bad Rabbits“ iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos gatvės teatro performansas „Demokratijos gimimas ir mirtis, arba Tir de la Libertad“ sulaukė didelio žiūrovų susidomėjomo.

MUZIKANTAS: Tautodailės ir amatų mugėje šeštadienį savanoriškai šventinę nuotaiką kūrė „Žmogus orkestras“ muzikantas Kęstutis Samalionis.

NUOTAIKA: Iš Vokietijos atvykęs klounas Viktoras prekiavo lėlėmis marionetėmis ir dalijo šypsenas praeiviams.

GANDAS: Šiaulių krašto tautodailininkė Asta Liaudanskienė, apsirėdžiusi vilko kostiumu, sumanė paneigti gandą, kad vilkai suėda silpnesniuosius.

LABIRINTAS: Viena iš energetinio labirinto prie Talkšos ežero iniciatorių šiaulietė Irena Bilkštienė sako, kad vaikštant labirintu galima sustiprėti savyje. Tai palaiko gamtos stichijos: vanduo, žemė, dangus. „Net jei tai ir placebas – vaikščiojant labirintu užtenka džiaugtis“, – aiškino Irena.

ŠOKIS: Į interaktyvų liaudies šokių projektą „Lielvardės juosta“ buvo įtraukti ir šventės dalyviai.

SVEČIAI: Baltų miestelyje sutiktos etnografinio latvių kolektyvo iš Bauskės „Per lauką“ narės Inita, Dace ir Janina džiaugėsi lietuvių meistrų darbais.

FEJERVERKAI: Baigiamasis šventės akcentas – skambant J. Štrauso muzikai virš Talkšos ežero nušvitę fejerverkai.