Naujausios
Lapelis su pavarde – sutapimas?
Liepos 19 dienos popietę Bendrojo pagalbos centro telefonu gautas pranešimas apie degantį kviečių lauką. Į gaisravietę atvykus Gruzdžių ugniagesiams, šiųmetis E. Sasnausko šeimos derlius jau degė atvira ugnimi. Vietoje jau dirbo plotų šeimininko traktorius – lokalizavo gaisrą.
Į gaisravietę netrukus suvažiavo ir Žarėnų gaisrinės ugniagesiai, ir gelbėtojai iš Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos.
Po gaisro maždaug 100 hektarų lauką apėjęs ūkininkas E. Sasnauskas apskaičiavo, jog liepsna prarijo apie aštuonis hektarus pjūties pastarosiomis dienomis laukusių kviečių. Žala – maždaug aštuoni tūkstančiai eurų. Laimei, tądien nebuvo didelio vėjo – tokiu atveju žala galėjo būti ir kelis kartus didesnė.
Gaisro tyrėjams beveik nekilo abejonės, kad ugnis įsižiebė ne dėl techninės priežasties: šiame lauke javapjūtė dar nebuvo pradėta.
Galimo padegimo versiją sustiprino lauke, visai netoli pagrindinio kelio Šiauliai–Naujoji Akmenė, šiaurės–vakarų pusėje, pastebėtas išguldytas javų plotas ir jame surasta degtukų dėžutė, keletas cigarečių. Dar vienas radinys – pašalpos išmokėjimo kvitas su vardu ir pavarde – jis perduotas policijai.
Pareigūnai dėl turto suniokojimo pradėjo ikiteisminį tyrimą. Aiškinamasi, ar gaisras įsiplieskė jį sukėlus tyčia, turint piktų kėslų, ar tai įvyko dėl pašalinių žmonių neatsakingo elgesio, pavyzdžiui, numestos nuorūkos arba neužgesinto degtuko.
Įtarimai kol kas nepareikšti niekam. Asmuo, kuriam priklauso minėtas kvitas, apklausiamas pareigūnų, paaiškino tądien ant minėto kelio Šiauliai–Naujoji Akmenė sutikęs pašalpas nešiojusią paštininkę, pinigus pasiėmęs, o lapelį numetęs pakelėje. Vyro alibi, anot pareigūnų, pasitvirtino.
Versiją turi
Dalį grūdų derliaus praradęs ūkininkas E. Sasnauskas teigia turintis visokių spėjimų, tačiau "už rankos niekas nepagautas", taigi reikia įrodymų.
"Išlipo iš autobuso, ėjo, rūkė – atsirado gaisras. Gal išlipę dar aplaistė pašalpą. Spėti galima visaip", – sakė augintojas. Jis turi liudytojų, prieš gaisrą lauke mačiusių du vyrus.
Gavęs žinią apie kviečiuose matomus dūmus, E. Sasnauskas nedelsdamas šoko į savo automobilį ir ten nuvažiavo. Netrukus atvyko ir ūkio traktorius.
Anot apie 500 hektarų grūdinių kultūrų kartu su kitais šeimos nariais auginančio E. Sasnausko, gaisro diena buvo pirmoji javapjūtės diena jo ūkyje. Darbas vyko netoliese, bet kitame lauke.
Gaisrai – tyčiniai ir dėl neatsakingumo
Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos laikinasis viršininkas Gražvidas Butkus sako, kad laukų gaisrai turi dvi "bangas": viena pavasarinė – pernykštės žolės, o kita – rudeniop, prasidėjus javapjūtei. Abiejų priežasčių pasitaiko įvairių, neišskiriant ir tyčinio turto suniokojimo arba netyčia įžiebus ugnį.
Pastebėta, kad dažnesnė nekultų javų degimo priežastis – numesta nuorūka. O tyčiniai padegimai dažniau nustatomi po į rulonus supresuotų šiaudų gaisrų – tokias išdaigas esą mėgsta krėsti vaikai.
Pareigūnas atsimena ir kurioziškai pasibaigusį javų lauko gaisrą Joniškio rajone. Iš pradžių manyta, kad derlius buvo padegtas tyčia, o vėliau išsiaiškinta, kad gaisrą sukėlė į aukštos įtampos laidus atsitrenkęs ir į javus nukritęs varnėnas.
"Ūkininko E. Sasnausko lauke gaisrą taip pat sukėlė pašalinis ugnies šaltinis. Kas tai, paaiškės ikiteisminio tyrimo metu", – sakė G. Butkus.
Jis pastebėjęs, kad daugumos gaisrų, kilusių per javapjūtę, priežastis vis dėlto ne padegimai, o neatsargus, neatsakingas ir netinkamas technikos parengimas kulti. Atsakingai dažniausiai dirba tik rimti, stambūs ūkininkai. Jie lauke ir cisterna su vandeniu pasirūpina, ir plūgu, jei staiga reikėtų gaisro židinį aparti.
"Deja, didelė dalis smulkių augintojų net nesugeba nuo besisukančių kombainų dalių išvalyti dulkių, apsirūpinti gesintuvu, nedegiu audeklu, jei staiga kiltų gaisras", – akcentavo pašnekovas.
Šiemet tokių gaisrų Lietuvoje jau būta. Vien Kaišiadorių rajone dėl netinkamo pasirengimo supleškėjo trys kombainai, suniokotas derlius.
Šiaulių apskrities kombainų gaisrai taip pat neaplenkia. Ne vieno būta ir pernai.
Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinio priešgaisrinės priežiūros skyriaus specialistai perspėja: įsibėgėjant javapjūtei, įsibėgėja ir reidai. Netinkamai derliaus nuėmimo techniką parengę arba netinkamai ją eksploatuojantys augintojai rizikuoja būti nubausti.
Išlipo iš autobuso, ėjo, rūkė – atsirado gaisras. Gal išlipę dar aplaistė pašalpą.