Šiauliuose užgimė nauja muzikinė tradicija

Dariaus ANČEREVIČIAUS nuotr.
Festivalio uždarymo koncertas Joniškio Raudonojoje sinagogoje. Groja kamerinis orkestras „Camerata Ars Lituanica“.
Neseniai baigėsi pirmasis Tarptautinis Jozefo Achrono muzikos festivalis’22. Įspūdingi kamerinės muzikos koncertai vyko Šiaulių „Laiptų galerijoje“, Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje, džiugino klausytojus Pakruojo bei Joniškio sinagogose. Skambėjo ne tik litvakų (Lietuvos žydų) kompozitoriaus J. Achrono (1886–1943), bet ir F. Mendelsono, J. Bramso, F. Šuberto, A. Vivaldžio, M. Brušo, Dž. Botesinio, A. Šenderovo, Z. Kodaly, P. Vasks, B. Martinus, M. K . Čiurlionio, F. Latėno, V. Bartulio, L. Narvilaitės kūriniai.

„Laiptų galerija“ – festivalio namai

Unikalaus muzikos festivalio sumanytojai – garsiausiose pasaulio scenose grojantys violončelininkas Glebas Pyšniakas ir jo žmona smuikininkė Dalia Dėdinskaitė, festivalio globėja – „Laiptų galerijos“ direktorė Janina Ališauskienė. Jaunieji muzikos virtuozai seniai bičiuliaujasi su „Laiptų galerija“, todėl VŠĮ „Ars Lituanica“ pasiūlymas surengti kamerinės muzikos festivalį Šiauliuose priimtas be abejonių.

Festivalio laikas sutapo su didžiąja miesto švente „Šiaulių dienos“, bet tai neišgąsdino organizatorių, nes galerija jau turi muzikos klausytojų ratą, belieka jį plėsti. Festivalis sutapo ir su Žydų kultūros mėnesio renginiu – Marijaus Jacovskio tapybos ir Adasos Skliutauskaitės piešinių parodomis. Pasak Janinos Ališauskienės, tokia muzikos ir dailės jungtis sustiprina pojūčius, leidžia giliau pažinti turtingą Lietuvos žydų kultūrą.

„Laiptų galerijoje“ vyko trys koncertai. Juose puiki muzika, šiltas bendravimas su klausytojais, intriguojantys edukaciniai momentai. Atidarymo koncerte „Žydiška melodija“ grojo smuiko virtuozas prof. Christian Altengurger iš Austrijos, pianistė Aki Maeda, Dalia Dėdinskaitė (smuikas), Monika Augulytė (altas), Gleb Pyšniak (violončelė). Koncerto vedėjas Julijus Grickevičius įtaigiais pasakojimais įvedė klausytojus į XIX–XX a. muzikos pasaulį.

Koncerte „Legendos“ su violončelininku Glebu Pyšniaku grojo pianistas Rokas Zubovas – vienas žymiausių M. K. Čiurlionio muzikos žinovų ir atlikėjų, įrašęs ir išleidęs daugybę albumų su M. K. Čiurlionio muzika. Koncerto metu įvyko pirmasis jų vinilinės plokštelės „Legendos“ pristatymas. Pasak koncerto vedėjos muzikologės Rasos Murauskaitės, plokštelėje visa Lietuvos muzikos epocha, penkios mūsų muzikinės kultūros legendos: Anatolijus Šenderovas, Vidmantas Bartulis, Faustas Latėnas, Vytautas Barkauskas ir, žinoma, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis.

R. Murauskaitė kvietė atlikėjus paatvirauti apie savo muzikines patirtis, pokalbio metu Rokas Zubovas neslėpė, kad su J. Achrono muzika susipažino tik ruošdamasis šiam koncertui, todėl yra dėkingas festivaliui už galimybę ne tik išgirsti nepelnytai pamiršto kompozitoriaus pavardę, bet ir prisiliesti prie jo kūrybos.

Vienas festivalio koncertas buvo skirtas šeimai. Skambėjo J. Achrono „Vaikiškoji siuita“ , šviesių vaikystės prisiminimų dėlionė. Atlikėjai: Dalia Dėdinskaitė – smuikas, Artūras Šilalė – smuikas, Monika Augulytė – altas, Gleb Pyšniak – violončelė, Vytautas Giedraitis – klarnetas, Simona Zajančauskaitė – fortepijonas, Vilniaus „Lėlės“ teatro aktorė Lijana Muštašvili. Po žaismingo koncerto klausytojus pradžiugino saldus siurprizas – festivalio ledai.

Laiptų galerijos direktorė po kiekvieno koncerto dėkodama atlikėjams ir gausiai susirinkusiems klausytojams tvirtino: „Akivaizdu, kad Šiauliams ir regionui J. Achrono muzikos festivalio reikia. Todėl gongo dūžiais kviesime į koncertus ir kitais metais“.

Muzika šventovėse

Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje vyko festivalio koncertas „Kontraboso virtuozai“. Neįtikėtino grožio muzikos skambesiu nustebino svečias iš Šveicarijos Joseph Gilgenreiner (kontrabosas), Simona Zajančauskaitė (fortepijonas) ir Dalia Dėdinskaitė (smuikas). Pilnutėlę bažnyčią užliejo J. Achrono, F. Šuberto (Franz Schubert), M. Brušo (Max Bruch), Dž. Botesinio (Giovani Bottesini) muzika.

Pakruojo sinagogoje įspūdingas koncertas „Duettissimo“. Dalia Dėdinskaitė (smuikas) ir Gleb Pyšniak (violončelė) atliko Zoltan Kodaly, Peterio Vasks, Loretos Narvilaitės, Bohuslavo Martinus kūrinius. Koncertą vedė, kai kurias muzikos paslaptis padėjo suprasti Gerūta Griniūtė.

Festivalio uždarymo koncertas „Metų laikai“ įvyko Joniškio Raudonojoje sinagogoje. Kamerinis orkestras „Camerata Ars Lituanica“ (Artūras Šilalė, smuikas, Jonas Tankevičius, smuikas, Darius Dikšaitis, smuikas, Vitalija Makrickienė, smuikas, Gediminas Dačinskas, altas, Mantas Makrickas, altas, Aare Tammesalu, violončelė (Estija), Donatas Bagurskas, kontrabosas), solistai Dalia Dėdinskaitė (smuikas) ir Gleb Pyšniak (violončelė) atliko J. Achrono, M. Brušo, A. Vivaldžio kūrinius.

Kamerinės muzikos fiesta nenuvylė nei klausytojų, nei rengėjų

Festivalis baigėsi, o festivalio iniciatoriai, rengėjai Gleb Pyšniak ir Dalia Dėdinskaitė sako gyvenantys su labai geromis emocijomis. Truputį pavargę, bet pamatę, kad salės pilnos, žmonėms reikia tokios muzikos.

„Mums svarbu, kad klausytojai išgirstų, kaip grojama Vienoje ar kitose Europos salėse. Svarbu supažindinti su aukščiausio lygio profesionalais, atvežti geriausias programas. Šiaulius pasirinkome neatsitiktinai. Mes nuoširdžiai susižavėję, kaip dirba Šiaulių „Laiptų galerija“. Kviesdami draugus čia koncertuoti pasakojome, kokios parodos, koncertai čia vyksta, koks stiprus noras supažindinti lankytojus su aukščiausio lygio profesionaliu menu“, – kalbėjo G. Pyšniak. – Mes labai pasitikime „Laiptų galerija“ , ypač jos vadove Janina. Žinome, kad bus apgalvota kiekviena smulkmena. Juk atvykstantys užsienio atlikėjai pripratę prie aukščiausių standartų.“

Pirmasis festivalis paprastai nebūna labai sėkmingas, tačiau matydami beveik pilnas sales Šiauliuose ir regione festivalio organizatoriai jaučiasi pakylėti.

„Kai darai be nuolaidų, ne dėl populiarumo, o kad tikrasis menas žmogų pasiektų, ir matai, kad klausytojui to reikia, mus tai džiugina, – teigia Gleb Pyšniak. – Tai didelis įvertinimas menininkui, mums malonu, kad publika ateina paklausyti rimtos muzikos. Tikimės, kad po kelių metų įsigalės ir koncertų visai šeimai tradicija, tėveliai atsives vaikelius, kad jų jaunos ausytės nuo mažumės susidraugautų su muzika.“

Tarptautinio J. Achrono festivalio organizatoriai įsitikinę, kad kitais metais Šiauliuose klasikinės muzikos fiesta bus dar galingesnė.