Vandens kaina imtų šokinėti pagal elektros ir dujų kainas

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Įjungtų žalią šviesą vandens kainai didinti, jei 30 procentų brangsta elektra, dujos.
Šiauliečiams vanduo nuo rugsėjo jau brango 34 procentais ir dar gali brangti. Seimas šiandien, spalio 27 dieną, rengiasi priimti Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo pakeitimus. Tarp jų susijusius su kainų tvirtinimu. Vandentvarkos kainas būtų galima keisti, jeigu 30 procentų brangsta ar pinga elektra, dujos.

Bendrovės „Šiaulių vandenys“ generalinis direktorius Jonas Matkevičius ramina: „Jeigu ir brangtų, tai ne kartais, o tik keliolika centų.“

Savivaldybės patraukiamos į šoną

Jonas Matkevičius, „Šiaulių kraštui“ komentuodamas galimus pokyčius, sakė, jog įstatymo pakeitimai, jeigu Seimas juos priims ir Prezidentas pasirašys, įsigaliotų iš karto pasirašymo.

Jis neatmeta, jog dar šiemet galima būtų kreiptis į Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą (VERT) dėl kainų peržiūrėjimo. Pagal įstatymo pakeitimų projektą VERT kainas ne tik derintų, bet ir tvirtintų. Iki šiol vandens tiekimo ir nuotekų kainas tvirtindavo savivaldybių tarybos.

Įstatymo projekte įrašyta, jog „VERT nustato geriamojo vandens tiekėjų ir nuotekų tvarkytojų, viešųjų vandens tiekėjų geriamojo vandens teikimo ir teikiamų nuotekų tvarkymo paslaugų kainas ir prižiūri, kaip jos taikomos.“

„Nors savivaldybių tarybos ir tvirtindavo kainas, bet VERT turėjo teisę vienašališkai jas patvirtinti, jeigu savivaldybių politikai nepatvirtina, procesas tik užtrukdavo“, – pabrėžia J. Matkevičius.

„Atsirastų galimybė kainas peržiūrėti ne kartą per metus, kaip iki šiol, bet du ar net tris kartus, – teigia įmonės vadovas. – Bet tik tada, jeigu elektros, dujų kainos didėtų 30 procentų ar mažėtų 30 procentų. Ir tik tą vandens ir nuotekų kainos dedamąją, kuri susijusi su elektros ir dujų sąnaudomis.“

Už elektrą jau paklojo 1,8 mln.

Šiemet elektros ir dujų kainos šoko į neregėtas aukštumas. J. Matkevičius palygina, jog pernai įmonė už elektrą per metus sumokėjo 260 tūkstančių eurų, o šiemet per devynis mėnesius 1,8 milijono eurų.

„Bet ar mums leis didinti kainas, dar neaišku? Neaišku, į kokį laikotarpį bus atsižvelgiama, – svarsto J. Matkevičius. – Pavyzdžiui, pernai elektra mums kainavo 3,8 cento už kilovatvalandę, šių metų rugpjūtį – 48 centus, o spalį kaina ėmė kristi ir vidutiniškai kainavo 22 centus už kilovatvalandę.“

Bet, jo žodžiais, „nereikia labai gąsdintis – jeigu kaina ir didės, tai ne kartais, o keliais procentais, tik kelis ar keliolika centų.“

Šiaulių miesto tarybos sprendimu UAB „Šiaulių vandenys“ tiekiamo geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo kaina nuo šių metų rugsėjo didėjo 34 procentais.

Daugiabučių gyventojai už suvartoto vandens kubinį metrą dabar moka 3,41 euro (su PVM). Anksčiau mokėjo 2,48 euro (su PVM).

Individualių gyvenamųjų namų gyventojams suvartoto vandens kubinis metras kainuoja 3,37 euro (su PVM), o vartotojams, perkantiems vandenį daugiabučių gyvenamųjų namų įvade arba individualių gyvenamųjų namų bendrijų įvade, – 3,35 euro (su PVM).

Šios kainos yra patvirtintos vieneriems metams. J. Matkevičius pabrėžia, jog galiojančios nuo rugsėjo kainos su VERT pradėtos derinti dar šių metų vasario mėnesį ir į jas nėra įskaičiuotas šiųmetinis elektros, dujų kainų brangimas.

Saulės elektrines statosi

Bendrovė „Šiaulių vandenys“ per devynis šių metų mėnesius skaičiuoja patyrusi 1,6 milijono eurų nuostolio.

„Bet joks bankrotas negresia, – patikina įmonės vadovas. – Dėl energetikos kainų šuolio išsiderino finansiniai srautai, trūko apyvartinių lėšų, bet atsidarėme kreditinę liniją palankiomis sąlygomis, situaciją sureguliavome. Buvome užsiauginę lašinukų, dabar jie sutirpo.“

Jo žodžiais, elektros, dujų kainos nors ir mažėja, bet tikrai negrįš į buvusias žemumas.

„Patys statomės elektrines iš atsinaujinančių šaltinių, – sako „Šiaulių vandenų“ vadovas. – 500 kW saulės jėgainė jau pastatyta, 800 kW statome ir planuojame statyti 2,7 MW saulės jėgainę. Ateityje patys būsime apsirūpinę elektra, bet dar ne šiandien.“